Görüş Bildir
Haberler
Koca: 'Avrupa Birliği Her An Aşı Satışını Yasaklayabilir, Ne Alabilirsek Alalım Diyoruz'

Koca: 'Avrupa Birliği Her An Aşı Satışını Yasaklayabilir, Ne Alabilirsek Alalım Diyoruz'

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşmesini yazdı. Altaylı'nın aktardığına göre, aşı milletçiliğinden endişe ettiğini belirten Koca, 'Avrupa Birliği her an AB dışına aşı satışına sınırlama ve hatta yasak getirebilir. Bu yasağı getirmelerinden önce ne alırsak alalım diyoruz' dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 'Sağlık Bakanı Koca'dan belgeli yanıt' başlıklı bugünkü yazısında Bakan Koca'nın kendisini arayarak “AB’nin Türkiye’ye yollandı dediği 1.5 milyon doz Biontech aşısı nerede?” sorusunu yanıtladığını söyledi. Altayı, sorusuna yanıt olarak Bakan Koca'nın kendisiyle Biontech'ten gelen bir belgeyi paylaştığını belirtti. Altaylı belgeye ilişkin şunları kaydetti: 

Pfizer-Biontech COVID 19 aşılarının sevkiyatının başladığını görmekten memnunuz” diye başlıyor belge. İlk partinin Ankara’da üzerinde mutabık kalınan dağıtım merkezine ulaştığını ve şimdilik deneme amaçlı 5 bin 850 dozun 12 Mart günü teslim edildiğini belirtiyor.

Belgede planlı sevkiyatın ilk bölümü olan 0,7 milyon dozluk partinin 24 Mart, ikinci 0,7 milyon dozluk partinin ise 25 Mart’ta Ankara’daki dağıtım merkezinde olacağı belirtiliyor. Belgenin sonunda ise Nisan ayı ortasına kadar 3,1 milyon dozun daha teslim edilmiş olacağını söylüyor. Belgenin altında Biontech'in iki yöneticisinin Dr. Sierk Poetting ve Dr. Oliver Hennig’in imzaları var.

Altaylı'nın paylaştığı belge:

Altaylı'nın paylaştığı belge:

Çin aşısında son durum ne?

Çin aşısında son durum ne?

Altaylı'nın aktardığına göre Bakan Koca, 'Fahrettin Bey, önce Haziran başına kadar 100 milyon doz dediniz sonra sonbahara kadar dediniz. Şimdi yine Haziran başına kadar dediniz. Biz bir karamsarlığa kapılıyoruz sizinle, bir seviniyoruz. Hangisi doğru. Ne zaman 100 milyon doz aşımız gelmiş olacak?' sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Fatih Bey, aşıların söz verilen, anlaşmayla belirlenen terminlerde verilmesi ile ilgili çok büyük sorunlar var. Sadece biz değil, hemen hiç kimse aşıyı söz verilen zamanda alamıyor. Bakın değil milyon, değil yüz bin birkaç bin aşıda kalan ülkeler var. Emin olun biz şanslı ülkelerden biriyiz. Çok açık söyleyeyim biz Sinovac’ın 3. Faz çalışmalarına katılmasaydık bugün bu aşıları da bulamazdık. Hem Sinovac’ın hem Biontech’in 3. Faz çalışmalarında yer almamız bize bu aşıları sağladı. Daha da sağlayacak.

Sorun şu ki, üretim çok kısıtlı. Üretim artarsa Biontech’ten oradaki iki bilim insanı vatandaşımızın da sayesinde daha da aşı alacağız. Konuşuyoruz ve mutabıkız. Çin hükümeti tüm aşı üreticilerine sınırlama koydu. Önce 'Çin’e vereceksiniz' dedi. Bu yüzden çok aksama var. Buna rağmen alabiliyoruz. Son gelişmeler ışığında Haziran’a kadar 40 yaş üstü 32 milyon yurttaşımızın ve risk gruplarındakilerin iki doz aşısını Haziran’a kadar tamamlayacağımızı görmeye başladık.”

İçeriğin Devamı Aşağıda

"En büyük korkum aşı miliyetçiliği"

"En büyük korkum aşı miliyetçiliği"

Diğer yandan aşı milliyetçiliğinden endişe ettiğini ifade eden Koca, 'Avrupa Birliği her an AB dışına aşı satışına sınırlama ve hatta yasak getirebilir. Herkes kendi vatandaşı öncelikli olsun istiyor. Bu yasağı getirmelerinden önce ne alırsak alalım diyoruz. Biontech’ten bir 18 milyon daha bekliyorum. Gelecek herhalde. Her aşının peşindeyiz. Bir yandan da ülkemizde geliştirilecek aşıları destekliyoruz. Ama en büyük korkum bu aşı milliyetçiliği ve yasak gelmesi' ifadelerini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
32
18
11
6
4
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
melih baykurt

30 Ocak konuşmasında yerli ve milli aşı son aşamada demişti. Öve öve bitirememişti daha yapılmamış aşıyı. Moderna, Biontech ve Astrazeneca kasım ayında duyur... Devamını Gör

Doğan Serbest

Yiğidi öldür hakkını yeme. Her ne kadar çin aşısı soru işaretleri barındırsa da aşılama hızı dünyanın bir çok ülkesine göre iyi durumda. Zaten avrupa birliği... Devamını Gör

Chad Thundercock

Niye söz veriyorsun o zaman :D