Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Lübnan'da Kadınların Yıllar Süren Mücadelesi ve Zafer: 'Tecavüzcüye Evlilik Yoluyla Af' Yasası Kaldırıldı

 > 
475PAYLAŞIM

Lübnan'da kadın hakları savunucularının yıllar süren mücadelesi zaferle sonuçlandı. Lübnan'da tecavüzcülerin kurbanlarıyla evlenmeleri durumunda hapis cezasından kurtulmalarını sağlayan kanun maddesi parlamento tarafından iptal edildi. "Tecavüzcüye evlilik yoluyla af yasası" olarak bilinen düzenleme,  Lübnan'da 1940'lardan bu yana uygulanıyordu. 

Ceza yasasının 522. maddesi tecavüz suçunda fail ile mağdurun evlenmesi halinde cezayı ortadan kaldırıyordu.

📷  Lama Naja

ABAAD adlı sivil toplum kuruluşu ‘kadın onurunun zaferi’ dedi ve ekledi: “Artık tecavüz, şiddet ve zorla cinsel birliktelik gibi suçlara rağmen cezadan sıyrılmak mümkün olmayacak”

📷  AFP

ABAAD adlı sivil toplum kuruluşunun üyesi Danielle el Hveyk, bu kararın aktivistlerce yapılan baskı sonucunda aldığını ancak önlerinde yeni mücadeleler olduğunu söyledi.

AFP'ye konuşan avukat Hveyk, "Üzerinde çalıştığımız birçok konu daha var... Başka maddelerle ilgili endişelerimiz sürüyor" dedi.

Söz konusu yasanın insan haklarına aykırı olduğunu belirten STK temscilcileri, daha önce Beyrut sahili boyunca beyaz gelinlikler asarak tepkilerini dile getirmişlerdi.

Lübnan'daki ceza kanununda yapılan değişikliğin aynısı, geçen haftalarda önce Tunus, ardından da Ürdün parlamentolarında kabul edilmişti. 

Fas ve Mısır da yasalarında benzer değişiklikler yapmıştı. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre, tartışmalı kanun maddesi Irak, Suriye, Libya, Cezayir, Kuveyt, Filistin ve Latin Amerika'daki bazı ülkeler ile Tacikistan ve Filipinler'de halen yürürlükte.

Yasayı 'taş devrinden kalmış' olarak nitelendiren Kadın İlişkileri Bakanı Jean Oghassabian da kampanyalara destek veriyordu.

Türkiye'de Kasım 2016'da TBMM Genel Kurulu'nda gündeme gelen "cinsel istismar yasası" büyük tartışmaya yol açmıştı.

AKP'nin 'Cinsel İstismar' Önergesine Tepki Yağıyor: #TecavüzMeşrulaştırılamaz - onedio.com
AKP'nin 'Cinsel İstismar' Önergesine Tepki Yağıyor: #TecavüzMeşrulaştırılamaz - onedio.com

AKP'nin tepkiler üzerine geri çekilen önergesinde "cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanması geri bırakılırken”, hüküm verilmiş ise infazın ertelenmesine karar veriliyordu. 

Deutsche Welle, AFP ve AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir