Görüş Bildir
Haberler
Kayseri'de 1.300 Metre Uzunluğunda Yeraltı Şehri Bulundu: 'Türkiye'de Bilinenlerden İki Misli Daha Büyük'

etiket Kayseri'de 1.300 Metre Uzunluğunda Yeraltı Şehri Bulundu: 'Türkiye'de Bilinenlerden İki Misli Daha Büyük'

Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde 1300 metre uzunluğunda yeraltı şehri bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 'Türkiye'de ismi zikredilen yer altı şehirlerinden iki misli daha büyük bir yeraltı şehri keşfedildi' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

DHA'nın aktardığı habere göre, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı Kayseri Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy ve beraberindeki heyet, geçtiğimiz ay daha önce sık sık yeraltı şehrinin bulunduğu belirtilen Melikgazi ilçesi Büyükbürüngüz Mahallesinde araştırma yaptı. Yapılan araştırma sonrası, 26 farklı girişi bulunan 1300 metre uzunluğunda yeraltışehri bulundu.

Yeraltı şehrinde inceleme yapıldı

Kayseri Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler, yeraltı şehrinde incelemede bulundu. Yeraltı şehrinde önümüzdeki günlerde temizlik ve aydınlatma çalışmalarının yapılacağı bildirildi.

26 farklı kapıdan birbirine geçişi var

26 farklı kapıdan birbirine geçişi var
İçeriğin Devamı Aşağıda

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yaptığı yazılı açıklamasında, 1300 metre uzunluğunda yeraltı şehri bulunduğunu söyleyerek, 'Türkiye’de ismi zikredilen yeraltı şehirlerinden iki misli daha büyük bir yer altı şehri keşfedildi. Bin 300 metre uzunluğundaki yeraltı şehrinin 26 farklı kapıdan birbirine geçişi var. Gerekli temizlik ve aydınlatma çalışmaları tamamlandığında Kayseri için önemli bir değer daha ortaya çıkacak' dedi.

'Daha önce yeraltı şehri olduğunu tahmin ediliyordu'

'Daha önce yeraltı şehri olduğunu tahmin ediliyordu'

Büyükbürüngüz Mahalle Muhtarı Ali Çuhadar ise mahallede daha önce yeraltı şehri olduğunu tahmin ettiklerini söyleyerek, şöyle konuştu:

'Şu an mahallemizde Türkiye'nin en uzun yeraltı şehri olduğu doğrudur. Profesyonel dağcılar ve mağaracılar yeraltı şehrine girerek çalışmalar yapıyor. Büyükşehir Belediyesi de bu çalışmalarla yakından ilgileniyor. Yeraltı şehrinde geçmişe dönük bazı izleri bulmak mümkün. Yeraltı şehri içinde kuyular ve odalar var. Karanlık bir yer olduğu için tedbirsiz girilmiyor. Yeraltı şehrinin 26 kapısının olduğunu biliyoruz. Buranın turizme kazandırılması mahallemiz ve ilçemiz adına çok önemli.'

'Turizme kazandırılması önemli'

'Turizme kazandırılması önemli'

Mahalle sakinlerinden Mustafa Kaymak da yeraltı şehrinin turizme kazandırılmasını isteyerek, 'Buranın turizme kazandırılması mahallemiz adına çok iyi bir gelişme olur. İnşallah turizme kazandırılır ve mahallemiz dünyada tanınır' diye konuştu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
362
120
57
8
7
6
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Güzel bir gelişme olmuş ama neden "Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, "Türkiye'de ismi zikredilen yer altı şehirlerinden iki misli daha büyük bir... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Ya böyle şeyleri yaymayın, ne bileyim instada örgütlenip gizli gizli gidip gezelim işte. Restore edilecek giriş:200 tl. Elin yabancısının Youtube videosunda ... Devamını Gör

Büşra Yılmaz

Aynen Ali dağının eteğindeki yeraltı sarnicinda biz çocukken bile gezerdik,şimdi paralı oldu :/

İronici

inşallah yarın "define arama izni" verip anasını sikmezler...