Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kediler Yakaladıkları Hayvanları Neden Salona veya Yatak Üzerine Bırakır?

455PAYLAŞIM

Ekşi Sözlük yazarlarından strangeworld, öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler başlığı altında paylaştığı kediler hakkındaki ilginç bir bilgiyle hep yanlış anlaşılan kedi davranışını açıklığa kavuşturdu.

Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/63350228

Kedilerin yakaladıkları böcek, fare vb hayvanları salonun ortasına, yataklarımızın üstüne bırakmasının nedeni.

Kedi sahipleri bilir kediler balkonda, terasta, bahçede ya da evin herhangi bir köşesinde yakaladıkları hayvanları getirip salonun ortasına bırakır. Bu hayvan bazen bir kelebek olur bazen bir fare (bu başıma gelmedi neyse ki). Kedi sahipleri de bu davranış için "hediye getirdi" veya "tebrik edilmek istiyor" gibi yorumlar yapar. Çoğu kez de espri konusu olmuştur bu konu.

Aslında hayvanlar bunu bizleri eğitmek için yapıyormuş.

Kediler her ne kadar yaklaşık 10 bin yıldır evcil hayvanlar olsalar da avcılık iç güdülerini kaybetmemiş canlılar. Yapılan araştırmalara göre ABD'de her yıl 4 milyara yakın kuş kediler tarafından avlanıyor. Bu sayı avladıkları diğer küçük şeyleri de hesaba katınca inanılması güç ama 30 milyara yaklaşıyor.

Kedileri bu denli iyi avcılar yapan onların içgüdüleri, bu iş için evrimleşmiş vücutları ve yavruyken annelerinden aldıkları eğitim.

Özellikle dişi kedilerde görülen bu evin ortasına böcek vs. bırakma nedenleri de sizleri bu hayvanları yakalayamayacak durumda görüp eğitmek istemeleri. O yüzdendir, sıklıkla öldürdüğü kelebeği getirip önünüze koyup sizden bir şey bekler bakışları ile size bakması.

Kediler yavrularını eğitirken öncelikle ölü hayvanı getirip yavrunun önüne koyarlar.

İkinci aşama ölmemiş ama kaçacak halde olmayan hayvanlarla talim yapmaktır. Eminim kedi besleyenler salonun ortasında acı çekerek yerde titreşen böceğin başında sabırla bekleyen kedi manzarasıyla daha önce karşılaşmıştır.

Yani hayvanlar 10 bin yıldır bizi eğitmeye çalışıyor. Bu davranış özellikle kısırlaştırılmış dişi kedilerde çok sık rastlanıyor.

Hayvanların gözünde ne kadar beceriksiz gözüküyoruz bir düşünün.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cagdas-ogan

bizim kedi farklı evrimleşmiş, hep indirimli reyonlara gidiyor... sanırım bna ekonomik olmayi öğretiyor...

Gizli Kullanıcı

Bizim kedi her gün fare(sıçan) tutardı ancak şimdi önüne fare atıyon bakmıyor bile, bizim kedi bi farklı kedi valla çikolata, kırmızı et, tavuk eti, çorba, çok seviyor ve her seferinde kuçağıma oturup bana masaj yapıyor, ve sonundada bana s*x yapmayıda ihmal etmiyor tabi, eğer ben farkına varmasam kedim her pozisyona girip s.x yapmaya çalışıyor, tabi ben anlayınca alıp yere bırakıyorum, ve gülerek git güsür abdasını alda gel diyorum(şaka şaka) :D

kurumi-kumamakura

benimki getirmiyo direk orda bırakıyo patiliyo ve hala canlıysa ciğneyip atıyor sbmnbxc

kedisevici

vallahi şu anlamda şok geçirdim, sürekli önüme hayvan vefatı veya yarı-vefatı getiren tek kedim dişi kısır olan şahıs. demektir ki bu sebeptenmiş, eve gider gitmez bu konuyu bi görüşücem onunla.

carsikapili

Kisirlastirmasaydin madem... Kedinin rizasi varmiydi, ne malum? Belki anne olmak, yavrularini egitmek istiyordu, olmadi, o da seni egitiyor iste..Görüsülecek bisey yok...

sciencesoldier

yavrulara bakamayacaksanız kısırlaştırmak en iyisidir. ayrıca anne olma duygusunu tatmasalar da olur insan değil onlar. kedi belgesellerini izleyin bir süre sonra kovarlar ya da çocuğuyla çiftleşirler. kısacası annelik duygusu yok onlarda. o yüzden bakamayacaksan kısırlaştırmak en iyisidir komutanım

kedisevici

Mehmet Bey, Atatürk'ün profilinin olduğu birinden bu denli cahilce cümleler duymak hakikaten ürküttü :D sciencesoldier çok güzel açıklamış ama buna ek olarak toplum bilinci olarak hayvanlara hazır değiliz. sokakta ezilen kediler köpekler sonsuz değil mi? Ne yazık ki ülke olarak özellikle sokakta gördüğümüz her kediyi köpeği kısırlaştırmamız gerekiyor, çünkü işkencelere/trafik kazalarına maruz kalıyorlar. Sizin zannettiğiniz gibi tozpembe bir hayatları yok onların. Ha ayrıca, evimde beslediğim her hayvan sokaktan gelmektedir. Dolayısıyla da kısırlaştırıldılar. İnanın onların annelik duygularından çok hayatta kalmaya çalışma duyguları var :) ben de isterim evde minik bebelere bakmak, keşke doğursalar; ama sokaktaki hayvanlara yardım etmekten/ onları eve alıp iyileştirmekten kimsenin bu tarz geçici heveslere vakti yok. Bence bu kısırlaştırma hakkındaki fikrinizi acilen değiştirip ülkedeki hayvanları canilerin elinden kurtarıp onlara kalıcı mutlu yuva sağlayabilirsiniz. Saygılar.

carsikapili

Lütfen cehaletimi, pardon hasbelkader latife etme cüretimi bagislayiniz hanimefendi... Anlasildigi kadariyla latife etmeyi bile beceremiyorum... En derin özürlerimin kabulu rica ve ümidiyle... Saygilar bizden efendim...

kedisevici

yuhh resmen g*t oldum ben özür dilerim <3

carsikapili

Estagfurullah hanimefendi, benim askerim bile komutaninin espri yaptigini farkedememis, ciddi ciddi yanitlamis... Sizi ve tüm patiseverleri kutluyor ve sahsen de bir patisevici olarak tesekkür ediyorum...

sciencesoldier

ben de özür dilerim

sciencesoldier

kedisevici şu an sanırım utançtan ikimiz de cevap yazamayız bir daha :))

kedisevici

AYY O DA BELLİ ETSEYMİŞ ALLAHALLAH YA ORDAN VIDIVIDI ETMİŞ AMA BELLİ ETMEMİŞ .......................................................

sciencesoldier

aslında belli de bir de tanıma meselesi yorgunluktan ayarım şaşmıştı normaldir anlamamam. boşver biz yine bastırırız :)))

the_war

Siz halen hayvanlara otur oğlum, gel kızım, yat kızım deyip durun. Hayvanlar sizi eğitmeye çalışıyor haberiniz yok. :)

Görüş Bildir