Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybeden İnsanların Cenaze İşlemleriyle İlgili Merak Edilenleri Açıklıyoruz!

1.5bPAYLAŞIM

Bu süreç çok acımasız işliyor...

Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse bütün ülkelerde her gün hayatlarını kaybeden insanların haberlerini alıyoruz. Türkiye'de de can kaybı 570'i aşmış durumda. Bu sayıların arttığını gören insanlar da ister istemez tedirgin oluyor.

Ölecek olanlar için kamyon üzerinde hazır tutulan tabutlar içimizi ürpertiyor. Yakınımızın ya da kendimizin bir hastanede tek başına ölme ihtimali de beynimizin bir köşesinde bizi yiyip bitiriyor, canımızı acıtıyor.

Bu düşüncelerle birlikte koronavirüs nedeniyle ölmemiz durumunda cenazemizin nasıl olacağını da düşünmeden edemiyoruz. Eminim ki herkes düşünmüştür. Biz de bu sorunun cevabını vermek istedik sizlere. Pek iyi bilgiler vermeyeceğiz ne yazık ki.

Öncelikle koronavirüs nedeniyle öldüğünüz için tek başınıza hayatınızı kaybediyorsunuz. Zaten uzunca bir süre canlı olarak siz yakınlarınızı, yakınlarınız da sizi görmemiş oluyor. Bu öldükten sonra da devam ediyor.

Ölen kişi, direkt olarak görevliler tarafından alınıp gasilhaneye götürülüyor. Görevliler elbette korunaklı bir şekilde cenazeyi temizliyor. Bu süreçte tabii hiçbir yakının cenazeye yaklaşmasına izin verilmiyor.

s2.dmcdn.net

Normal şartlarda bir cenaze sadece kefenle toprağa gömülürken, koronavirüsten ölen kişi ceset torbasının içinde tabutla birlikte gömülüyor.

Birçok kültürde cenazenin yüzü gömülene kadar açık olur ve ailesi gömülmeden son bir kere bakmak ister fakat koronadan ölen birinin yüzü hiçbir şekilde gösterilmiyor. Yakınları son bir kere bile bakamıyor sevdiklerinin yüzüne.

Koronadan ölen insanlar için bazı ilçelerde toplu mezarlar açılmıştı ve ilçe sakinleri de korktukları için tepki göstermişti. Bu korkunun da yersiz olduğunu söylemekte yarar var.

Çünkü zaten cenaze ceset torbasının içinde tabutla birlikte gömülüyor. Ölen kişi toprakla temas etmiyor. Riskler en aza indirildiği için çevreye ya da toprağa virüs yayılması mümkün değil. Ayrıca bilim kurulu üyelerinin de bu konuyla ilgili bir açıklaması yok.

Yani koronadan ölen birisinin mezar yerinin nerede olduğu önemli değil.

Aile yakınlarının yapacağı tek şey bu süreçte uzaktan izlemek. Sevdiği insanı görememenin acısını yaşamak... İşte bu nedenle lütfen mümkün olduğunca evde kalın çünkü bu yaşananlar çok acı çok...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tulineroglu.eroglu

Cenabı Allah hayırlı ömür, hayırlı ölüm nasip etsin..

blizzard

Amin.

Görüş Bildir