Görüş Bildir
Haberler
Kurban Ne Zamana Kadar Kesilebilir? Bugün Kurban Kesilebilir Mi?

Kurban Ne Zamana Kadar Kesilebilir? Bugün Kurban Kesilebilir Mi?

İslamiyet’teki iki bayramdan biri olan Kurban Bayramı’nın bugün ikinci günü kutlanıyor. Dün bayram namazı sonrası başlayan kurban kesiminin, ne zamana kadar devam edeceği tartışılıyor. Çeşitli sebeplerle bayramın ilk günü kurbanlarını kesemeyen vatandaşlar, ne zamana kadar kurban kesilebileceğini araştırıyor. Ayrıca bayramın ikinci ve üçüncü günleri kurbanlık fiyatlarında da indirim yaşanıyor. Peki, kurban ne zamana kadar kesilebilir? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamaları…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kurban Ne Zamana Kadar Kesilir?

Kurban Ne Zamana Kadar Kesilir?

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, fecirden (sabah namazı vakti girdikten) sonra başlar. Hanefîlere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 154). Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir.

KURBAN KESERKEN NE YAPILMALI?

Kurban keserken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

  • Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

  • Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.

  • Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

  • Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

  • Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın