Kanada Hızlı İnternet Bağlantısını Vatandaşlık Hakkı İlan Etti

 > -

Kanada, dijital dünyanın en büyük ihtiyacını nihai kural haline getirerek yüksek hızlı internet erişimini vatandaşlık hakları içine aldı. Temek hizmet olarak sunulacak olan düzenlemeyle sabit geniş bant hizmetleri için tüm Kanada vatandaşları en az 50 mbps indirme ve 10 mbps yükleme hızına sahip olacak.

Dijitalx'in haberine göre, Kanada, alınan karar ile internetin kırsal alanlara kadar ulaştırılması için 750 milyon dolarlık bir bütçe de ayırdı. Yüksek hızlı internet erişiminden sorumlu olan Kanada’nın ulusal telekomünikasyon düzenleyicisi CRTC, bütçe dahilinde tüm vatandaşlara internet sağlayacak.

'En önemli hedefimiz tüm Kanadalıları 21’inci yüzyıla bağlamak'

Basın konferansında konu hakkında bilgi veren CRTC Başkanı Jean-Pierre Blais, “Ekonominin, refahın, toplumun ve tüm vatandaşların geleceği önemli hedefler belirlememize bağlı. Bunlardan biri de tüm Kanadalıları 21’inci yüzyıla bağlamak” ifadesini kullandı.

50 mbps indirme ve 10 mbps yükleme hızı

CRTC, internetin ‘temel hizmet’ olarak sunulması kapsamında yeni indirme ve yükleme hızları da belirleyecek. Sabit genişbant hizmetleri için tüm Kanada vatandaşları en az 50 mbps indirme ve 10 mbps yükleme hızına sahip olacak. Söz konusu limitler, CRTC’nin 2011’de belirlediği sınırların 10 katı.

2021 yılında tüm nüfusun hızlı internet erişimine kavuşması sağlanacak

CRTC verilerine göre Kanada nüfusunun yüzde 18’ini temsil eden 2 milyon kişinin yüksek hızlı internete erişimi yok. Hükümet tarafından ayrılan bütçe 5 yıl için altyapı yenilenmesi için kullanılacak ve 2021 yılında tüm nüfusun hızlı internet erişimine kavuşması sağlanacak.

Yeni vatandaşlık hakkı kapsamında, kablosuz internet erişimi sunan hizmet sağlayıcıların 6 ay içinde mevcut tüm sorunların üstesinden gelecek yeni ürünler sunması kararlaştırıldı

Kanada'yı Kıskanmak İçin Oldukça Haklı 11 Sebep - onedio.com
Kanada'yı Kıskanmak İçin Oldukça Haklı 11 Sebep - onedio.com

Kanada'nın bu kararı sosyal medyanın da gündeminde 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir