Görüş Bildir
Haberler
Kanada'da Bir Okuldaki Toplu Mezarda 215 'Yerli Çocuğun' Kalıntıları Bulundu

Kanada'da Bir Okuldaki Toplu Mezarda 215 'Yerli Çocuğun' Kalıntıları Bulundu

Kanada'nın British Columbia eyaletinde geçmişte yerlileri asimile etmekte kullanmış olan bir yatılı okulda, 215 çocuğun ceset kalıntıları bulundu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre,Toplu mezar 1978 yılında kapatılan Kamloops Yerli Yatılı Okulu'nda bulundu.

Açılamayı yerli gruplardan Tk'emlups te Secwepemc'in lideri yaptı.

'Okulda bulunan mezar beni derinden üzdü' mesajını paylaşan Kanada Başbakanı Justin Trudeau olayı 'Ülkemizin tarihinin utanç verici döneminin acı veren bir hatırası' diye niteledi.

Çocukların nasıl ve ne zaman öldüğü yerel yetkililerce araştırılıyor.

"Ölen çocuklar okul kayıtlarında yok"

"Ölen çocuklar okul kayıtlarında yok"

Kamloops kentindeki yerlilerin lideri Rosanne Casimir, ulaştıkları ön bilgilerin, ölen çocukların okul kayıtlarına geçmediğini gösterdiğini belirtti.

Kanada'da yerli çocuklar, 1800 ve 1900'lerde hükümet ve dini yetkililer tarafından yönetilen ve yerli çocukları asimile etmeyi amaçlayan yatılı okullara gitmeye zorlanıyordu.

Kamloops Yatılı Okulu, bunların en büyüklerinden biriydi. Katolik yetkililerce 1890'da açılan okulun 1950'lerde en az 500 öğrencisi vardı.

Okul 1969'da merkezi hükümetin kontrolüne geçti ve 1978'de kapanana kadar bölge öğrencilerine yurt hizmeti verdi.

Mezar hakkında ne biliniyor?

Mezar hakkında ne biliniyor?

Tk'emlups te Secwepemc'ten yapılan açıklamaya göre ceset kalıntıları okul çevresinde yapılan inceleme sırasında yeraltı tarama radarlarıyla tespit edildi.

Kabile lideri Casimir 'Ölen çocukların kaydı tutulmamış. Bazı cesetler 3 yaşında çocuklara ait' dedi.

Yerel yetkililer, çocukları okula gönderilmiş olan ailelere ulaşmaya çalışıyor. Toplu mezarla ilgili ön raporun Haziran ayı ortasında çıkması bekleniyor.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
imo teph

Anne with an e adlı netflix dizisinde de gösteriyor bu konuyu. Çok acı, çok üzücü bir şekilde asimile edip kültürlerini, yaşayışlarını yok etmek için kanada ... Devamını Gör

Aykızı

Bu nasıl bişey ya? Bizim ülkede de yatılı dini okullar var. Hala devam ediyor mu bilmiyorum. Süleymancılar diye tarikat vardı bizde de. Haremlik selamlık oku... Devamını Gör

Aykızı

Abiler- ablalar diye bişi vardı hatta.. millet çocuğunu başkasına kalmaya yolluyordu. Oradada seçiliyorlarmış, sunulmaya hazırlanıyorlarmış, kendi içlerinde ... Devamını Gör