Koronavirüs Uzmanları Dışında Herkesin Bilgi Verdiği Televizyon Programlarının Çöp Yığınına Dönüşmesi Hakkında Konuşmamız Lazım!

-
Abone ol

Konu bu kadar basit değil sanki...

Tüm dünyanın kâbusu haline gelen Koronavirüs nedeniyle herkes endişeli. İnsanlar evlerinde karantina altında gerek televizyonlardan gerekse sosyal medyadan doğru bilgiye ulaşmaya çalışıyor.

Genç insanların birçoğu sosyal medya üzerinden doğru bilgiye kolayca ulaşabiliyor fakat evlerinde sadece televizyon izleyerek gündemi takip eden insanlar için -özelikle yaşlılar- doğru bilgiye ulaşmak güçleşiyor. Televizyondaki her şeye inanmak durumunda kalıyorlar.

Bu noktada da gerek haber kanallarına gerekse gündüz kuşağı programlarına çok iş düşüyor. Yapılan yayınların bilimsel verilerle bu konunun uzmanlarıyla birlikte yapılması gerekiyor. Fakat ne yazık ki birçok yayın bu doğrultuda yapılmıyor.

Televizyon haberleri konuyla alakalı uzman kişilerden görüş, bilgi almak yerine konuyla alakası olmayanları ekranlara çıkartıyor. Gündüz kuşağı programları da "kıyamet alametleri" ya da "maske yapımı" gibi konulara değiniyor.

Durum böyleyken televizyon karşısındaki vatandaş nasıl doğru bilgiye ulaşacak? Verilen bilginin doğruluğunu nasıl teyit edecek? Özelikle bu dönemde bilgilendirici yayınlar yapmak önemliyken biz neden TV'lerde Koronavirüs ve kıyametin ilişkisini konuşuyoruz?

Böyle dönemlerde TV'ler ve sosyal medya tam bir çöplüğe dönüşüyor. Yapılan yayınların birçoğu uzman olmayan kişilerin konuyu ele almasıyla gerçekleşiyor. Yani bu süreçte aslında halkı bilinçlendiren yayınlar yeteri kadar yapılmıyor.

Bunlar yetmezmiş gibi siyasetçiler, sanatçılar da yalan yanlış bilgilerle yanlış yönlendirmeler yapıyor. Böyle zamanlarda bu yayınlar, öneriler, tavsiyeler çok tehlikeli olabilir.

Yıllarca Ankara'yı Yöneten Melih Gökçek, Fön Makinesini Burnumuza Tutarak Isısıyla Koronavirüsü Yeneceğimize İnandı! - onedio.com
Yıllarca Ankara'yı Yöneten Melih Gökçek, Fön Makinesini Burnumuza Tutarak Isısıyla Koronavirüsü Yeneceğimize İnandı! - onedio.com

Mesela bir askerin Koronavirüsle ilgili bilimsel veriler dışında söyleyecekleri ne olabilir? Bir an önce bilgi kirliliğine yol açmamak, halkı paniğe sürüklememek için konuyu uzmanlara bırakmak en iyisi.

Siyasetçileri, din insanlarını, konunun uzmanı olmayan kişileri Koronavirüsle ilgili konuşurken görmek içimizi rahatlatmaz. Herkesin alanı farklı ve herkes alanını ilgilendiren konularla bilgilendirme yapmalı.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım! 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tm_ergenekon

" Mesela bir askerin Koronavirüsle ilgili bilimsel veriler dışında söyleyecekleri ne olabilir? " Keşke bu soruyu sormak yerine önce dinlemeyi - izlemeyi deneseydin. Paylaştığın görüntülerin çoğu tıbbi programın ötesinde, siyasi etkileri ve biyolojik - ekonomik silah olarak kullanılışını anlatan programlar.

kadir-aksahin1

40 yıl düşünsem Doğu perinçek'in akp çizgisine gelip yine onların kanallarına çıkarılacağı aklıma gelmezdi.

tm_ergenekon

Bütün dünya Erdoğan Perinçek rotasına girdi yazıyor, Sizler halen Perinçek Erdoğancı oldu ...

engo-_-

Aynen Çin'de şuan salgın filan bir kenara bırakıldı erdoğan perinçek rotasına girdi diyolar.

tm_ergenekon

Böyle bir şey diyen mi oldu ?

engo-_-

Bütün dünya yazmışsın da ondan söyledim :D

tm_ergenekon

Evet bütün dünya. Keza Çin`de buna dahil. ÇKP`nin yapmış olduğu 70. Yıl kutlamaları dahil olmak üzere yapmış olduğu toplantılara Türkiye`den davet edilenleri araştırır ve bunları geçmiş yıllar ile kıyaslarsan farkı görebilirsin. Cabası özel kalsın araştıran, öğrensin. Lakin sen benim aksime zaman açısından bir iddiada bulundun. Ben Koronavirüs ile savaşılırken tutup da Perinçek AK Parti analizi yapılıyor demedim. Sana da önerim, biraz ciddiyet.

engo-_-

Hiç makaraya gelmiyorsun sende :D Millet salgından kırılırken yok AKP yok Perinçek filan konuşmakta bence en büyük makara ama olsun.

engo-_-

ayrıca ben zaman açısından bir iddiada bulundum hacı :D Sen demişsin bütün dünya yazıyor diye.

reshontheway

Yahu neyine şaşırıyorsunuz. Ne zaman bu ülkedeki herhangi bir yaraya uygun insanları çıkardılar ki şimdi bunu bekliyorsunuz.

atilla-tetikel

Ortada tam bir ağzı olan konuşuyor durumu hakim. Bilen bilmeyen yorum yapıyor.

seydi

50 yıl sonra Türkiye' de tıp kitabındaki başlık: coronavirüs araştırmalarında çığır açan bilim adamlarımız; doğu perinçek ve mete arar

tm_ergenekon

Doğu Perinçek hiçbir programda tıbbi bir ifade kullanmayıp, Koronavirüs`ün siyasi etkilerini anlattı. Keşke yorumladığımız kadar sorgulasak.

Görüş Bildir