Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Narsist Ne Demek? Karşınızda Narsist Bir İnsan Olup Olmadığını Tespit Etmenin 13 Yolu

35bPAYLAŞIM

Narsisizm, her zaman gündeme gelen popüler konulardan. Hem mitolojide hem de psikolojide yeri var ve hala hakkındaki tartışmalar sıcaklığını koruyor. Selfie bağımlılarındaki narsist eğilimler tartışılmaya devam ederken aslında akıllı telefonlarla birlikte "narsisizm çağı" başladı da denebilir. Peki bir narsisti nasıl tanırız ya da karşımızdaki narsist mi nasıl tespit ederiz?

Narsist ne demek? Narsizm nedir? Kime narsist denir? Hadi gelin hep birlikte öğrenelim.

1. Narsisizm bir kişilik bozukluğudur. Gereğinden fazla ukalalık bunun ilk göstergesi.

Hikayede anlatıldığı gibi narsistler aslında kendilerine olan aşkları sebebiyle cezalandırılmıştır. Çünkü başkasını sevmeyi bilmeyenler, kendilerine olan sevgilerinde boğulmalılardır. Mitolojideki mesaj budur; peki ya 2015'te durum ne?

2. Sizi asla tam olarak dinlemezler, nedense her anlattığınızı eksik dinlemişlerdir veya hatırlamıyorlardır.

Bu tipler genelde sizin söylediklerinizi üstün körü dinlerler veya hiç dinlemezler. Bir şey sorduğunuzda "hı pardon ne dedin?" cevabı alıyorsanız dikkat.

3. Cömert gözükmeleri bir şey ifade etmez, her zaman kendi sorunları ön plandadır.

Bir sorununuzdan bahsettiğinizde yine konuyu kendi sorununa getiren bir insanla karşı karşıyaysanız yandınız. Narsistler, her zaman kendi sorunlarının dünyanın en büyük sorunu olduğunu savunup sizi çileden çıkarırlar.

4. Kimseyi beğenmezler; herkese bir kulp bulmakta asla gecikmezler.

Onlara bir şey sevdirmek mümkün değildir. Her zaman eleştirecek bir şey bulurlar ve en sevdikleri insanları bile yerden yere vurmaya bayılırlar.

5. Kurallarla ilgilenmezler; onlar için önemli olan sadece kendi kurallarıdır.

Tam çakallardır işte. İşlerine geldiğinde en prensipli onlar olurlar; işlerine gelmediğinde de kurallara karşı olduklarını söylerler. Kendi doğruları, her zaman en doğrudur.

6. Utanma duyguları oldukça zayıftır; kafalarına estiği gibi davranırlar.

Bir narsist neredeyse yok denecek kadar az utanç duyar. Hayatında yaptığı her şey onun için doğru olduğundan yanlış olduğunu söylediğiniz her şeye karşı savunmaya geçerler. Ar damarı çatlamış da denebilir.

7. Aman onları sakın eleştirmeyin yoksa karşınızda alaycı ve sert bir odun bulursunuz.

Asla eleştiri kabul etmezler ve eleştirildiklerinde ya sizinle alay ederler ya da oldukça kırıcı şekilde karşılık verirler.

8. Sorumluluk almaktan kaçınırlar; bu yüzden hep kendileri haklı ve her zaman siz suçlusunuzdur.

Onların en dikkat çeken özelliklerinden biri de karşındaki devamlı suçlamalarıdır. Siz ne yaparsanız yapın hatalı ve suçlusunuzdur; o da her zaman haklı. Asla olaylar empati kurarak değerlendirmezler.

9. Çabuk öfkelenip aslan kesilirler. Kedi olsalar dahi :)

Her konuda çabuk yükselen bir öfkeye sahiptirler. Sizi dinlemedikleri gibi bir de üstüne canınızı sıkacak derecede kızgın ve öfkeli olurlar. 1 saniye içinde karşınızda bağırıp çağıran ve asla susmayan bir narsist bulabilirsiniz.

10. Kendilerini geliştirmeye kapalıdırlar. Yeni şeyler karşısında tetikte davranırlar.

Yeni şeyler öğrenmeye ve deneyimlemeye kapalıdırlar ya da anca kendileri çok isterlerse bir şeyleri yapmayı kabul ederler. Onu yeni bir yerde yemeğe götürmek için oturup bin saat dil dökmeniz lazım.

11. Kendileri her zaman en güzel/en yakışıklı/en zeki/en anlayışlıdır.

Bir insanın kendine bu kadar hayran olması size mantıklı gelmeyebilir ama onların hayatta örnek aldığı kimse yoktur. Her zaman kendileri çok beğenirler ve diğer insanların zayıf noktalarından bahsederler.

12. Kendilerini nasıl özel görüyorlarsa arkadaş çevrelerini de öyle görürler.

Narsist bir insan arkadaşlarını da özenle seçtiğini iddia ederler. Onlar için sevgilileri de arkadaşları da özel insanlardır. Asla sıradan insanlarla vakit geçirdiklerini kabul etmezler. Hatta zaman zaman sizi hayatlarından çıkarmakla tehdit ederler.

13. Selfielerle coşanların bir bölümü narsisttir. Ayırt etmek için günde kaç selfie çektiğine bakın.

Bir insan gün içinde sıradan işlerini yaparken 2-3'ten fazla selfie çekiyorsa, ya da sosyal medyada gün içinde her anını paylaşmaya başlamışsa (ama bunu annenizin ve teyzenizin saksı çiçeklerini Facebook'ta paylaşmaları olarak düşünmeyin) o kişiye dikkat etmekte fayda var. Narsisizm, akıllı telefon çağıyla beraber hızla artıyor; ve etrafımız kendine hayran, bizi dinlemeyen, anlayışsız ve kaba insanlarla dolup taşıyor.

ANKET: Sizin etrafınızda bu özelliklerin en az 5'ine sahip olan insanlar var mı?

Evet hatta dolu, hayatımın içindeler.
Böyle insanlarla tanışıyorum ama yakınlık kurmuyorum.
Narsist gördüğüm an kaçıyorum.
İlk kez bunları okuduktan sonra çevrem hakkında düşünmeye başladım.
Ben de narsistim; bunda ne sorun var ki?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-ozturk46

narsıst ınsanların hepsı döl israfı boyle ınsanların imha edilmesi gerekıyor bence.

elifto

günümüz dünyasının genel ve en vahim sorunu bu zaten. insanlar kendini beğenmeyi öz güven, hep kendini haklı görmeyi kendini ezdirmemek, empati kurmamayı akıllılık,insanları ezmeyi ve aşağılamayı kendini yüceltmek zannediyorlar. aslında ne kadar hastalıklı bir ruha sahip olduklarının farkında değiller.

glcnn

Canım kendim <3

ozkan-ozmen1

Çok önemli bir madde atlanmış. Narsist insanların en büyük göstergesi, yabancılara iyi sevdiklerine kötü davranmalarıdır. Empati yapamazar, ve asla ama asla evlenilmemesi gereken tiplerdir. Görünce kaçın, yoksa yanarsınız...

huseyin-cahit-yildiz

Ben de narsistmişim ya la

Görüş Bildir