Kur'an Yaktığı İftirasıyla Linç Edildi ve Yakıldı: İnsan Evladının Canavarlaşmakta Sınır Tanımadığını Gösteren Ferhunde

18bPAYLAŞIM

Nasıl bir dünyada yaşadığımızı gözler önüne seren Ferhunde'nin hikâyesini duymuş muydunuz?

Not: Görseller rahatsız edicidir. 

Farkhunda Malikzada 27 yaşındaydı, Müslümandı, inançlarına sıkı sıkıya bağlıydı ve öğretmen olmayı istiyordu.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de yaşayan Ferhunde, 2015 yılında şehir merkezindeki bir türbeyi ziyaret etmişti. Türbenin önünde muska satan birini gördü, takip etti ve kadınlarla konuşup muska satmaya çalışan bu şarlatanı uyardı.

İslam dininde muskalara yer olmadığını ve bunun Kur'an'a aykırı olduğunu söyledi.

Küçük kağıtlara bir şeyler yazarak insanların umutlarıyla ve gelecek hayalleriyle para kazanmaya çalışan birini engellemeye çalışmıştı Ferhunde ancak o gün o tezgahtan kovuldu.

"Kadın Kur'an'ı yaktı, siz nasıl müslümanlarsınız? Gelin, dinimizi savunun!"

Bir ay sonra, 19 Mart 2015 günü o türbeye yeniden gitti ve satıcıyla karşılaştı ancak bunun son anları olduğunu bilmiyordu. Plan yapan muska satıcısı elindeki birkaç parça kağıdı yaktı ve eski bir Kur'an'ın içine koyarak bağırmaya başladı: "Kadın Kur'an'ı yaktı, Siz nasıl müslümanlarsınız? Gelin, dinimizi savunun!" Apaçık bir linç çağrısı olan bu bağırtının ardından meydandaki kalabalık toplandı.

Kalabalık bir anda Ferhunde'nin etrafını sardı, Kur'an'ı neden yaktığı soruldu, iftira olduğunu söylemesine ve polisin müdahalesine rağmen kalabalığın arasında kaldı.

İftiralara Ferhunde'nin Amerikan sempatizanı olduğu ve yabancılar adına çalıştığı da eklendi ve polis müdahale etti. Ferhunde sorguya götürülmek istendi ancak kadın polis talep etti. Bu sırada biri onu iterek yere düşürdü ve meydan adeta alev aldı; bu sonun başlangıcıydı.

Tekmelendi, çatıdan aşağı atıldı, üstünden arabayla geçildi ve benzin dökülerek yakıldı. Tüm bunlar muska yazan bir satıcının iftirasıyla oldu!

Yerdeyken tekmelenen ve kanlar içinde kalan Ferhunde'ye karşı kalabalığın öfkesi geçmedi. Havaya ateş açan polis kalabalığı dağıtamadı ya da dağıtmak istemedi; kurtarabilmek için Ferhunde'yi bir çatıya çıkardı. Hırsını alamayan onlarca insan evladı(!) Ferhunde'yi o çatıdan aşağı attı, düştükten sonra tekmelemeye devam etti, yolun ortasına taşıdıktan sonra arabayla üstünden geçti, nehrin kenarına taşıyıp taşladıktan sonra da üzerine benzin dökerek yaktı.

Ferhunde'nin linç edilmesi saniye saniye kaydedildi ve görüntüler internette paylaşıldı: "Bu da İslam düşmanlarına ibret olsun!"

Yerel polis internete sızan görüntülerin ardından olayın üstünü kapatmaya çalıştı ancak uluslararası basının başlattığı araştırmayla Ferhunde'ye iftira atıldığı ortaya çıktı.

Hurafelerden ve din bezirganlarından arındırılmış inancıyla babası kızından asla utanmadı ve onu lanetlemedi.

Kızının günah işlediği söylendi, hakkında palavralar uyduruldu, akli dengesinin bozuk olduğu ve Kur'an yaktığı iftirası atıldı ancak babası kızını tanıyordu. Kızından utanmayan ve onu lanetlemeyen baba ailesinin soyadını Farkhunda olarak değiştirerek onurlandırdı ve ruhunu adeta özgür bıraktı.

Kadına yönelik şiddet konusunda bir uyanış sağlasa da halen yaşaması için en zor ülkelerden biri olan Afganistan'da Ferhunde'nin cenazesini o cesur kadınlar taşıdı!

Erkek egemen toplumda dini bir ticaret aracı olarak kullanan ve iftirayla kadınları toplum önünde linç ettiren bu insanların 50'si yargılandı; 4'ü idam cezasına çarptırılırken, 8'ine uzun süreli hapis cezası verildi. O sırada görev yapan polislere de engel olmadıkları gerekçesiyle ceza verilse de görüntülerdeki yüzlerce insan cezasız kaldı. Ve belki de dünyanın en tüyler ürpertici anları cenazede yaşandı; yüzlerce kadın Ferhunde'nin tabutunu taşıdı ve onu gömdü.

Ferhunde'nin ölümünün utancı bu dünya üzerinden hiçbir zaman silinmeyecek!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elaguney01

Arkadaşlar yeter neden İslam'a uymayan ve kalplrleri kötü insanlar yüzünden İslam'ı kötülüyorsunuz ki siz kim oluyorsunuz da İslam'a Müslümanlığa dil uzatıyorsunuz Allah'ın gönderdiği ayetleri kötülemeye çalışıyorsunuz haddinizi bilin bunu yapan insanlar kalpsiz vicdansız insanlardır sizin haddinize değil İslam'ı kötülemek. Bu yorumlara bakınca içimden insanlık nereye gidiyor diyorum kendinize gelin İslam'ı sevmek zorunda değilsiniz ama saygı duymak zorundasınız ileride keşke dememek için ahirete gönül rahatlığıyla ulaşmak için lütfen kendinize gelin Allah herkesi hayırlı yolu göstersin.

bugrahan-gurel

Linç edilme videosunu izledim,İslam'ın bir kez daha barış ve hoşgörü dini olduğunu anladım.Kadını hoşgörü içinde taşladılar,kollarından ve bacaklarından tutup arabanın önüne atıp ezdiler.Sonra duvar kenarına taşıyıp benzin döküp yaktılar.

elaria

evet,bunu yapan da islamdi zaten

ebrar-cakir1

müslümanların bağnaz inançları neden islama mal ediliyor? kuran bunu mu emir veriyor peygamber öldürün mü diyor allah aşkına yapmayın ya dar kafalı yobazlar islamı mı temsil ediyor

huseyin-goksel1

bu olayı tüm müslümanlara mal ediorsun ama oradakiler bağnazlara mal etmek daha doğru olur çünkü sen şuanda bu yazıyı yazabiliyorsun o zaman bizde seni linç eder miyiz etmeyiz çünkü dinde böyle bir şey yok lütfen bazılarının hatasını tüm müslümanlara mal etmeyiniz

bugrahan-gurel

kerçek izlam bu deyil hühüühühü

esen-adil

O şerefsiz topluluğun yaptığını burada birkaç kişi yapmış.Durun bir düşünün hepimizin ortak düşmanı cehalettir.Kendileri gibi olmayanlara nefretle davranan kitleler sürü psikolojisi ile bu tarz din tüccarların oyununa alet oluyor sonuç masum canlar zarar görüyor.Müslümanalrın büyük kısma İslamı idrak edememişken inanmayan insanların İslam hakkında kaideler sunması içlerindeki nefretin göstergesidir.İhtiyacımız olan tek şey bizim gibi inanan düşünen insanlar değil hoşgörü bilincindeki insanalr; eğer onları bulamazsanız , onlardan biri olun.

gozde-paker1

Olayı bilmeme rağmen her defasında okuduğumda içimden yaratıcı küfürler saydırdığım, gözlerimin dolmasına ve içimin ürpermesine engel olamadığım bir durum. Çok üzülüyorum. Kadınlara yönelik şiddetin, cahil dincilerin ve din tüccarlığının bitmesini diliyorum.

dremor

maalesef insanlar dinlerini kaynaktan yani kuran ı kerim ve incil gibi kitaplar yerine şarlatanlardan öğrenmeye çalışıyorlar ve onların her dediklerine inanıyorlar siz siz olun birincil kaynaktan öğrenmeye çalışın ve şarlatanlara itibar etmeyin kuran yaktı yakmadı hiç kimse bir insana böyle bir şey yapamaz hem dedil nerede kanıt nerede ortada bir şey yok 2 yanık kağıttan zavallıya işkence yapmışlar bu devirde böyle doğruyu söyleyene işkence bile ediliyor

Görüş Bildir