Kulis: Ankara'nın S-400 Formülü ‘Barış Konuşlanması’

 > -

Türkiye ile ABD arasında uzunca bir süredir gerginlik yaratan S-400 hava savunma sisteminin her an kullanıma hazır tutulacağı, ancak sadece çevresel güvenlik risklerinin yoğunlaştığı dönemlerde veya savaş durumlarında açılacağı aktarılıyor. 

Hürriyet Gazetesi'nden yer alan ve kaynak belirtilmeyen habere göre S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye'ye hangi formül altında yerleştirileceği belli oldu. 

Buna göre S-400 hava savunma sistemi, komuta kontrol araçları, radarları ve lançerleriyle 24 saat her an kullanıma hazır tutulacak. Sistem tüm bileşenleriyle aktif hale gelecek şekilde kurulacak. Ancak barış zamanlarında, bakım, tatbikat gibi olaylar dışında açılmayacak.

Ankara'nın "Barış konuşlanması" diye tanımlanan formülle, ABD ile yaşanan S-400 krizinin hafifletilmesi için orta yolu bulmayı amaçladığı aktarıldı. 

Bu yöntemin, S-400'lerin depoya kaldırılarak kilitli tutulacağı anlamına gelmeyeceği, sistemlerin çok kısa bir reaksiyon süresi içinde aktif hale gelebileceği vurgulandı.

Kulislerde sistemin Ankara’daki Mürted Hava Üssü’ne kurulma seçeneğinin ağır bastığı konuşuluyor.

Ayrıca haberde, S-400'lerin ilk ünitesinin Türkiye'ye deniz yoluyla geleceği, ilk ünitenin konuşlanacağı yerle ilgili teknik çalışmaların sona aşamaya geldiği, Mürted Hava Üssü'ne kurulma seçeneğinin ağır bastığı, bu üssün teknik altyapı donanımı, stratejik konumu ve olası hava saldırılarına karşı coğrafi mesafesi nedeniyle tercih edildiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TRT Haber'e konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, S-400 hava savunma sisteminin "ancak bir saldırı halinde aktif hale getirileceği" konusunda, "Böyle teknik şeyleri hiç konuşmadık zaten S-400 bir savunma sistemidir, saldırı sistemi değil. Yani acil bir durum olunca devreye girecek, durup dururken niye devreye girsin? Türkiye'nin hava savunma sistemine ihtiyacı var" dedi.

Çavuşoğlu, NATO'nun bu konudaki kapasitesinin belli olduğunu söyleyerek, "S-400ler zaten savunma sistemi, bunun da detayını konuşmaya gerek yok" dedi.

G20 zirvesinde Trump ile görüşen Erdoğan, "Yaptırım diye bir şey duymadık. Sıkıntı olmadan bu süreci aşacağız" demişti.

Erdoğan'dan 'S-400 ve F-35' Açıklaması: 'Trump Bize Destek Veriyor, Sıkıntı Olmadan Bu Süreci Aşacağız' - onedio.com
Erdoğan'dan 'S-400 ve F-35' Açıklaması: 'Trump Bize Destek Veriyor, Sıkıntı Olmadan Bu Süreci Aşacağız' - onedio.com

İki NATO müttefiki olan ABD ve Türkiye, S-400'ler nedeniyle aylardır anlaşmazlık yaşıyor.

Uzun Süredir Gündemde Yer Alan S-400 Füzeleri Nedir, Özellikleri Nelerdir ve Ne İşe Yarar? - onedio.com
Uzun Süredir Gündemde Yer Alan S-400 Füzeleri Nedir, Özellikleri Nelerdir ve Ne İşe Yarar? - onedio.com

ABD Kongresi'nin 2017'de çıkardığı CAATSA, Rus savunma ve istihbaratıyla ilişkili kurum ve kuruluşlarla iş yapan üçüncü ülke ve şirketlere yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir