Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karşınızdakinin Ne Hissettiğini Gözlerinden Anlamak İstiyorsanız Bilime Kulak Verin Yeter!

-
Abone ol

"Gözler kalbin aynasıdır" diye boşuna söylememişler. Bu kez bilim de aynı ifadeyi kullandı desek yeridir.

Kaynak: http://journals.sagepub.com/doi/10.1177/...

Psychological Science dergisinde yayınlanan makalede, insanların gözleriyle iletişim kurup duygusal aktarım yapabilme yetileri masaya yatırıldı.

Kabul edelim, gözlerimiz bu konuda oldukça kabiliyetli. Her bakışın birbiriyle aynı olmadığını da herkes bilir...

Fakat bu son çalışma, bu durumun sandığımızdan daha işlevli olduğunu ortaya koyuyor belki de. Çalışmayı yürüten Daniel H. Lee durumu popüler kültüre atıf yaparak örneklendiriyor.

“Larry David’in birini eleştireceği zaman o meşhur göz kısma hareketini neden yaptığını merak ettiyseniz, çalışmamız aşağı yukarı buna cevap vermeye odaklanıyor."

"Çünkü eleştiri amaçlı göz kısmak, aynı zamanda o eleştiriyi yürüten iletişimin bir parçası haline geliyor."

28 katılımcı ve 600’den fazla seansla gerçekleştirilen deneyde, katılımcılara yüzün diğer bölgelerinden arındırılmış göz fotoğrafları gösterildi ve bu gözlerdeki duyguları betimleyebilecek en uygun kelimeleri söylemeleri istendi

Gerçekten de bu gözlerin her biri farklı duygular esnasında fotoğraflandırılmıştı. (Mutsuzluk, tiksinti, öfke, keyif, korku vs.)

Sonuçlar incelendikten sonra, bahsedilen duygulara dair yüz ifadeleri incelendi.

Göz açıklıkları, kaşlarla aralarındaki mesafeler, burun ve alındaki kırışıklıklar vs.

Sonuç şaşırtıcı olmayabilir ama, gözlerin tek başına verdiği düşünülen ifadeler son derece tutarlıydı.

Göz kısmak genellikle sosyal durumlara yönelikti. Ayrımcılık, nefret, şüphe gibi. Göz açmak ise genellikle korkaklık, hassasiyet ve ilgiye işaret ediyordu.

Gözle aktarılan duyguların oldukça güçlü ve net olduğu düşünülüyor. Bu yüzden insanlar göz kontağı kurmaktan çoğu zaman imtina ediyor.

Lee şunları da ifade etti: “Yüz ifadelerimiz son derece kompleks. Her bir yüz kasının hareketini numaralandırdığımızda, 3.7 x 10^16 farklı ve olası kombinasyonun olabileceğini hesapladık. Sadece gözdeki ufak bir kısıklık bile çok farklı anlamlar barındırabiliyor.” 

Sanırım ikna olduk...

Sonuç olarak, gözlerimizin gerçekten kalbin aynası olduğuna ikna olmamak için pek fazla seçeneğimiz kalmamış gibi görünüyor. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burcuyepyeni

eeee sonuç? so what?

artvandelay

Ben de içerik hazırladım; +Ya geçen bi araba gördük var ya.... -Nasıldı? -Yok beee anlatamam, o derece yani.

tylerdurdenoglu

Bikeresinde anlamak için bakmıştım gözlerine ve dediki; ne bakıyon mal mal

simge217

sonuna kadar nasıl anlaşıldığını anlamak için okudum ama?

logicaldoor

Arkadaşlar çok yüklenmeyin, "bilime kulak verin" demiş, "ben size anlatırım" dememiş ki. Ayrıca editörün gözlerine bakarsanız konuyu anlayabilirsiniz aslında...

Görüş Bildir