Kıbrıs'ta Esas Müzakere 29 Haziran'da

 > 
9PAYLAŞIM

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakerelerde tarama sürecinin tamamlandığını, 29 Haziran’dan itibaren esas müzakere sürecinin başlayacağını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ara bölgede Rum lider Nikos Anastasiadis'le gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, yeniden başlayan müzakerelerde üçüncü resmi görüşmenin tamamlandığını, dördüncüsünün 29 Haziran’da yapılacağını söyledi.

Müzakerelerde tarama sürecinin tamamlandığını ifade eden Akıncı, "Şimdi elimizde Akıncı-Anastasiadis belgeleri ya da uzlaşmaları diye tanımlayabileceğimiz, Türk görüşleri, Rum görüşleri ve üzerinde mutabakat sağlanamamış hususları içeren belgeler var" dedi.

Liderlerin sürece daha aktif katılma zamanının geldiğine işaret eden Akıncı, şöyle konuştu:

"Müzakerelerde tarama süreci tamamlandı. 29 Haziran’dan itibaren esas müzakere süreci başlayacak. Hedef Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüme ulaşmaktır. Zaman kaybetmek hiçbir tarafın işine gelmemektedir. Kıbrıs’ta iki tarafın da kabul ettiği, gelecek kuşakları belirsizlikten kurtaracak, Kıbrıs Türk toplumunu uluslararası hukukun içine sokacak, iki kurucu devletin oluşturacağı federal bir yapıyı bir an önce kurmak hepimizin amacıdır."

Rum lider Anastasiadis iyimser

Rum lider Nikos Anastasiadis de Kıbrıs sorununun mutlu bir sona ulaşılabileceği konusunda temkinli olmakla birlikte iyimser olduğunu söyledi.

Liderlerin, bugünkü görüşmede derin konulara girmediğini ifade eden Anastasiadis, görüşmede müzakerecilerin bütün konuları kapsayan görüşlerini kayda geçirerek, çok önemli bir çalışma yaptıklarını dile getirdi.

Anastasiadis, bu durumun ayın 29'unda gerçekleşecek bir sonraki görüşmede önlerinde olacak başlıklarla ilgili özlü müzakereye gerçek anlamda başlamaları için liderlere daha fazla talimat verme kolaylığı sağladığını ifade etti.

Amaçlarının mümkün olan en kısa zamanda Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması olduğunu ifade eden Anastasiadis, bunun da taraflar arasındaki diyaloğun gidişatına bağlı olacağını belirtti.

Kıbrıs müzakere süreci kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lider Anastasiadis 29 Haziran'da ara bölgede bir araya gelecek.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir