Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadınlar Neden Efendi Erkekler Yerine Onları Aldatmaya Meyilli, Psikopat Tipleri Tercih Ediyor?

1.6bPAYLAŞIM

Kadınlar efendi, onlara kıymet veren erkek yerine serserileri tercih ediyor bunu biliyoruz, artık sebebini de öğrendik.

Yılların çözülemeyen tartışmasını araştırırken üç ayrı akademik, deneysel çalışmadan faydalandık. Detaylı incelemek isterseniz: 1, 2, 3.

Biliyorsunuz, ilişkilerde verilen kararları anlamlandırmak sandığımız kadar kolay değil.

Çoğu ilişkiyi gözlemlerken 'bu adam bu kadında ne buluyor?' ya da tam tersi minvalinde soruları soruyoruz, dışarıdan bakıldığında anlam veremediğimiz onlarca ilişki mutlu mesut sürüp gidiyor.

Bir örnek olarak kadınların efendi, karşısındakine kıymet veren erkekler yerine serseri tipleri tercih etmesi de yılların efsane tartışması.

Biz bu serseri kategorisini bu içerikte 'psikopat görünüşlü' olarak güncelleyelim...

Psikopat erkekten kastımız da karşısındakine şiddet uygulamaya meyilli olan cinsten değil, karakter yapısından bahsediyoruz. Genel davranış kalıpları, olaylara yaklaşımları açısından keskin ifadeler kullanmayı seven, yer yer manipülatif davranan, kaba, bazı durumlarda antisosyal karakterleri psikopat kategorisinde değerlendirmek gerek.

Efendi erkek dediğimizde oluşan tabloda sosyal normlara uygun davranan, eğitimli ve empati kurmayı bilen birini anlatıyoruz.

Bu ayrımdan sonra bir insan neden psikopat davranış kalıplarında birinden hoşlanır diye soruyor insan, haksız mıyız?

Bir yanda Freud okuyup psikolojinizi anlamaya çalışan, sürprizler yapan biri, öte yanda umursamaz, sığ, sizi ve düşüncelerinizi önemsemeyen biri... Neden kadınların ikinci kategorideki erkeklerden hoşlandığını anlamak için önce deneylerden ardından evrimsel psikolojiden yardım almak gerekiyor.

Öncelikle psikopat görünüşe sahip kişinin toplumsal kuralları umursamıyor olması, sorumluluktan kaçan bir imaj sunması yüksek öz güven olarak algılanıyor.

Hatta bazı kadınlar için bu davranış kalıpları yakışıklı, ilgi çekici bir surattan, kuvvetli sosyal bağlardan daha önemli. Kurallara riayet edecek filtreleri olmadığı için kadınlarla daha rahat konuşan, onların duymak istediklerini söylemek için doğru zamanı beklemeyen kişiler daha çekici görülüyor.

Garip ama doğru.

Normal şartlarda hasta kategorisinde değerlendirilecek bu kişilerin çekici görülmesi...

Bu kişilerin psikopat davranışlarını kendi faydalarına kullanmalarıyla açıklanabilir. Yani bir hastalıktan ziyade insanların zihninde bu durum fayda sağlanan düzensizlik olarak kodlanıyor.

İşe kişisel analizleri bir yana bırakıp evrimsel psikolojiden bakınca diğer insanlara kıymet vermeyen, antisosyal kişilerin yaşamda tutunma ihtimali de yüksek.

İstatistiksel olarak diğer erkeklere göre daha fazla çocuk sahibi oluyorlar, çocukları da benzer bir ortamda yetişerek sağlıksız bireyler haline geliyor. Ayrıca aldatma eğilimleri olmasına rağmen daha fazla tercih ediliyorlar, sonunda hem aldatıyorlar hem de aldatılıyorlar.

Araştırmalar gösteriyor ki doğal seçilim psikopat karakterler için işliyor.

Bize kızmayın, kadınların lafta aradığı erkek ayrı, birlikte olmayı tercih ettiği erkek ayrı.

Genelleme yapmaktan kaçınarak şöyle özetleyelim: Sorumluluk bilinci olmayan, ne zaman ne söyleyeceğini tartamayan ve çoğunlukla kaba tipler kadınlar için daha ilginç görünüyor, bu ilişkiler bir çeşit macera olarak algılanıyor.

Öyle bir macera ki bazıları mutsuz sonla karşılaşılacağını bile bile bu yola girmekten çekinmiyor.

Araştırmalar böyle söylüyor ama sizin deneyimlerinizi merak ediyoruz. Siz bu tip ilişkiler konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
speedkills

kadın ya da erkek fark etmez kim kimi cinsel anlamda memnun edemiyorsa diğeri gidip aldatsın aq. cinsellik ihtiyaçtır namus değil. Kimse kimsenin de malı değildir. evlendik ee beni aldatamazsın sevgiliyiz eee beni aldatamazsın ulan berbatsan mesela çok kiloluysan ya da çok kıllıysan yatakta ayıysan ben seni nie aldatmıyım aq. cocuğu. kadın evleniyor iyi evlendim aq salayım gitsin erkek evleniyor iyi evlendim götü göbeği salıyor. sikerler kendine bakmayanı aldatırlar buı kadar basit. sadece cinsellikten bahsediyorum. kocanı ya da karını sevebilirsin bu çok ayrı bir şey. ...

ibrahim-naras

sevmeyi bilmeyene sevmeye gerek aşk anlamayana aşk ne gerek hz yusuf u seven züleyha olsanıza hiç olmassa şerefli bir erkegi seviyor

faruk-sutuseven

saçmalıktan başka bişey değil dediğiniz gibi bunlar ayarsız bu sevgilisini döverde aldatırda sonra "kadına şiddet eğğğ" uygular tabi bu ibneler

onur311

Evet bende sebebini acı bir şekilde öğrendim. Karı utanmadan yüzüme her an ne yapacağı bilinmez, gizemli güvensiz tiplerden hoşlanıyorum demişti.

nesta

bence anaç sevgiden. bi yerde yardıma,sevgiye muhtaç hayatıı düzene sokamamış güçsüz erkekler güçlü kadınar tarafından tutulyor...

Görüş Bildir