Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kravatın Tarih Boyunca Geçirdiği Evrim: Yıllara Göre Kravat Modası

-

Bir erkeğin dolabında mutlaka yer alan, özel günlerde ya da işe giderken tercih ettiği, her yıl farklı bir modayla karşımıza çıkan bir aksesuar: kravat. Kravatı yalnızca okulda ya da işte kullandığımız bir aksesuar, bir giyim eşyası olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü tarihi M.Ö 221 yılına dayanıyor.

Gelin birlikte bu kravat modasının içine düşelim ve görelim. Evrensel bir modanın takipçisi olalım.

M.Ö. 221 yılı – Çin İmparatoru Shih Huang’un askerlerinin taktığı kravatlar

Yapılan kazılar ve araştırmalarda ilk kravat benzeri giyim eşyasının İmparator Shih Huang’ın “Terracotta Army” olarak da bilinen kilden asker anıtlarında bulunmuş. Bu askerlerin boynunda fulara ve kravata benzeyen eşyalar varmış.

M.S. 113 yılı – Roma konuşmacılarının taktığı kravatlar

Bu dönemde takılan kravat benzeri eşyalar, konuşmacıların boyunlarını koruması için kullanılıyormuş. Kravatın günümüzdeki halinden ziyade bu eşyalar da Çin’deki gibi daha çok fuları andırıyormuş.

1650 yılı – Hırvatistan’ın kravatı dünyaya tanıtması

Hırvatistan askerlerinin kıyafetlerinin bir parçası olan fularlar, Fransa’ya gönderiliyor. Burada King Louis XIV’e hediye ediliyor. Bu eşyanın adı artık “la cravate” oluyor.

1692 yılı – Kravatlarla dantellerin buluşması

17. yy’ın sonlarına doğru kravatlar artık kabul edilmiş aksesuarlar olmaya başlamış. Bu dönemde özellikle kravatlara danteller eklenmiş ve farklı bağlama teknikleri düşünülmeye başlanmış.

1700’lü yıllar – Kravatın bugünkü formuna yaklaşması

1700’lü yıllarda ve sonlarına doğru, kravat artık kendi kimliğine ulaşmaya başlamış. Aynı zamanda bu dönemde papyonlar da kullanılır hale gelmiş. Fransa sokaklarında erkekler papyonlarını ve kravatlarını kullanırken, kadınlar da erkeklerin kravatlarına benzeyen boyunluklar kullanıyormuş.

1800’lü yıllar – Kravatın artık gerçek bir kravat olması

1800’lü yıllara gelindiğinde, yani 19. yüzyılda, kravatlarda farklı kumaş formları ve farklı şekiller kullanılmaya başlanmış. Özellikle takım elbiselerle kullanılan kravatlar, üçgen şekilde bağlanıyormuş.

1900’lü yıllar – Kravatın bir moda unsuru olması

1900’lü yıllarda moda anlayışı ve tüketici toplum yapısı gittikçe geliştiği için her 10 yılda bir farklı bir kravat modası ortaya çıkmış. Bu nedenle 1900’ler sonrasında dikkatle inceleyebileceğimiz bir moda geçişi mevcut.

1920’li yıllar – Geometrik şekillerin etkisi hissedilmeye başlanıyor

Sene 20’leri gösterdiğinde artık kravat gerçek bir kimlik kazanmış. Bu nedenle tasarım bir ürün olabileceği konusunda çalışmalar başlamış ve dönemin sanatsal çalışmaları kravatlara yansımış. Kravat olabildiğine canlı renklerde, geometrik şekillerle dolu olarak tasarlanmış.

1930’lu yıllar – Papyonların pabucunu dama ipek kravatlar atıyor

Bu yıllarda kravat modasında en çok dikkat çeken nokta kravat malzemesinde ipek kullanılması olmuş. Bunun yanı sıra gösterişli geometrik şekiller ortadan kalkmış ve daha sade, çizgilerden oluşan ya da puantiyelerle süslenen kravatlar ortaya çıkmış.

1940’lı yıllar – Kravatlar genişledikçe genişliyor

İkinci Dünya Savaşı nedeniyle ipek hammaddesi konusunda sıkıntı yaşayan kravat üreticileri, çözümü yüne yönelmekte bulmuş. Bu dönemde üretilen kravatlar genişlik bakımından kendi dönemine kadar üretilen en geniş kravatlar olmuş. Desenlerde ise geometrik şekiller tekrar ortaya çıkmış. Renk olarak da kırmızı, mavi ve kahverengi tercih edilmiş.

1950’li yıllar – Kravatlar bu kez de incelme yoluna giriyor

40’lı yıllarda avuç içini geçen büyüklüğüyle herkesin ilgisini üzerlerine çeken kravatlar, 50’li yıllarda daha ince bir forma kavuşmuş. Sadelik ön planda tutulmaya başlanmış ve bu da gelecek modanın habercisi olmuş.

1960’lı yıllar – Hem çok ince hem de uçları çok kare kravatlar geliyor

İncelmeye başlayan kravatlar 60’lı yıllarda en üst noktaya çıkmış. Bu dönemde hem kare formunda örgü kravatlar hem de “super skinny” denilen ince kravatlar hükümdarlığını ilan etmiş. Aynı zamanda dar kesim takım elbiselerin de gözdesi oluvermiş.

1970’li yıllar – Gelsin desenler, gitsin sıradan çizgiler

Yaratıcılığın modayla birleştiği en güzide yıllardan bir tanesi de 70’ler olmuş. Kravatlar tekrar genişlemiş ancak üzerleri hayvan ve bitki baskılarıyla dolmuş. Hatta çizgili ve puantiyeli desenler neredeyse “demode” olarak adlandırılıyormuş.

1980 ve 1990’lı yıllar – İçine neon ve enerji kaçmış altın çağ

Bu dönemde kafanızı nereye çevirseniz bir renk, bir parlaklık bir heyecan varmış. Bu nedenle kravatlar da tıpkı müzikler ve diğer moda unsurları gibi rengarenk bir hal almış. Tam olarak bir “Baskı, daha çok baskı, daha çok baskılı kravat” diye gezinilen dönem. Aynı zamanda kravatlar genişliklerinden kaybetmeye devam etmiş.

2000’li yıllar – Tüm yılları en iyisini bulabilme başarısı

Milenyum sonrasında moda dünyasında yaşananlar ne olursa olsun kravatlar her dönemden esinlenilerek hazırlanmış. Ancak en çok göze çarpan tarz, ince kravatlar olmuş. Özellikle skinny takım elbiselerin içinde tercih edilen kare ya da ince kravatlar, bir erkeğin en iyi detayı haline gelmiş. Ne geniş kravat modası ortadan kalkmış ne de ince… İşte zıtlıkların birlikteliği buna denir. 

En güzel kravatlar için 1001kravat'a gitmek gerekir. :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir