Kripto Paraya Yatırım Yapmaya Başlamadan Önce A'dan Z'ye Bilmeniz Gereken Her Şey

3PAYLAŞIM

Bu bilgileri bir yere not etmek lazım...

Not: Bu içerik bilgilendirme ve eğlence amaçlı üretilmiştir. Herhangi bir Yatırım Tavsiyesi içermemektedir.

Kaynak: https://money.usnews.com/investing/inves...

1. Kripto paraları portföyünüze eklemeden önce araştırma yapmalısınız.

Milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones, geçtiğimiz günlerde pandemi sonrası enflasyona karşı korunmak için en iyi yatırım olarak Bitcoin'i seçmiştir. Birçok yatırımcı, haberlerde gördükleri dışında bitcoin veya herhangi bir kripto para birimi hakkında fazla bir şey bilmemektedir. İlk kripto para birimi olan Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adını kullanan anonim bir kurucu tarafından icat edilen bir dijital para birimidir. Kriptolar bir banka veya kamu kurumu tarafından yönetilmez.

Kripto para birimlerinin işlemleri, bir veritabanında depolanan dijital bilgilerden oluşan halka açık bir blok zincirine kaydedilir.

Framework Ventures'ın kurucu ortağı Michael Anderson konuyla ilgili "Merkezi olmayan bir ağda kullanılan jetonlar veya madeni paralar bir şirketteki hisselerle aynı değildir. Bu nedenle, bu ağları büyütmek ve çoğaltmak başarı için yeni modeller gerektiriyor ve biz hala bunları kanıtlamanın ilk aşamasındayız." demiştir.

2. Kripto paralar riskli olabilir.

Kripto paraya yatırım yapmak konusunda birçok görüş vardır. Anderson konuyla ilgili "Birçok startup şirket gibi çoğu kripto para birimi de başarısız olacak ve bir değerleri kalmayacaktır. Profesyonel olmayan yatırımcılar sadece kaybetmeyi göze alabilecekleri bir miktarı bu alana yatırmalıdır." demiştir. Bu alana yatırım yapıp milyonlar kazanan yatırımcılarının hikayesine rağmen yanlış zamanda bir yatırım yaparsanız bu para kaybetmenize neden olabilir.

3. Kripto paraların çeşitli kullanımları vardır.

Kripto para birimleri hızlı ve düşük maliyetli para transferleri sağlar. Bu yüzden genelde uluslararası para transferlerinde kullanılırlar. Örneğin, 99 milyon dolarlık bir litecoin (LTC) işlemi yalnızca iki buçuk dakika sürmüş ve gönderen işlem ücretlerine bir doların altında bir miktar harcamıştır. Yatırımcılar ayrıca listelenen kripto para birimleri hakkında tahminde bulunup hangilerinin başarılı olacağı ve hangilerinin başarısız olacağı üzerine bahis oynayabilir.

4. Kripto para yatırımcıları birçok strateji kullanır.

Fiyatların ileride yükseleceği düşüncesiyle yatırım yapma en yaygın yöntemdir. Fakat borsada olduğu gibi kripto para yatırımcılarının da belirli stratejileri vardır. Global bir kripto para birimi şirketi olan Luno'nun CEO'su Marcus Swanepoel, günlük kripto ticareti yapabileceğinizi belirmiştir.

Aynı zamanda temel ve teknik analizlerle değerlendirerek kripto paraları satın alıp elinizde tutabileceğinizi söylemiştir.

Swanepoel, dijital para biriminin en düşük ve en yüksek seviyelerini tahmin etmek zor olsa da yatırımcıları kripto paralarını ne zaman alıp satacakları konusunda bilgilendirebilecek piyasa analizi yöntemleri olduğunu iddia etmiştir. Kripto para birimini değerlendirme stratejileri, varlığın arz-talep ve gelecekteki kullanımları gibi kavramları içerir. Örneğin, Bitcoin'in arzı 21 milyon birim olarak sabitlenmiştir. Bu da talebin sabit arz nedeniyle fiyatları yönlendirebileceği anlamına gelir. Swanepoel, "Küresel ekonomik olaylar kripto para birimi fiyatları üzerinde güçlü bir etki yaratabilir." demiştir.

5. Kripto paralar başarısız olabilir.

Birçok piyasa da olduğu gibi kripto para birimlerinin de geleceği belirsizdir. Creighton Üniversitesi'nde finans profesörü olan Robert R. Johnson, "Kripto para birimlerinin birkaç yıl içinde başarısız olacağına ve tüm kripto para birimi piyasasının abartıldığına inanıyorum" diyerek konu hakkındaki fikrini belirtmiştir. Johnson'ın bunu düşünme nedeni yatırımcıların fiyatı yükseltmek için yeni alıcılara güvenmesidir.

Kripto para piyasası başarısız olmasa bile gelecekte hangi dijital para birimlerinin geçerli olacağı bilinmemektedir.

Pazara giren binlerce kişi ve ortaya çıkan yeniliklere bakıldığında tüm kripto para birimlerinin uzun vadeli olmayacağı görülebilir. Bu piyasaya yatırım yapmak isteyen yatırımcılar muhtemelen Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi en tanınmış para birimlerine yönelmelidir. Yatırım yapmadan önce her biri için piyasa hakkında biraz bilgi edinmek de akıllıca olacaktır.

6. Kripto paralar ortadan kaybolabilir.

Kripto para birimleri sanal olduğundan ve merkezi bir depoya sahip olmadığından bir hesap bakiyesinin silinmesi mümkündür. Örneğin, içindeki bilgilerin yedeklenmediği bir bilgisayarın çökmesi kripto paralarınızın ortadan yok olmasına neden olabilir. Aynı şekilde, bir kullanıcı cüzdanının özel anahtarını kaybederse sahip olduğu kripto para birimi kurtarılamaz.

Ayrıca, dolandırıcılar bir hesap sahibinin kimliğini çalarak mobil hesabını ele geçirebilir.

Hırsızlar bu şekilde kullanıcının SIM kartının yeni bir cihaza aktarılmasını ister. Bu, dolandırıcıların kripto para birimi hesaplarına erişmesini sağlar. Özel anahtarlarını takip etmek ve iyi kurulmuş bir firmanın cüzdanını kullanmak yatırımcıların görevidir. Profesyoneller ayrıca kripto para birimi özel anahtarlarınızı yedeklemenizi ve güçlü parolalar kullanmanızı önerir.

7. Kripto para birimine yanlış zamanda yatırım yapmamaya dikkat etmelisiniz.

Kaçırma korkusu, yatırımcıların yanlış zamanda kripto para birimi yatırım yapmasına neden olabilir. Kripto para biriminin gerçek değerini hesaplamak bir şirketin değerini hesaplamaktan daha zor olabilir. Bu da doğru zamanda yatırım yapmanıza engel olabilir. Sektör bilginizi ve dijital para piyasası hakkında öğrendiklerinizi birleştirip geliştirerek daha başarılı bir kripto para birimi yatırımcısı olabilirsiniz.

Bu konu hakkında ane düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Siz de Türk Lirası ile Bitcoin, Ethereum, Ripple, ChainLink, Tether ve birçok farklı kripto para alım satım işlemlerinizi Narkasa aracılığı ile yapabilirsiniz!

Narkasa ile kolayca Bitcoin alıp satmak için tıkla!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
okisi

kripto paralarda bilgisi olmayan adam çok güzel kazanıyor ancak araştırdıkça insan oğlu hırs ve kazanç elde etmek için kaldıraç sistemine girdiği an batmalar başlıyor yada bir coin duyuyor fırlamış adam o an tepeden alıyor düşünce parası eriyor yeterli analizler ile ki en az 4 saatlik grafikler incelenmeli uzun vadeler için günlük hatta haftalık kısa gün içi kar için 1 3 saatlik ve hızlı vurkaççılar için 15 45 dk yada 5 dk idealdir fakat dediğim gibi şu coin çıkmış bu coin inmiş hepsine girince çok bilen az parası olan adam kaybediyor ya girip beklicen spotta yada 2 3 kaldıraç en fazla fazlası zarar fazlada konuşmayın aq vergi getiriyorlar burada

semih-kurnaz

YDT yazmanız sizi kurtarmaz, ballandıra ballandıra anlatmayın şunu. Ekonomiden ve teknolojiden anlamayan insanlarda gereksiz sallamasınlar kripto dünyasına. Yeterli bilginiz yoksa gürültü yapmayın..

psamhigh

Burada da konuşulmaya başlandığına göre düşüş yakındır, 26500’den alım vereyim. Ytd.

semih-kurnaz

Düşüş değil de vergiler yakındır. Bir o kaldı vergi alamadıkları, eşeğin aklına karpuz kabuğunu sokacaklar illa ki..

gerizekali-sefamerveee

Ya millet görmek istemiyor.. lale soğanı hikayesi bu.. ama o hikayede bir lale soğanı malı vardı bunda bi bok yok. Herkes birinin malını yiyor.. ponzi aga ponzii.. dünya genelinde yapılan bir ponzi oyunu. Ondan uzun sürdü patlaması.

psamhigh

Evet ponzi, uyandırma milleti. Şuan düdüklüyorum:)

burak-giray-yilmaz

Kripto paraya yatırım henüz dünya genelinde kabul görmüş bir para birimi olmadığı için şuan caiz değil olarak geçiyor. Ama ilerleyen dönemde tüketici talebi artarsa ve dünya geneline yayılırsa caize dönme ihtimali var.

Görüş Bildir