Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kimse Kusura Bakmasın, Tartışacağız: Ay'a Aslında Hiç Gidilmedi ve Her şey Amerika'nın Kurgusu muydu?

-

Tarih 20 Temmuz 1969, yer Ay. Başrolde Neil Armstrong... Ay'a atılan ilk adım tamamiyle kurgu ürünü olabilir mi? Sadece soruyoruz ve komplo teorilerini hep beraber masaya yatırıyoruz.

Kaynaklar:

Öncelikle Ay'a gidildiği, ayak basıldığına dair bilgilerin hepsini kabul ediyoruz fakat bu konuda yapılan tartışmaları yok saymaya da niyetimiz yok. Hep birlikte ufak bir dedektiflik yapmak istiyoruz.

Her şeyi başa saralım ve bilinen o hikayeyi hatırlayalım.

Apollo 11 Ay'a iniş gerçekleştirmeden evvel birden fazla deneme yapıldı ve Apollo 7 ile başlayan bu denemelerin hepsi başarısız oldu. 7, 8, 9 ve 10. görevlerin tümü sadece Ay'ın fotoğraflarını çekip geri dönebilmekten ibaretti. Hiçbirinde Ay'a ayak basılamadı.

İşte Apollo 11 ve içinde Neil Armstrong'un da bulunduğu 3 astronotla Ay'a yolculuğu...

Yolculuğun dördüncü günü Ay çevresinde atılan turlar sonucu iniş yapılacak uygun nokta bulundu ve yakıtları bitmek üzereyken başarılı iniş gerçekleştirildi. İnsanlık tarihinin en büyük adımlarından biri gerçek olmuştu, Ay'a ulaşmıştık.

Armstrong, araçtan yavaş yavaş çıktı (yer çekimi olmadığı için, yoksa hızlı davranabilirdi) ve ilk adımı attı. Hatta bu adımı yıllar boyu yankılanacak "Bir insan için küçük, insanlık için dev bir adım." sözlerle kayda geçirdi.

İyi söz, değli mi? Bizce de öyle. Belli ki çalışmıştı bu sözlere.

Fotoğraflar çekildi, her şey kayıt altına alındı... Fakat tüm bunlar Ay'da değil de bir film stüdyosunda mı gerçekleşmişti?

Sonuçta ABD ve Rusya arasında süren 'uzay' savaşı hararetlenmiş ve iki ülkeden birinin artık bir adım daha öne geçmesi gerekiyordu. Kazanan ABD olmuştu. 

Bu olayın 50. yılını geride bırakmışken komplo teorilerini ele alalım, bakalım her şey bir senaryodan mı ibaretmiş...

Aslında Apollo 11 yörüngeden hiç ayrılmadı, Ay'a ayak basılmadı tezinin ilk maddesinde bayrak muamması var.

Ay'da yer çekimi ve rüzgar yokken bu bayrak nasıl dalgalanıyordu? Bu görüntü Dünya'da çekilmiş gibi değil miydi? 

Aslında bayrağın dalgalandığı falan yok. Üst tarafına bakılacak olursa aşağı doğru hiçbir meyil görünmüyor, burada görülen dalgalanma yanılsaması bayrağın bırakıldığı an aldığı şekil ve bu şekilde neredeyse hareketsiz kaldığı söyleniyor.

Bayrak muamması, çözüldü.

Peki astronotların fotoğraflardaki botlarıyla giydikleri kostümün botları farklı mı? İzleri hiç de aynıymış gibi değil.

Doğru, iki bot farklı.

Gizem çözüldü, Ay'a gidilmemiş...

Şaka yaptık. Yukarıdaki kostüm Armstrong'a ait fakat fotoğraflardaki bot izi Aldrin'in botu tarafından ortaya çıkmış.

Bu görüntüye bakıldığında da bot izlerinin uyuştuğu görülüyor. Heyecana mahal yok.

Böylesine bir prodüksiyon gerçekleştirilmiş olsa emin olun bot izlerinin birbirinin tutması için azami çaba sarf edilirdi.

Tamam... Astronotlar Ay radyasyon kuşağında hayatta kalamazlardı. Bunun üstesinden nasıl gelindi?

Van Allen Kuşağı olarak bilinen bu manyetik alan insanlar için hayati sonuçlar doğuracak kadar kuvvetli. Aslında buradaki radyasyon gündelik hayatta karşılaştığımız hızlar için anlam ifade ediyor olsa da Apollo 11'in kalkışı esnasında kazandığı hız düşünüldüğünde neredeyse yok denecek kadar etkili.

Professor Anu Ojha, bu alandan çok kısa süre içerisinde geçildiği için astronotlar üzerinde neredeyse hiçbir etki görülmemiş.

Fotoğraflara dönelim. İki ayrı nesnenin gölgesi nasıl birbirine paralel değil? Güneş ışığı altında böyle bir şey mümkün mü?

Bir stüdyo aydınlatması olduğuna dair bu komplo teorisini yanıtlamak için hemen fotoğrafın orijinaline, daha geniş perspektifli haline geçiş yapalım.

Gölgeler birbirine paralel değil çünkü zemin düz değil. Durumun stüdyo ışığıyla bir alakası yok.

Ay'a ayak basılmadığına dair komplo teorilerini gördükten sonra bir kez daha anladık ki insanlık tarihinin en büyük başarılarından biri öyle basit sorularla yanlışlanamıyor. 

Bu tezlere bir şans verdik ama olmadı.

Durum böyle. Gelin tartışalım, siz Ay'a yapılan Apollo 11 göreviyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yusuf-cesteneci

yakitsiz geri nasil donduler

alp-yasar2

iman gucuyle

yadem

siz o iddiaların hepsini değil sadece birkaçını yazmışsınız. Astronotun birinin başlığının camında çift güneş yansıması, ayrıca güneşin istikametinde yukarıda ayrı bi ışık kaynağının resmi, aya inen astronot sayısının resmi rakamı ile bi fotoğraflardaki astronot sayısının tutmaması, ay gibi ince toprak yüzeyi olan bi, yere itici roketleri kullanan bi makinanın indiği ayaklarının üzerindeki metal sarı plaka altın kaplama en ufak bi toz tanesinin dahi bulunmaması vs. vs... yanında en önemlisi Nasanın bu iddialara karşı resmi evrakları açın baskısına karşı NASAnın anlamadığımız bi şekilde aya iniş video kayıtlarının hiç biri arşivimizde bulunamamıştır resmi açıklamasının olması... bu iddalar boş iddia değil.. ciddi araştırınca baya bi soru akılda kalıyor.

ntyz

Güya o video kayıtlarını NASA nın eski çalışanına yanlışlıkla satmışlar, komik bir rakama. Adam da satın aldığı videoların aya iniş videolar olduğunu seneler sonra öğrenmişmiş, falan filan.

turan-turan2

çokta s.k.m.de

ismail-usta3

Adamlar Uzaya gönderdikleri adamların Polemiğini bile insanalara satıyor biz hala Metrobüs güzergahını belirleyemiyoruz. nerden nereyeee

inci-sirin

Boş boş içerikler, böyle mi kanıtlıyorsunuz bilimsel bir olayı. Daha ayakkabının üstündeki korumadan haberin yok, astronot kıyafetinin fotoğrafını bile incelememişsin. Burada komplo teorisi diye anlattığın şeylere bak.

Görüş Bildir