Görüş Bildir
Haberler
Kalın: 'Esed Rejimiyle İletişimi Rus ve İranlı Yetkililer Üzerinden Sağlıyoruz'

Kalın: 'Esed Rejimiyle İletişimi Rus ve İranlı Yetkililer Üzerinden Sağlıyoruz'

Batuhan
16.10.2019 - 20:23

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Barış Planı Harekatı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile doğrudan bir görüşme gerçekleştirmediklerini ifade eden Kalın, önemli bir gelişme olduğunda Rus ve İranlı yetkililer üzerinden iletişim sağladıklarını belirtti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın , Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı devam ederken bir basın toplantısı düzenledi.

"Türkiye'nin bu hamleyi yapmış olması bazılarını şaşırtmış olabilir"

"Türkiye'nin bu hamleyi yapmış olması bazılarını şaşırtmış olabilir"

Kalın, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

'Dünyada dengelerin yeniden kurulduğu bir dönemde Türkiye'nin ulusal çıkarlarını esas alarak, bu hamleyi yapmış olması bazılarını şaşırtmış olabilir. Yaptırım tehditleri, kınamalar bizi haklı davamızdan vazgeçirmeyecektir. Barış Pınarı Harekatı'nı lekelemeye çalışanlar, Suriye'deki piyonları mevzi kaybettiği için sinirli, öfkeli ve komik halde bulunmaktadır.'

"Binlerce insanın kanına giren bu terör örgütünü Türkiye'ye fatura etmeye kalkmak kabul edilemez"

"Binlerce insanın kanına giren bu terör örgütünü Türkiye'ye fatura etmeye kalkmak kabul edilemez"

'Türkiye'yi Barış Pınarı Harekatı konusunda eleştirenlere DEAŞ'lıları kimlerin neden bıraktığını sormak en tabii hakkımızdır.' diyen Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Barış Pınarı Harekatı hedeflerine ulaşana kadar, hız kesmeden devam edecektir. Birilerinin palazlandırdığı, yıllardır ortalığı istila eden, binlerce insanın kanına giren bu terör örgütünü Türkiye'ye fatura etmeye kalkmak, sorumluluğu Türkiye'ye yıkmaya çalışmak asla kabul edilebilir bir şey değildir. Biz 4 milyona yakın Suriyeli mülteciye ülkemizde ev sahipliği yaparken, yaklaşık 3 milyona yakın Suriyeli'ye de Suriye tarafında yardım ediyoruz. Yani 7 milyona yakın Suriyeli, Türkiye'nin koruması altında bulunuyor. Bu Suriye nüfusunun yaklaşık üçte birine tekabül ediyor. Bunu yapabilen başka bir ülke var mı?'

"Oradaki demografik yapıyı bozan ne Türkiye'dir ne de Barış Pınarı Harekatıdır"

"Oradaki demografik yapıyı bozan ne Türkiye'dir ne de Barış Pınarı Harekatıdır"

Suriye'deki demografik yapıyı terör örgütü YPG/PYD'nin bozduğuna işaret eden Kalın, 'Oradaki demografik yapıyı bozan ne Türkiye'dir ne de Barış Pınarı Harekatıdır. Demografik yapıyı bozan YPG/PYD'nin kendisidir. Suriye'nin toprak bütünlüğü, siyasi birliği ve sosyolojik dengeleri açısından da PYD/YPG tahakkümünün artık sonlanmasının zamanı gelmiştir.' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Münbiç'te ABD bayrağı yerine Rus bayrağı dikilmesi kabul edilebilir bir şey değil"

"Münbiç'te ABD bayrağı yerine Rus bayrağı dikilmesi kabul edilebilir bir şey değil"

Kalın, Münbiç'teki gelişmelere ilişkin, 'Orada Amerikan bayrağının yerine Rus bayrağının geçip, PYD/YPG'nin, bir başka gücün kontrolü altında olması kabul edilebilir bir şey değil. Bugüne kadar Amerikan himayesinde, Amerikan bayrağı altında buraları adeta talan eden, kendi kendilerine buraların hükümdarlığını ilan eden örgütler artık bu rahatlığı bulamayacaklardır. Türkiye bu konuda son derece kararlıdır.' değerlendirmesinde bulundu.

"Esed rejimiyle resmi olarak görüşme temasımız yok"

"Esed rejimiyle resmi olarak görüşme temasımız yok"

Kalın ayrıca, 'Bizim Esed rejimiyle resmi olarak görüşme temasımız yok. Bir mesaj iletmemiz gerektiğinde, özellikle askerlerimizin can güvenliği söz konusu olduğunda bunu Ruslar ve İranlılar üzerinden iletiyoruz. Esad konusunda pozisyonumuz bellidir. Sayın Cumhurbaşkanımız da pek çok vesile ile ifade etmiştir. Bu konuda bir değişiklik yok. ABD'li O'Brein ile görüşmemiz oldu. 6 Ekim akşamı sayın Cumhurbaşkanımız sayın Trump'la yaptığı telefon görüşmesinde açıkça bugüne kadar güvenli bölge konusunda birçok görüşme yapmamıza rağmen sonuç alınmadığını, oyalama taktiğinin devam ettiğini ifade ettiler. Ondan sonra da 9 Ekim'de harekat başladı. Biz bu görüşlerimizi Amerikalı muhataplarımıza açık şekilde ifade ettik. Obama döneminden kalma yanlış politikanın Trump döneminde devam edilmesinin yanlış olduğunu ifade ettik.' ifadelerini kullandı.

Pence ve Erdoğan görüşmesi

Pence ve Erdoğan görüşmesi

Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'i kabulüne ilişkin soruya, 'Yarın Sayın Cumhurbaşkanımızın, ABD Başkan Yardımcısını kabul etmesi planlanmakta. Şu anda bir değişiklik öngörülmüyor.' yanıtını verdi.

"İncirlik Üssü'nün statüsüyle ilgili bir değişiklik öngörülmüyor"

"İncirlik Üssü'nün statüsüyle ilgili bir değişiklik öngörülmüyor"

Kalın yaptırım sorusu üzerine, 'İncirlik Üssü'nün statüsüyle ilgili bir değişiklik öngörülmüyor. Yaptırımlarla ilgili olarak Türkiye güçlü ve onurlu bir ülkedir. Devlet kurumlarıyla, toplumu, siyaseti, parlamentosu, ekonomisiyle birlik ve beraberlik içinde bu tür tehditlere asla prim vermeyecek bir ülkedir. Biz hala bu sorunları birlikte çözelim diye bir çabanın içerisindeyiz. Müttefiklerimizle konuşarak çalışabiliriz diyoruz. Ama böyle tehditlerle geldiklerinde, geçmişte nasıl cevaplarını aldılarsa bundan sonra da alırlar. Bu tür yaptırımlara misliyle karşılık verileceğini Dışişleri Bakanımız da ifade etti. Bu konuda onların çalışması varsa elbette Türkiye Cumhuriyeti devleti bunu karşılıksız bırakmayacaktır.' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
16
9
1
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Rüveyda Evliyazade

kardeşim Esad, düşmanım Esed. Viladimir Esed'e söye ben ona küsüm.

kadir dio

bende ailemle trump aracılığıyla görüşüyorum

voyvals men

mezhepçilik yapmayın, zamanında Esad a karşı diye destek verdiğiniz öfkeli gençleri herkes biliyor, oturun insan gibi aracısız anlaşın iki ülke kendi toprakl... Devamını Gör