Kadınların Seks Fikrinden Olabildiğince Uzak Durmasının Nedenlerinden Biri: Vajinismus!

-
Abone ol

Vajinismus, birçok kadının seks istememe sebebidir. Vücutları bunu kabul etmez. Bunun sonucunda da birçok kadın cinsel hayatında kendine olan güvenini kaybeder. Vajinismus etkilerini ve nedenlerini sizler için The Sun'dan derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/fabulous/456926...

Stresli ve yoğun hayatlarımız bizi yeri geldiğinde yorgun, gergin ve perişan halde hissettirebilir.

Ama özellikle kadınlar için bütün bunların yanı sıra stres yaratan bir diğer durum da vajinismus. 

İster inanın, ister inanmayın stres kadınların cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Kadınların pelvik taban kaslarının düğümlenmesine ve spazm yaşamalarına neden olur. Yani sizin bildiğiniz şekliyle vajinismusa...  

Zamanla disparüni olarak bilinen ağrılı ve acı verici cinsel ilişkiye neden olur. Bunun nedeni ise stres durumunda pelvik taban kasları gerilir ve vajinanın daralmasına yol açar. Dolayısıyla seks dayanılmaz ve rahatsızlık verici bir hal alır.

Peki vajinismus tam anlamıyla nedir?

Vajinismus cinsel ilişki sırasında vajinanın etrafındaki kasların daralması durumudur. Tampon kullanımı ve jinekolog kontrolü sırasında acı yaşamak da bununla ilgilidir. Belli bir süre devam ettiğinde de kadınların cinsel hayatının mahvolmasına ve yatak odasında kendilerine olan güvenlerini kaybetmelerine neden olur.

Ayrıca kadınların hamile kalmasına ve ilişki problemleri yaşanmasına da neden olur.

Elbette insandan insana değişir. Bazı kadınlar herhangi bir şeyi vajinalarından içeri sokmaya dayanamazken, bazıları tampon kullanabilir ama seks yapamazlar. Bazıları da seks yapabilirler ama yine de bunu oldukça acı verici bulurlar.

Ne yazık ki, seksin acıya neden olacağı konusunda bilgi sahibi olmak da durumu daha kötü hale getiriyor.

Yani seksin acı verici olacağını düşünecek vajina çevresindeki kasların istem dışı kapanmasına neden olur. 

"Bütün bunlar pelvik taban kaslarıyla ilgilidir."

İyi haber ise seks hayatınız tamamen mahvolmadan önce tedavi olabilirsiniz. Ama rahat, zevk verici bir seks hissine sahip olmak elbette zaman alacaktır.

Fizik tedavi kasların güçlenmesini ve seks sırasında rahatlamasını sağlayabilir.

Fizyoterapist Katie Mann yıl boyunca bu sıkıntıları yaşayan yaklaşık 400 kadınla görüşüyor. Bu kadınlardan 40'ı ise acıdan ötürü seksten kaçınıyor. 10 yıl önce bu rakam sıfırdı. 

"Fiziksel problemlerden kaynaklanan ağrılı cinsel ilişkiler yaşayan hastaları tedavi ediyorum. Bunun nedeni vajinismus olabiliyor. Hastalar spazmlar yaşıyorlar. Ama bu hayatlarının yeni normu haline geldiği için farkına varmıyorlar."

Vajinismus kadınlar için doğum, kötü bir cinsel deneyim gibi fiziksel travmalardan da kaynaklanabilir. 

 "Modern hayat sırasında birçok şeyle uğraşıyoruz. Ama eğer yaşadığınız bütün stresi fiziksel olarak taşıyorsanız, pelvik kaslarınız da bundan etkilenebilir. Ayrıca fiziksel travmalarınız veya bir travma sonrası geliştirdiğiniz stres bozukluğunuz olabilir. Bu hastaları etkileyen diğer bir durum da seks sırasında acı duyacaklarını düşünmeleridir. Dolayısıyla bir sonraki sefere bir şey veya biri yanlarına yaklaştığında dayanılmaz spazmlar yaşayabilirler. Bu spazmlar ile cinsel ilişki yaşadıklarında acı döngüsüne girerler."

Doktorlar ve fizyoterapistler genellikle kasların genişlemesi için vibratör öneriyorlar.

Rahatlama teknikleri ise kadınların kas spazmı yaşamalarına neden olan acı döngüsünden kurtulmaları için kullanılıyor. 

"Hepsinden önemlisi kaslarda spazm mı var yoksa başka bir problem mi var onu öğrenmek. vibratör gibi aletler kullanıyoruz. Ama kadınları fiziksel olarak esnetmek için değil, güvenlerini kazanacak şekilde vücutlarındaki bir şeyle uyum sağlayabileceklerini öğretmek için kullanıyoruz. Farklı boyutları var. Dolayısıyla en küçük olanla başlayabilir, hastanız uyum sağladıkça diğer boyutlara geçebilirsiniz. Bir kez bunu öğrendiklerinde hem smear testlerinde hem de cinsel ilişki sırasında daha rahat olacaklar."

Katie, birçok hastanın durumun farkında olduğunu belirtti.

Bazı kadınlar ise botoks kullanarak harika sonuçlar aldıklarını belirttiler. Bu yöntemle vajinismusa neden olan kaslardaki spazmlar zayıflatılıyor. Vajina kaslarına anestezi altında iğneli işlemler yapılıyor. Yaklaşık dört ay boyunca bu işlemler tekrarlanıyor. 

Bütün bu tedavilerin ortalama süreleri olmakla beraber sizlerde ne kadar sürede sonuç alınacağı konusunda net bir şey söylemek zor. Katie'nin söylediklerine göre bazı hastaları 2-3 hafta arasında olumlu sonuçlar alırken, bazılarında bu süre 18 aya kadar çıkabiliyor. 

Ama ne olursa olsun doğru ya da yanlış bir cevap verilmiyor. Çünkü bir kadının kendisini iyileştirmesinin en iyi yolu kendi yolu!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
meltem-bozdemir

Meseleye kadın yada erkek bakmak yerine ciddi bir sağlık sorunu olarak bakmak önemli. User doğru yazmış yaşamayan ancak konuşuyor. Abimin eşi bu rahatsızlık ile 4 sene uğraştı. Heralde 10'dan fazla doktora gitmişizdir. En sonunda Ankara da Esra Demir Yüzer'i önerdiler. 2 sene önce ona gitti ve bu sorundan kurtulduk. Bu rahatsızlık hem kadını hem erkeği yoran ve birbirinden uzaklaştıran bir süreç.

seksi-lady

aynen dilatör demişler vibratöre

Gizli Kullanıcı

dildo ve vibratörün çocuğu olmuş adını dilatör koymuşlar

user.

Vajinismus kadar bana zor bir psikolojik rahatsızlık daha bulamazsınız sanırım. Çünkü bu sıkıntı kadın olan insanlarımızın Türkiye şartlarında taciz ve tecavüz olaylarından dolayı sürekli kendini dışarıya koruma iç güdüsüyle yaşar. Tabi buna namus adının çıkması ailenin yüzünü düşürmesi gibi korkular da girince işin içine kadın iyice kendini ilişkiden kaçıyor. Bazı merak ve araştırmalarımda bu sebepten dolayı evlenip 1 yıl ilişkiye girememiş insanların yorumunu okudum. Yani olay tamamıyla kendini koruma iç güdüsüyle alakalı. Evlenip kocası bile olsa yapmaktan kaçınıyor. Ortada çok büyük yanlış var. Cinsel eğitimin çok ama çok eksik olması. Özellikle AAAA Ne kadar ayıp dediğimiz sürece bir halt olamıyoruz.

.-16

hmm erkekler stres yaşamıyor ve seks yaşamları bundan etkilenmiyor? nedir bu kadınları anlamıyorsunuz, kadınlar çiçektir edebiyatı moruk? kadınlar çiçek erkekler kaktüs. biz olmasak güneş sistemi çöker. ama sen kadınlara yalakalık etmeye devam et nasıl olsa maaşını onlar ödüyor ;)

Görüş Bildir