Konya'da Bulunmuştu! Roma Dönemi'nden Kalma 'Spor Tesisi' Koruma Altında

94PAYLAŞIM

Topraklarımızın altında yatan tarih şans eseri de olsa gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay Konya Sarayönü'nde bulunan Roma Dönemi'ne ait 'spor tesisi' de bunlardan biri. Yürütülen çalışmalar sonucunda değerli eserlerin gün yüzüne çıkmasıyla bölge koruma altına alındı.

Laodikya antik kenti olarak bilinen ve Roma Dönemi'nin önemli merkezlerinden olan mahallede, arsasına ev yapmak isteyen bir kişi müze müdürlüğüne başvurmuştu.

Üçüncü derecede sit alanı olan bölgede inşaat öncesi yetkililer tarafından incelemede geometrik desenli mozaik ortaya çıkarılmıştı.

Mozaiğe ulaşan müze yetkileleri çalışmaları derinleştirerek 373 metrekarelik alanda mozaik, sütun, altlık ve sütun kaideleri ile bir mezar gün yüzüne çıkardı.

Peki neden spor tesisi olduğu düşünülüyor?

Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

"Geometrik mozaik, Konya'da çok az rastlanır. Antik kentte böyle bir yapının bulunması normal. İlk açtığımız alan 100 metrekarelik yer. Bu alanın ortasında yer alan madalyon motifin içerisinde, 'Dökumanos'un oğlu Ergenus adağına yapıldı' ifadesi bulunuyor. Antik kentler içerisinde buranın anlamı bugünkü adıyla spor tesisidir. Sütun altlıkları, başlıklar ve kaidesi bunu söylemektedir."

Yürütülen tüm işlem ve çalışmaların ardından kazı alanı koruma altına alındı. Baharda yeniden devam edecek restorasyon işlemlerinin ardından alanın halka açılması planlanıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir