Görüş Bildir
Haberler
Koronavirüs Karantinasının Sonuçları: Asayiş Suçları Azaldı, Aile İçi Şiddet Arttı

Koronavirüs Karantinasının Sonuçları: Asayiş Suçları Azaldı, Aile İçi Şiddet Arttı

İstanbul'da yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında yapılan 'evde kal' çağrısı sonucu asayiş olaylarında yaklaşık yüzde 40 azalma meydana gelirken aile içi şiddet ise yüzde 38,2 artış gösterdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AA'nın haberine göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgiye göre, Kovid-19 çerçevesinde alınan tedbirler ve 'evde kal' çağrısı sonucu kentte asayiş suçları azaldı.

Mart ayının verileri ele alındı

Mart ayının verileri ele alındı

Geçen yıl mart ayında polis sorumluluk bölgesinde, aile içi şiddet, açıktan hırsızlık, cinayet, yaralama, gasp, iş yerinden hırsızlık, otomobil hırsızlığı, otomobilden hırsızlık, evden hırsızlık, yankesicilik, kapkaç ve dolandırıcılık suçlarından 13 bin 538 olay yaşanırken, bu yıl mart ayında ise aynı suçlardan 11 bin 578 olay gerçekleşti. Verilere göre asayiş suçlarında geçen yıla göre yüzde 14,5 azalma meydana geldi.

Asayiş suçlarında tek artış 38,2 ile aile içi şiddette

Asayiş suçlarında tek artış 38,2 ile aile içi şiddette

İstanbul'da, 2019 Mart'ta 1804 aile içi şiddet olayı yaşanırken, bu yıl aynı ayda ise olay sayısı 2493'e yükselerek, geçen yıla göre 38,2 artış gösterdi.

Günlük ortalama 80,4 aile içi şiddet olayının meydana geldiği kentte olayların yüzde 99'u aydınlatıldı.

Yankesicilik yüzde 59 azaldı

Yankesicilik yüzde 59 azaldı

Asayiş olaylarından yankesicilik suçunda geçen yıl mart ayında 958 olay meydana gelirken bu yıl aynı ayda 393 olay sayısı ile bir önceki yıla göre yüzde 59'luk düşüş yaşandığı görüldü.

Ayrıca bir önceki yıla göre, kapkaçta yüzde 49,1, evden hırsızlıkta yüzde 44, cinayette yüzde 36, otomobilden hırsızlıkta yüzde 29,6, otomobil hırsızlığında yüzde 29,3, açıktan hırsızlıkta yüzde 25, iş yerinden hırsızlıkta yüzde 21,1, gaspta, 15,5, dolandırıcılıkta 3,8 ve yaralamada yüzde 0,3 azalma meydana geldi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
113
59
14
10
9
6
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ancient Guy

Karantinadan kaynaklı olarak sokaktaki suç azalınca vatandaş evde kendi imkanlarıyla kendi suçunu işlemeye başlamış.

Cesare

Zaten dışarıda içine ne koyuyorlar belli değil.

Bozkurt

Salı gününe gelen resmi tatili "Biz evde üç gün ne yapacağız?" bahanesine sığınarak hafta sonu ile birleştirmemek adına toplantı yaptıran adamlar gördüm ben.... Devamını Gör

Resho

Emin olun sürekli çocuklar evde diye geyikler yapılıyor ama nice kadınlarımız sırf kocalarından kurtulmak için bu karantinanın bitmesini dört gözle bekliyordur.