Görüş Bildir
Haberler
Kurbağalıdere'ye Metro Tipi Çözüm: Dere Yer Altına Alınıyor

Kurbağalıdere'ye Metro Tipi Çözüm: Dere Yer Altına Alınıyor

ATKN
30.07.2015 - 15:38 Son Güncelleme: 30.07.2015 - 15:45

Kadıköy'de yıllardır ıslah çalışmaları tamamlanmayan ve Marmara Denizi’ne zehir saçan Kurbağalıdere için metro tüneli inşaatlarında kullanılan TBM (Tünel Sondaj Makinası) ile kanal açılıyor. 2015 yılı sonunda tamamlanması planlanan kapalı kanal yardımı ile kötü koku saçan atık suların kontrol altına alınması hedefleniyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kirlilik ve sudaki oksijen oranındaki azalma nedeniyle köpüren ve çevre sakinlerinin kötü koku nedeniyle ciddi rahatsızlık yaşadığı Kurbağalıdere, Kadıköy-Maltepe-Ümraniye’deki derelerin aktığı 67 kilometre uzunluğundaki geniş bir havzayı kapsıyor.

Dere kesitinin darlığı nedeniyle, atık su ve yağış miktarını taşıyamayan Kurbağalıdere’nin bazı kesimlerinin genişletilmesi gerekiyor. Ancak Kadıköy’ün en önemli bölgelerinden geçen Kurbağalıdere çevresinde SİT alanları ve yüksek kamulaştırma maliyetleri bulunan araziler yer alıyor.

Atık su yeraltı tüneline hapsedilecek

İstanbul’daki metro inşaatlarının yapımında kullanılan TBM (Tünel Sondaj Makinası) ile, atık su ve yağmur sularının kolektör hattına alınarak yeraltından akışı için çalışmalar başlatıldı. Dere tabanında biriken ve kötü kokuya neden olan atıkların, kanala temiz su pompalanması ile temizlenmesi hedefleniyor. 

İBB’ye göre şu ana kadar temizlik çalışmalarında 1094 kamyon çamurun çıkarıldığı dere ıslah çalışmasının ilk etabı yüzde 90 oranında tamamlandı. Projenin 2015 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kadıköy Belediye Başkanı Meclis'e taşımıştı

Geçtiğimiz ay gündem dışı söz alarak konuyu İBB Meclisi’ne taşıyan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, 3 yıl önce İSKİ tarafından Kurbağalıdere’de başlatılan ıslah çalışmalarının yanlış yürütülmesinden dolayı tüm kanalizasyon sularının Marmara Denizi'ne akarak ciddi bir tehlike oluşturduğunu belirtmişti.

Pislikten Fokurdamaya Başlayan Kurbağalıdere'de Manzara Ürkütücü Boyutlarda

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin konuya acilen el atması gerektiğini söyleyen Nuhoğlu, “3,5 kilometrelik dere ıslah hattı ise 3 yıldır hala bitirilemedi. Biz bu kirliliği yaşamak zorunda değiliz. Kadıköy bürokratlar tarafından özellikle ihmal edilip, yapılmıyor. Bu nedenle çalışmaların özellikle böyle bırakıldığını düşünmeye başladım. Bu meclisin bu duruma el atması gerekiyor. Çok basit bir sorun. Çok yavaş bir çalışma sürüyor” ifadelerini kullanmıştı.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam