Kuşların Yumurtalarının Çatlama Dönemi Yaklaştı! Peki Yavru Bir Kuş Bulunca Ne Yapmalıyız?

-

Üreme dönemindeki kuşların çok yakında yumurtaları çatlamaya başlayacak. Peki yavru bir kuşla karşılaşınca ne yapmalı? @bugday_dernegi bu konuda oldukça faydalı bir bilgi vermiş.

Kaynak: https://www.instagram.com/p/BgxpQhdg4rE/...

Öncelikle kanaması ya da görünen bir yarası olup olmadığına bakın.

Eğer kanaması ya da yarası varsa size en yakın veteriner, veterinerlik fakülteleri ya da hayvanat bahçesindeki uzmanlara danışın.

Yarası veya kanaması yoksa kuşun nasıl bir tür olduğuna ya da neye benzediğine bakın.

Tabii ki kuşların türlerini bilmenize gerek yok.

Az tüylü, tüysüz, tüylenmiş ya da ebabil  (kanatları uzun ve kavisli) olup olmadığına bakın.

TÜYSÜZ ya da AZ TÜYLÜ ise; yakınlarda bir yuva olup olmadığına bakın.

Yuva varsa kuşu, yavaşça yuvaya bırakın ve uzaktan izleyin. Merak etmeyin ebeveynleri sizin kokunuzu almazlar.

Eğer yoksa, kuru otlar ve ufak bir şeylerle yuva hazırlayın.

Yavruyu hazırladığınız yuvaya koyun ve uzaktan izleyin.

Zaten var olan ya da kendi hazırladığınız yuvanın içine bıraktığınız kuşu 2 saat uzaktan izleyin.

Bu süre içinde ebeveynleri kuşu beslemeye geldiyse tebrikler. Bir yavrunun hayatını kurtardınız!

Eğer gelmediyse ilk aşamada söylediğimiz gibi, size en yakın veteriner, veterinerlik fakülteleri ya da hayvanat bahçesindeki uzmanlardan yardım alın.

TÜYLENMİŞ ise;

Yani tam olarak bildiğimiz kuş tüylerine sahip değilse ve yavaş yavaş tüylenmeye başlamışsa, önemli bir tehlike içinde olup olmadığına bakın.

Bir tehlike yoksa, çalılık gibi güvenli ve ebeveynlerinin sesini duyabileceği bir yere taşıyın.

Diğer hayvanları yanından uzaklaştırın.

Bir tehlike içerisindeyse 'Müdahale Etmeyin!'

Bu doğal bir süreç. Ebeveynleri yakındadır, yavru için yiyecek arıyorlardır. Kısa sürede dönecektir. Bu sürede yavruyu ürkütmeden çevresindeki diğer hayvanları uzaklaştırabilirsiniz.

EBABİL ise;

Yani bu resimde gördüğümüz gibi kanatları uzun ve kavisliyse, yüksek bir yere götürüp uçup uçamadığını kontrol edin.

Uçabiliyorsa tebrikler! Hayatının büyük bir kısmını uçarak geçiren, tehlike altındaki bir türü kurtardınız 👏

Eğer uçamıyorsa ilk maddeye tekrar dönüyoruz ve en yakın veteriner, veterinerlik fakültesi veya hayvanat bahçelerindeki uzmanlardan yardım istiyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
madman1988

yemeliyiz

miralay-ra

yavru kuşu çalı çırpıdan bi yuvaya koyup uzaktan izlemeye başlarsanız muhtemelen 15-20 dk içinde bir karga alıp kaçacaktır.Tebrikler aç bir kargayı doyurdunuz. Ayrıca şunu da ilave edeyim : İstanbulda bir çok veteriner tedavisini yapamayacaklarını söyleyerek yabani kuşları kabul etmiyorlar , artık tedavisi zor olduğundan mı yoksa kedi köpek bakmaktan kuş tedavi etmeyi unuttuklarından mı bilmiyorum.Bir yavru güvercin öldü elimizde bu yüzden.

vortia

kuş tedavisinden bir bok anlamıyorlar çünkü ben çok çektim bu durumdan avian veterinerleri var onlarda tek bir teste ciddi fiyatlar istiyorlar vs en iyisi yinede veterinerden yardım istemek en azından nasıl besleyeceğin hakkında vs bilgi verebilir bu durumda da uçana kadar besleyip sonra doğaya salabilirsin

miralay-ra

geçen yıl işe giderken yolda kargaların bişeyin başına üşüştüklerini gördüm yanlarına yaklaştığımda kaçıştılar,baktım ki güvercin yavrusu yeni tüylenmeye başlamış ve canlı canlı onu yemeye çalışıyo namussuzlar..sol kanadını kırmışlardı..o halde bırakamadım tabi aldım ve işe gittim,akşama kadar muhafaza ettim karton bi kutuda.Akşam da eve en yakın veterinere gittim , hayvanın sağına baktı soluna baktı,pek bişey yapabileceğimi zannetmiyorum dedi,SONRA 10 km civarı ötede başka bi veterinere gittik kuşlar konusunda tecrübem yok diye açık açık söyledi..eve geldik küçük ahşaplarla destek yaptık kanatlarına ve güzelce sardık sargı bezleriyle..internetten nasıl beslenileceğini öğrendik büyüdü tüylenmeye başladı oyunlar oynamaya başladık bize alıştı kilo aldı ama o kanat hiç iyileşmedi.20 gün kadar yaşadı 20.günün sonunda eve geldiğimde ölmüş halde buldum, kaskatı olmuştu..Ne kadar üzüldüğümü anlatmam mümkün değil..O yüzden yavru kuş denilince içim sızlıyor hep

vortia

o tarz durumlarda istanbul üniversitesinin veterinerlik fakültesi var imkan olursa oraya götürmek en iyi seçenek oluyor orada ki veterinerler bu konuda fena değiller

Gizli Kullanıcı

Evet cok zekice az tuylu ya da tuysuzse elimize alalim anne babasi gelince oldursun hayatini karartalim kusun. Kesin ve net soyluyorum sakin ciplak elle ellemeyin. Mumkunse kokunuzun gecmedigi bir bez parcasi mi bulursunuz artik yoksa iki dalla yaprakla mi sarmalarsiniz bilmem ama ciplak elle dokunmayin sakin. Hav tuy dedigimiz tuyler iyice ciktiysa sikinti yok ciplak elle ellersiniz ama tam cikmamissa baska sey bulun yoksa ölür zavalli kus. Bu onerileri nerden buldun merak ettim. Sacma oneriler olmus. Vet isi iyi olmus sadece ama o da yakinsa

sertacgnlts

kuşlarda memelilerdeki gibi koku alma duyusu gelişmiş değildir, yavrularını koku ile tanımazlar. dediğiniz şey tamamiyle yanlış bir bilgi. sahte yumurtayı gerçek yumurta, başka yumurta ve yavruyu kendi yavrusu sanıp besleyen bir tür bu. tüyleri çıkmamış kuşu çıplak elle ellemenin tehlikesi şu, göbek deliği kapanmamışsa veya enfeksiyon kapmışsa bu elden geçebilecek mikroplarla daha kötü hale gelebilir.

Gizli Kullanıcı

kuşu kendi kokusuyla tanımıyor ki zaten üzerinde tanımadığı koku oluşunca yapıyor bunu. yani kuşa benim kokumun geçmemesi gerekiyor. boşuna uzak durmuyorum kumrularım vea muhabbet kuşlarım çıkınca. hee diğer dediğiniz doğru olabilir tabi. ama zaten her kuşta tüysüz dünyaya gelmiyor. mesela civcivler tüylü dünyaya geliyor onlar ayrı olabilir. ama onun dışında kesinlikle kuşların ellenmemesi gerekiyor.

begumdebegum

uçup uçamadığını yüksekten atarak mı kontrol edelim? ya uçamıyorsa, kaş yaparken göz çıkarmayalım.

Başlıklar

yiyecek
Görüş Bildir