Kavga, Polemik, Basitlik, Skandal Hepsi Burada! Türkiye’nin İlk Magazin YouTube Kanalı Şokopop ile Tanışın!

330PAYLAŞIM

İnternet, yeni televizyon...

YouTube aleminde her gün yeni bir kanal peydah oluyor; bu YouTube kanalları, televizyonun aksine, sınırsız özgürlüğe sahip olmalarına rağmen maalesef ki orijinallik ve yaratıcılık konusunda sınıfta kalabiliyorlar. Basmakalıp, alışılmış üsluplar sıkça tekrar edildiğinden özgün içeriklere hasrettik... Ta ki Şokopop gelene kadar!

Geçtiğimiz aylarda YouTube alemine giriş yapan Şok-o-Pop isimli kanal, kısa sürede büyük ilgi topladı. Sizler için inceledik!

Nostalji her jenerasyon için vazgeçilmez bir unsur... İnsanız, geçmişi bolca romantize ediyor ve özlüyoruz!

Çocukken izlediğimiz kötü filmler, aslında son derece uyduruk olan şarkılar bile bizim için vazgeçilmez olabiliyor çünkü biz onlara çocukluğumuzu kattık bir kere. Televizyon dünyasının nostaljisi de, çocukluğumuzun bir parçası olduğundan dolayı ilgimizi fazlasıyla çekiyor tabi...

İşte Şok-o-Pop'un konseptinde ilk göze çarpan bu: 90'ların unutulmaz şarkıları, 80'lerin parlak pembeleri, gençlik dergileri ve daha pek çok detay...

Ayrıca bir "Eski Türkiye" gerçeği var... Yani magazinin, magazin olduğu zamanlar!

O zamanlar ünlülerimiz, şimdiki gibi muhafazakar bir hayat tarzı çizgisinde olma gayretinde değillerdi. Ortalık tam bir kaostu, tam! 

90'larda magazin neymiş tam olarak gördük!

Ki magazin asla sadece magazin değildir! Magazin, yüzeysel ve aptalca görünse de, herkes tarafından sevilir çünkü hayatın ta kendisidir!

Ün, şan, şöhret, para fark etmez. İnsan olmanın duygularımızla hareket etmekten ibaret olduğunu, zayıflıklarımızı bize makro boyutta gösterir.

Aslında ucuz bir roman gibi, şu magazin dediğimiz şey. Dramatik, abartılı bir gösteri!

Herkes magazin sever, gizlice ve saklayarak da olsa, herkes! 

Ama böylesine eğlenceli bir konu olan magazin sektörünün bile memleketimizdeki hali ortada... Tam anlamıyla leşlik!

O yüzden hayatımıza Youtube aracılığıyla giren Şok-o-Pop adeta "İşte bu!" dedirtti! Şok-o-Pop ile tanışın!

Sloganı "Kavga, Polemik, Basitlik, Skandal" olan Şok-o-Pop, magazin camiasında varlıkları hala güçlü olan ünlülerin hikayelerini nostaljik bir şekilde inceliyor. "Basitlik ve ucuzluk" ile dalgasını geçiyor.

Şok-o-Pop, tamamen tek kişilik bir proje. Hazırlayan ve sunan arkadaşın taktığı maske, anonim kimliği ile ona rahatlık ve dürüstlük sağlıyor.

Yani bilinen magazin yazarlarında olduğu gibi, o kimsenin kankası, destekçisi falan değil. O kendi halinde bir magazin sever. Maske takıyor, böylece başı belaya girmeyeceği gibi aynı zamanda da tarafsız kalabiliyor.

Bu maskenin ardında tarafsızlıktan fazlası da var! 😂

postimg.cc

Şok-o-Pop kahramanımız, gençliğinden beri pek çok kişi gibi "magazini takip etmekten utanan" biri olduğundan, bu maske bir anlam daha kazanıyor yani. 

Tıpkı bizim gibi! Seren Serengil ve Gülben Ergen kavgasını, Demet Akalın ayrılığını ve daha pek çok magazin konusunu ucuzluğunun ve absürtlüğünün farkında olarak da olsa takip edip, taraf tutan, üzülen, yorum yapan bizler gibi!

Peki Şok-o-Pop'u diğer magazin programlarından ayıran tek şey maske ve nostalji mi? Hayır!

Şok-o-Pop'u kıymetli yapan şey kesinlikle üslubu. 

Cinsiyetçilikten, homofobiden uzak tavrı ile magazincilerin genelindeki o akbabalık, leş kargalığı ve iki yüzlü ahlakçılık Şok-o-Pop'ta asla yok. Politik olarak çok doğrucu bir dil kullanıyor. Gönül rahatlığıyla izleyebiliyorsunuz.

Ayrıca konuları ve kişileri derinlemesine, hikayelerinin tamamı ile ele alıp; adeta bir belgesel-roman tadı yakalatıyor insana!

Kim neydi, ne oldu, ekonomik sınıfından tutun, çocukluk travmalarına ve ilişkilerdeki tutumuna kadar... Şok-o-Pop'un ele aldığı ünlüler sadece "Güzel oyuncu" etiketiyle sınırlı kalmıyor ve çok boyutlu karakterlere dönüştürülerek tam olarak bir insan gibi ele alınıyorlar.

Sosyoloji tezi yazar gibi...

Örneğin üç bölümden oluşan "Bir Bacının Anatomisi" serisinde Seda Sayan'ın toplumsal sınıfından başlıyor ve dönemin Türkiye'sini, darbeleri, siyasi olayları dahi ele alarak ince ince işliyor. Kesinlikle abartmıyoruz; Şok-o-Pop'un bize sunduğu şey magazinden fazlası!

Petek Dinçöz'ün bir zamanların en parlak starıyken, piyasadan nasıl da silindiğini hatırlıyor musunuz?

Ekranlarda ağlayarak Can Tanrıyar'dan şiddet gördüğünü, yaşadığı kabusu anlattığında dahi Tanrıyar'ın çalışanı ve kankası olan yorumcular "yaa öyle deme" tepkisi vermişlerdi ve Petek'in çığlıkları asla duyulmamıştı.

Şok-o-Pop, tüm cesareti, tarafsızlığı ve profeminist diliyle bu konuya dahi el attı.

Hatta bazı videoları yasaklandı!

Bunda Tanrıyar'ın da biraz parmağı vardı. Şok-o-Pop, orijinal içerikleri titiz bir çalışma sonucu arşivlerden buluyor ve telif hakkı olanları ise kendisi anlatarak, sade ve net bir şekilde ortaya koyuyor.

Yeri geldi bizlere Seren Serengil'in kitabından bölümler okudu, yeri geldi arşivlerin tozlu sayfalarındaki üstü kapatılmış olayları çıkardı.

Zeki Müren ile ilgili hazırladığı video ise tek kelime ile muazzamdı! Böylesine yalın, çıplak ve cesur bir anlatımı televizyonlarda bulamazsınız!

Fazlaca emek, bolca cesaret ve %100 onur dolu!

Biz seni çok sevdik Şok-o-Pop!

Siz de mutlaka bir göz atmalısınız! 

Şok-o-Pop!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Kanal gerçekten iyi; uğraşılmış, düşünülmüş üzerine.

Gizli Kullanıcı

o nasıl iğrenç bi maske ya? tek eksiğimiz buydu şimdi tamamız.

terminator

Böyle bir reklam vermenin bedeli ne kadar?

Görüş Bildir