Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Küresel İklim Değişikliği Nurtopu Gibi İlk Büyük Krizini Doğurdu Yer: Venezuela

1.3bPAYLAŞIM

Son 20 yıldır dünyanın küresel bir sorunu olarak gündemde olan küresel iklim değişikliği meselesinin temelini az çok hepimiz biliriz. Bu konuda toplantılar yapılır, çeşitli protokoller imzalanır, sözler verilir, çalışmalar yapılır. Biz ise bu iklim değişikliğine çıplak gözle birebir şahit olmadığımız için birkaç günlük duyarlılığın ardından rutin tüketim alışkanlıklarımıza tekrar döneriz. Artık olayın nerelere vardığını Venezuela örneğinde göstermek istedik.

1. Küresle ısınma meselesi özellikle son 20 yılın en mühim çevre koruma konularından biri.

Küresel ısınma; atmosfere salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artıştır.

2. İklim değişikliği de aynı konuya dahil olmakla beraber insan faaliyetleri temelli bozulmayı ifade eder.

İklim değişikliği ise, karşılaştırabilir zaman dilimlerinde gözlenen doğal iklim değişikliğine ek olarak doğrudan veya dolaylı olarak küresel atmosferin bileşimini bozan insan faaliyetleri sonucu iklimde oluşan değişiklik olarak tanımlanır.

3. Bu doğal dengeyi bozan tek yaratık kim olabilir? Tabii ki insan ve onun bitmek bilmez kirli üretim faaliyetleri.

Üretim sırasında ve sonrasında açığa çıkan katı, sıvı ve gaz atıkların kontrol edilebilir bir biçimde, mümkün olduğunca doğayı tahrip etmeyecek şekle getirilmesi gerekiyor.

4. Çevre deyince hepimizin aklıma ilk etapta kara parçaları gelse de tehdit bu sefer altında yaşadığımız gökyüzü ve atmosferde.

Bu konuda en net adım Kyoto Protokolü ile atıldı. Bu protokolü imzalayan ülkeler, karbondioksit ve sera etkisine neden olan diğer beş gazın salımını azaltmaya veya bunu yapamıyorlarsa karbon ticareti yoluyla haklarını arttırmaya söz vermişlerdir. Protokol, ülkelerin atmosfere saldıkları karbon miktarını 1990 yılındaki düzeylere düşürmelerini gerekli kılmaktadır. 1997'de imzalanan protokol, 2005'te yürürlüğe girebilmiştir. Çünkü, protokolün yürürlüğe girebilmesi için, onaylayan ülkelerin 1990'daki emisyonlarının yeryüzündeki toplam emisyonun %55'ini bulması gerekmekteydi ve bu orana ancak 8 yılın sonundaRusya'nın katılımıyla ulaşıldı.

5. 

Venezuela'da Kamu Çalışanlarına Mesai İki Güne İndi, Sebep: 'Şiddetli Kuraklık' - onedio.com
Venezuela'da Kamu Çalışanlarına Mesai İki Güne İndi, Sebep: 'Şiddetli Kuraklık' - onedio.com

Kimse bu gelecek çevre felaketini ciddiye almasa da ilk kriz geçtiğimiz ay Venezuela'da patlak verdi. Bakın sonra neler oldu.

Hidroelektrik santralleri yoluyla elektrik üretimi yapan ülkede barajların olağan dışı bir su seviyesine gerilemesiyle şu önlemler alındı.

6. İlk etapta ülkede Cuma günleri resmi tatil ilan edildi ve hafta sonu 3 güne çıkarıldı.

Nisan başında uygulamaya konan bu tatil, iki aylık bir dönemi kapsıyor.

7. Her gün 4 saatlik elektrik kesintileri yapılacağı duyuruldu.

Bu kesintilerlin tahminen 40 gün sürmesi planlanıyordu.

8. Enerji krizini çözmek için bir adım daha atıldı ve kamu çalışanlarının sadece Pazartesi ve Salı hizmet vermesi karara bağlandı.

Venezuela'da devlet memurları şu an sadece haftanın iki günü mesaiye gidiyor.

9. AVM'lerin açık kalma saatleriyle ilgili de düzenleme yapıldı. Sonrasında isyan eden halk birçok mağazayı yağmaladı.

Bazı yerlerde 10 saati geçen kesintilere dayanamayan halk özellikle başkent  Caracas ve Maracaioba’da dükkanları yağmaladı.

10. Bu enerji tasarrufu kararlarını açıklayan Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun verdiği tavsiyeler olayın ciddiyetini gözler önüne serdi.

11. "Saç kurutma makinelerinizi biraz daha az kullanın."

"Ben her zaman kadınların saçlarını kendi halinde kurumaya bıraktıklarında daha güzel olduğunu düşünmüşümdür."

12. "Kıyafetlerinizi ütülemeyi bırakın."

Minicik bir harcamaya bile tahammülün kalmadığını gösteren çarpıcı örneklerin Maduro'nun ağzından duyduk.

13. Dünya böyle bir noktaya sürüklenirken tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmenin artık zamanı gelmedi mi?

Hatta geldi de geçiyor bile...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yesilzeytinn

Keşke bizim ülkemizdede bu avmler daha aza indirilse saç kurutma makinaları ütüler radyasyon iceren her türlü sey kullanilmasa tasarruf etmeyi doğru düzgün kimse bilmiyo kimsenin umru değil. Yasak gelmeli bence valla yazık günah ya

moses

insan ırkını ortadan kaldıralım bence iş çözülür

Gizli Kullanıcı

zeka fiskiriyo vesselam.

moses

insan dedim lan sana bişey olmaz korkma

Gizli Kullanıcı

EVET HAKLISIN!!! BEN TANRIYIM ÇÜNKİ!!!

moses

benide peygamber yapsana be hayrına yol yemek sigorta yeter

Gizli Kullanıcı

Isminide ||. Muhammedt koyuyorum. hadi vatana millete hayirli ola.

siradanokur17

Ulan böyle ciddi ve tehlikeli Bir konunun altında bile hala "gomunizm"diye kendinizce komik yorumlar yapıyorsunuz ya..Gerçekten çok aptalsınız.

Gizli Kullanıcı

Siz gomünüst değil miydiniz zaten ya? Alış veriş merkezi ne oğlum! Aaa hiç yakıştıramadım valla!

Gizli Kullanıcı

Şimdiye kadar gördüğüm tüm kuraklıklar ertesi sene düzeldi.

therewasauser

Helal olsun sana.Tüm çevre bilimciler istifa etti

feyk

kac yasindasin, kac tane kuraklik gordun. burda bahsedilen iklimsel ara ara yasanan kurakliklar degil, global olcekde iklim sistemlerinin degisimi. bilmem farkindamisin turkiye col kusaginin hemen uzerinde bulunuyor. hatta ic anadolu teknik olarak yari col bir bolge. buzul cagindan beri son 10bin yildir hakim olan iklim duzeni degisirde col kusagi isinan iklimle yukari dogru hareket ederse dunyada kayitli tarihde esi benzeri olmayan kurakliklarla karsi karsiya kalmamiz hic de ihtimal disi degil. olay vezuellada bana nasilsa uzak diye hic dusunmeyin, global olcekde bir degisimden bahsediyoruz.

Görüş Bildir