Kuraklık Mağduru Yabani Hayvanlara Her Gün Binlerce Litre Su Taşıyarak ''İnsanlık Ölmemiş'' Dedirten Çiftçi

45PAYLAŞIM

Afrikalı bir çiftçi, kuraklık mağduru hayvanlara binlerce litre su sağlamak için savaşıyor. Kahraman çiftçinin tek başına verdiği mücadeleyi Lad Bible'dan sizler için derledik.

Kaynak: http://www.ladbible.com/community/inspir...

Bezelye üreten bir çiftçi olan Patrick Killonzo Mwalua, son birkaç yıldır kuraklıktan aşırı biçimde etkilenen Kenya Tsavo West Milli Parkı'ndaki hayvanları canlı tutmak için zamanını harcıyor.

Özel bir su tankeri kullanan Patrick, hayvanlara içmeleri için yeterli olması adına haftada dört kez yaklaşık 11.350 litre su takviyesi yapıyor. Ancak son zamanlarda Patrick ve Kanadalı arkadaşı Nina Poletti, sıcaktan kavrulan hayvanlara daha fazla su getirmek zorunda kalabiliyorlar. Bu yüzden bazen oraya her gün gidiyorlar.

Patrick, verdiği mücadele ilk kez 2017 yılında manşetlere taşındığında kendi vakfını kurdu. Bu sayede daha fazla hayvana yardım edebilmeye başladı.

2017 yılında Dodo'ya konuşan Patrick: ''Yeterli miktarda su yok. Hayvanların hayatı insanlara bağlı. Onlara yardım etmezsek ölürler!'' şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Patrick, yaz aylarında parkı ziyaret ettiğinde, etrafın ne kadar kuru olduğunu gördü. Sulama deliklerinin tamamen kurumuş olduğunu ve yabani hayvanların içmek için hiçbir şey bulamadığını fark etti.

''Buraya artık eskisi kadar yağmur yağmıyor. Geçtiğimiz yıl Haziran ayından beri bir damla dahi yağmur yağmadı. Bu yüzden hayvanlara su vermeye başladım. Çünkü düşündüm ki bunu yapmazsam ölecekler.''

Bunun yanı sıra Patrick, ülkenin yaban hayatının nasıl korunabileceğini anlattığı konuşmalarını yapmak için yerel okulları ziyaret ediyor.

''Burada doğdum ve yaban hayatın içerisinde büyüdüm. Bu konuda büyük bir tutkum var. Yaban hayatı hakkında farkındalık yaratmak istedim. Böylece büyüdüklerinde yaban hayatı koruyabilirler.''

Hayvanlar Patrick'in ziyaretlerine alışmış durumdalar. Onun ne zaman geleceğini tahmin edebiliyorlar. 500 kadar buffalo o geleceği zaman su içtikleri yere geliyor.

Yaptıklarını sosyal medyada paylaşan Patrick, kahraman olarak tanımlanıyor ve övgülere boğuluyor.

Dünyamızda bu tarz iyilikler görmek içimize umut doğmasını sağlıyor.

Projeyi biraz daha araştırabilir hatta isterseniz bağışta bulunabilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir