Kimse Kusura Bakmasın, Tartışacağız: Ay'a Aslında Hiç Gidilmedi ve Her şey Amerika'nın Kurgusu muydu?

3.2bPAYLAŞIM

Tarih 20 Temmuz 1969, yer Ay. Başrolde Neil Armstrong... Ay'a atılan ilk adım tamamiyle kurgu ürünü olabilir mi? Sadece soruyoruz ve komplo teorilerini hep beraber masaya yatırıyoruz.

Kaynaklar:

Öncelikle Ay'a gidildiği, ayak basıldığına dair bilgilerin hepsini kabul ediyoruz fakat bu konuda yapılan tartışmaları yok saymaya da niyetimiz yok. Hep birlikte ufak bir dedektiflik yapmak istiyoruz.

Her şeyi başa saralım ve bilinen o hikayeyi hatırlayalım.

Apollo 11 Ay'a iniş gerçekleştirmeden evvel birden fazla deneme yapıldı ve Apollo 7 ile başlayan bu denemelerin hepsi başarısız oldu. 7, 8, 9 ve 10. görevlerin tümü sadece Ay'ın fotoğraflarını çekip geri dönebilmekten ibaretti. Hiçbirinde Ay'a ayak basılamadı.

İşte Apollo 11 ve içinde Neil Armstrong'un da bulunduğu 3 astronotla Ay'a yolculuğu...

Yolculuğun dördüncü günü Ay çevresinde atılan turlar sonucu iniş yapılacak uygun nokta bulundu ve yakıtları bitmek üzereyken başarılı iniş gerçekleştirildi. İnsanlık tarihinin en büyük adımlarından biri gerçek olmuştu, Ay'a ulaşmıştık.

Armstrong, araçtan yavaş yavaş çıktı (yer çekimi olmadığı için, yoksa hızlı davranabilirdi) ve ilk adımı attı. Hatta bu adımı yıllar boyu yankılanacak "Bir insan için küçük, insanlık için dev bir adım." sözlerle kayda geçirdi.

İyi söz, değli mi? Bizce de öyle. Belli ki çalışmıştı bu sözlere.

Fotoğraflar çekildi, her şey kayıt altına alındı... Fakat tüm bunlar Ay'da değil de bir film stüdyosunda mı gerçekleşmişti?

Sonuçta ABD ve Rusya arasında süren 'uzay' savaşı hararetlenmiş ve iki ülkeden birinin artık bir adım daha öne geçmesi gerekiyordu. Kazanan ABD olmuştu. 

Bu olayın 50. yılını geride bırakmışken komplo teorilerini ele alalım, bakalım her şey bir senaryodan mı ibaretmiş...

Aslında Apollo 11 yörüngeden hiç ayrılmadı, Ay'a ayak basılmadı tezinin ilk maddesinde bayrak muamması var.

Ay'da yer çekimi ve rüzgar yokken bu bayrak nasıl dalgalanıyordu? Bu görüntü Dünya'da çekilmiş gibi değil miydi? 

Aslında bayrağın dalgalandığı falan yok. Üst tarafına bakılacak olursa aşağı doğru hiçbir meyil görünmüyor, burada görülen dalgalanma yanılsaması bayrağın bırakıldığı an aldığı şekil ve bu şekilde neredeyse hareketsiz kaldığı söyleniyor.

Bayrak muamması, çözüldü.

Peki astronotların fotoğraflardaki botlarıyla giydikleri kostümün botları farklı mı? İzleri hiç de aynıymış gibi değil.

Doğru, iki bot farklı.

Gizem çözüldü, Ay'a gidilmemiş...

Şaka yaptık. Yukarıdaki kostüm Armstrong'a ait fakat fotoğraflardaki bot izi Aldrin'in botu tarafından ortaya çıkmış.

Bu görüntüye bakıldığında da bot izlerinin uyuştuğu görülüyor. Heyecana mahal yok.

Böylesine bir prodüksiyon gerçekleştirilmiş olsa emin olun bot izlerinin birbirinin tutması için azami çaba sarf edilirdi.

Tamam... Astronotlar Ay radyasyon kuşağında hayatta kalamazlardı. Bunun üstesinden nasıl gelindi?

Van Allen Kuşağı olarak bilinen bu manyetik alan insanlar için hayati sonuçlar doğuracak kadar kuvvetli. Aslında buradaki radyasyon gündelik hayatta karşılaştığımız hızlar için anlam ifade ediyor olsa da Apollo 11'in kalkışı esnasında kazandığı hız düşünüldüğünde neredeyse yok denecek kadar etkili.

Professor Anu Ojha, bu alandan çok kısa süre içerisinde geçildiği için astronotlar üzerinde neredeyse hiçbir etki görülmemiş.

Fotoğraflara dönelim. İki ayrı nesnenin gölgesi nasıl birbirine paralel değil? Güneş ışığı altında böyle bir şey mümkün mü?

Bir stüdyo aydınlatması olduğuna dair bu komplo teorisini yanıtlamak için hemen fotoğrafın orijinaline, daha geniş perspektifli haline geçiş yapalım.

Gölgeler birbirine paralel değil çünkü zemin düz değil. Durumun stüdyo ışığıyla bir alakası yok.

Ay'a ayak basılmadığına dair komplo teorilerini gördükten sonra bir kez daha anladık ki insanlık tarihinin en büyük başarılarından biri öyle basit sorularla yanlışlanamıyor. 

Bu tezlere bir şans verdik ama olmadı.

Durum böyle. Gelin tartışalım, siz Ay'a yapılan Apollo 11 göreviyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rowenapgn

İki ayrı nesnenin gölgesi nasıl birbirine paralel değil? Güneş küre ve aya dünyadan çok daha yakın evde yuvarlak bir ışık kaynağı ile bunu rahatlıkla deneyebilirsin

zemzemcakirkaya-138

Allah bilir gittiler mi? Bir uzay sever olarak ben ne diyeceğimi bilemiyorum. Bir de bayrak olayını hiç anlamadım.

akatsuki1971

kesin ip var

seydat.

Aldrin'in botlarının altının göründüğü fotoğraftaki tabanların fotomontaj olduğunu düşündüm. Hem fotoğrafın geneliyle uyumlu görünmüyor hem de fotoğrafa uzun bakınca saçma görünüyor bence. Ayrıca Astronot kıyafetlerinde bot tabanları neden farklı olsun ki?? Ay modası falan mı varmış??

salladimtuttu

bir astronot kıyafeti milyon dolarlık bir kıyafettir üretimi zahmetlidir yani tak ürettik al giy diyemezsin yenisini çıkarınca binlerce birden üretim yapamazsın birinin eski model diğerinin yeni model olması kaçınılmazdır

nightwing-robin

Aya gittiğinize yemin eder misiniz diye soran insanlara yumrukla cevap veren emekli astronotlar vardı. Bilemiyorum

salladimtuttu

o yumruk cahilliklerinedir insanoğlu güneş sisteminin dışına sonda yolladı gezegenleri galaksileri keşfetti yetmedi bigbangi simüle etmeye çalışıyorlar kendi evrenimiz yetmedi kuantum evrenini inceliyoruz ama hala akıllara takılmış tek soru aya gidildimi oluyor biri banada sorsa bende yumruk atarım

nightwing-robin

Hocam bu neyin coşkusu be. Bahsettiğim adamlar 69 da aya gitti. Bahsettiğin olayların çoğu sonrasında yaşandı. Sadece yumruğun anlamsızlığını vurgulamak istedim ben.

Görüş Bildir