Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kahkaha Krizine Sokan Film! Gülse Birsel İmzalı "Aile Arasında"yı İzlemeniz İçin Nedenler

-

Türk sinemasının son yıllardaki komedi filmlerini bilirsiniz, büyük çoğunluğu tahammül edilemeyecek seviyede. İşte "Aile Arasında" filmi şeytanın bacağını kırıyor ve "Sonunda iyi bir yerli komedi izledik be!" dedirtiyor bizlere.

Yazıda spoiler bulunmuyor, filmi izlememiş olsanız da okuyabilirsiniz.

1 Aralık'ta gösterime giren Aile Arasında filmi duyurulduğunda, filmin senaryosunu Gülse Birsel'in yazması ve kadrosunda şahane isimlerin olması nedeniyle beklentiler artmıştı.

Kadro Enfes! Gülse Birsel, Engin Günaydın, Demet Evgar İş Birliğinde Komedi Filmi Geliyor - onedio.com
Kadro Enfes! Gülse Birsel, Engin Günaydın, Demet Evgar İş Birliğinde Komedi Filmi Geliyor - onedio.com

Beklentiler her ne kadar artmış olsa da, Gülse Birsel'in ilk filmi olacaktı bu. Endişeler yok değildi.

Dizideki kalitesini belki de gösteremeyecekti, ama hiç de öyle olmayacağını bu filmle gösterdi kendisi.

Birsel, dersine çok çok iyi çalışmış. İçine sinmiş ki bu filmi yapmaya karar vermiş.

Yoksa o senaryoyu çöpe atardı, öyle de özenli bir çalışması var.

Avrupa Yakası ile Yalan Dünya'daki güçlü mizahını bu filmde de fazlasıyla gösteriyor.

Olay örgüsü, güçlü karakterler, ince espriler, muazzam göndermeler mükemmele yakın.

Komedide ne kadar iyi olduklarını bildiğimiz isimler bir arada: Engin Günaydın, Demet Evgar, Fatih Artman, Su Kutlu, Gülse Birsel, Ayta Sözeri, Derya Karadaş, Devrim Yakut ve Erdal Özyağcılar

E her birinden tecrübe akıyor zaten, bu film için en iyi işlerini ortaya koymak adına sahne almışlar adeta.

Özellikle de Engin Günaydın! Kendini hiç beklemediği olayların ortasında bulan fazla evhamlı avizeci Fiko rolü cuk diye oturmuş kendisine.

Bu rol için ondan başkası düşünülemezdi. Burhan Altıntop ile yarışır bu filmdeki performansı.

Demet Evgar'ın da Engin Günaydın'dan aşağı kalır yanı yoktu.

Kelimenin tam anlamıyla döktürüyor. Hem dram performanslarında hem de komedide üstün iş ortaya koyan nadir isimlerden olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Zaten ikili müthiş bir uyum yakalamış, bunu izleyiciye inanılmaz aşılıyorlar.

Film bi' kere çok komik, kahkaha attıktan sonra "iki dakika dinleneyim de karnımın ağrısı geçsin" demeye fırsatınız olmuyor.

Biraz nefes alayım derken ardından daha komik bir sahne geliyor, bu sefer de gözlerinizden yaşlar gelinceye kadar gülüyorsunuz. Üstelik bunu ucuz bel altı esprileriyle değil, durum komedisiyle yapıyor.

(Özellikle de şu görseldeki sahnede kopuyorsunuz tam anlamıyla.)

Temposu bir an olsun düşmüyor. Sahneler o kadar iyi bağlanmış ki bir sonraki sahne çok iyi tetikleniyor ve "acaba şimdi ne durumda kalacaklar" diye merak ediyorsunuz.

Bu yüzden izlerken dakikaların ne çabuk geçtiğini anlamıyorsunuz.

Olumsuz kısımları yok mu, elbette var. Hikayenin ilginçleşmesi adına birkaç tesadüfün abartı derecesinde olması sırıtıyor.

Bunun dışında sponsorlar maalesef gözümüze sokuluyor yer yer. İlk yarıda karakterlerin farklı zaman dilimine, mekana ani geçişleri kurguda bir tatsızlık verse de zamanla toparlama oluyor bu konuda. Tabii bütün bunlar filme önemli bir zarar vermiyor.

Gülse Birsel karakterlerini bilirsiniz; başroller zaten efsaneleşir kendilerine has özellikleriyle, ama yan karakterler de asla oldu bittiye getirilmez.

Aile Arasında da aynı özeni görebiliyoruz. Sadece Ayta Sözeri ve Derya Karadaş'ın sahnelerine bile ayrı parantez açılır, yer aldıkları çoğu sahneye gülmemek mümkün değil.

Filmdeki her karaktere, olabilecek en iyi oyuncular monte edilmiş.

"Ben teknikten anlamam, sadece gülecek miyim ona bakarım" derseniz, yine gidin bu filme. Çünkü toplumun her kesimine hitap eden bir yapısı var.

Plaza çalışanı da işçisi de, yaşlısı da genci de kahkahalarla izleyecektir. Hatta yurt dışında gösterilmiş olsa farklı milletlerin de gülebileceği bir komedi seviyesinde.

Sadece komediden ibaret değil elbette. Aşkı da dostluğu da barındırıyor içinde.

Toplumsal mesajlarını da vermekten çekinmiyor. Trans birey farkındalığına değinmesi önemliydi. Müzikholde çalışan bir kadının toplum tarafından hoş görülmemesi eleştiriliyor. Namus meselesi gibi yargılara da bol bol giydirme yapılıyor. Yani bir komedi filminin tek amacının güldürmek olmaması önemli. Alt metni de gayet başarılı.

Yönetmen Ozan Açıktan'ı Çok Filim Hareketler Bunlar ve Sen Kimsin gibi komedi filmlerinden, Silsile ve Annemin Yarası gibi dram filmlerinden tanıyoruz.

Aile Arasında ile komedide zirve yapıyor bu kez.

Hani genel bir algı vardır "kadınlar komedide iyi değil" diye. Gülse Birsel'in bunu haksız çıkardığını ve harikalar yarattığını görüyoruz.

Film bittiğinde salonda biri alkış başlatsa da, dakikalarca alkışlasam diye bekliyorsunuz.

Sonuç olarak; film bittiğinde devamının gelmesini istiyorsunuz, hatta bir ara yeniden izlemek bile isteyebilirsiniz.

Filmi izlerken bir şeyler yiyip içmemenizde fayda var. Beklenmedik bir kahkahada ağzınızdan fırlayanlar önünüzde oturanlara gidebilir. Kendimden biliyorum, az kalsın başıma geliyordu. 😅

Gidip gitmeme kararsızlığında olanlar çok da düşünmesin yani, kesinlikle zamanınıza ve paranıza değecek bir yapım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

😎😎

A post shared by Onedio Goygoy (@goygoyonedio) on
Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozyozgur

Bu yorum yazanlar özür dileyerek söylüyorum neresiyle yazıyor? Bana bu denli komik ve eğlenceli son dönem Türk yapıtı bir film söylermisiniz? Söyleyemezsiniz çünkü bu Aile Arasında filmi son zamanların en ama en komik Türk filmi! Yalandan yorum yazmak için yazıyorsunuz ayıptır.

ezgilice

Konusu bana göre çok ahım şahım olmasa da oyunculuklar efsaneydi :) İvedik filmlerinden dolayı kendimi komediden uzak tutsamda bu kadroyu kaçıramazdım :)

hakan-demir6

mizah standardı düşük iki yakınım gitti. ikisi de eh işte, arada gülüyorsun ama.. falan yaptı. burada da yorumların çoğu o yönde. gülse birsel'i sevin, filminin reklamını da yapın ama abartmadan yapın.

ozyozgur

Mizah standartını bilmemde Açlık standartının altındasın aç kafaya oksijen gitmez sağlıklı düşünemiyorsun şöyle şahane bir filmi eleştiren insandan şüphe ederim!

hakan-demir6

iki tane yorumun var. ikisi de bu konuyla ilgili ve tam da vasat film beğenecek adam üslubuyla yazılmış. pek de espri yapma sen öyle açlık maçlık, dandik filmler izleyip gül. senin rolün de bu olsun hayatta.

marty_mcfly

düğün dernek dahil bu kadar fyasko bir şeyle uzun zamandır karşılaşmamıştım. Neyse ki vodafone red sayesinde tek bilet parası ödedim. İlk yarı güldüğüm bir kaç yer dışında özellikle ikinci yarı film bitmek bilmedi. Tek kelime ile fiyasko.

gzm-ynklr

Harika.

Başlıklar

Ayta SözeriJet Sosyetekadınlarolaytrans
Görüş Bildir