Kadın Kadının Yurdudur! Birlikte Özgürleşmemiz ve Dayanışmamız İçin Kaçınmamız Gereken Cinsiyetçi Davranışlar

-

"Kadın kadının kurdudur." sözünden hareketle kadın özgürlüğünün önünde en büyük engelin yine kadın olduğu, kadın ezilmişliğinin ve dışlanmışlığının aslında daha çok kadının tutumundan kaynaklandığını, en azından çanak tuttuğunu ileri sürmek elbette ki doğru değil. Kadın özgürlüğünün önündeki en büyük engel kadın değil, ezilmişlik ve dışlanmışlık da yine sadece kadın tutumundan kaynaklanmıyor. Erkek egemen kültüre uyum sağlamış kadınların, hemcinsleri için yaptığı kötü yorumları bütün kadınlara mal etmek doğru değilse de hemcinslerimize karşı zaman zaman cinsiyetçi davranışlar sergileyebiliyoruz. İşte kaçınmamız gereken bu cinsiyetçi davranış ve söylemlerden bazıları...

"Erkek dediğin kıskanacak, kısıtlayacak, karışacak."

Burada kadınlar, erkekler üzerinden bir kalıba sokuluyor. Yahu kadınların aklı fikri yok mu? Neden bir kadın daima, bir erkeğin aklına ya da yönlendirmesine ihtiyaç duysun ki? Bırakın bir kadın nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşasın. Siz siz olun kimsenin size nasıl yaşamanız gerektiğiyle ilgili dayatmalarına kulak asmayın, gönlünüzden nasıl geçiyorsa öyle yaşayın.

"Kadın dediğin güzel olacak, ince belli olacak. Evlendikten sonra kendini salmayacak."

Bir kadının fiziksel özelliklerini -sanki bireysel bir tercihmiş gibi- çirkin veya güzel olarak bir kalıba sokuyoruz. İnsanlar kendilerini nasıl daha iyi ve güzel hissediyorlarsa, bırakalım ona göre yaşasınlar. Kendi güzellik algılarımızı onlara da empoze etmeye çalışmayalım...

"Kadın dediğin erkeğine hizmet etmekten gocunmamalı."

Elbette ki hayat müşterek, her iki taraf da birbirleri için bir şeyler yapabilir; ancak bunu yalnızca tek taraflı olarak, kadının bir göreviymiş gibi sunmak, -hele ki başka bir kadın tarafından- oldukça üzücü bir durum.

"Erkek dediğin kadınını sahiplenecek. Kadın dediğin de erkeğinin gölgesinden ayrılmayacak."

Kadına neden daima sahip çıkılması gereken bir eşya muamelesi yapılıyor ki? 'Kadının sahiplenilmesi' kavramı bile kadının aklına ve benliğine o kadar ters ki. Hele ki bunu söyleyen bir kadınsa, insan gerçekten hayret ediyor. Kadına erkeksiz var olamayan veya tam olamayan bir nesneymiş gibi davranmaktan vazgeçelim artık!

"Kadın dediğin edepli olmalı, giydikleriyle erkekleri cezbetmemeli."

Ne yazık ki erkek egemen kültüre uyum sağlamış kadınlar, hemcinslerini bu konuda eleştiriyorlar. Oysaki insanların özgür iradelerine saygı duymamız ve giyim kuşamları hakkında yorum yapma hakkına sahip olmadığımızın bilincine varmamız gerekiyor.

"Kadın dediğin nerede konuşması ve nerede susması gerektiğini bilecek."

Yahu kadın neyi nasıl yapacağını bilir zaten, sizin aklınıza ihtiyacı yok ki! İster konuşur, ister susar, ister toplum içinde kahkaha atar. Bunda ne gibi bir problem olabilir ki? Bunu problem haline getiren tek şey ne yazık ki hasta zihinlerin varlığı...

"Kadın dediğin alkol kullanmaz. Gece geç saatlerde dışarı çıkmaz."

Çünkü kendini koruyamaz, çünkü kadına sarhoşluk yakışmaz vs. vs. Yahu zaten kadın geç saatte dışarı çıkmasın diyen zihniyet olmasa, kadına saldıran da, taciz eden de, onu aşağılayan da olmaz ki... Sorun bu zihniyetin varlığı ve kadını bastırma çabaları.

"Kadın dediğin oturup çocuğuna kendi bakacak, dadıya emanet etmeyecek."

Yine hemcinslerin ağzından duyulan bir cümle daha... Herkes çocuğunu kendi hür iradesiyle ve değerleriyle büyütebilir. Bunda bir sakınca yok. Kimi anne çocuğunu kendi büyütmek ister ve büyütür. Kimi anne de çalışmak ister -çalışması gerekiyordur- ya da her neyse bir bahanesi de olmak zorunda değil ve çocuğunu bir bakıcı yardımıyla büyütür. Kısaca herkes, çocuğunu istediği gibi büyütme hakkına sahip. Bırakalım da insanlar, bari çocuklarını nasıl büyütmek istiyorlarsa öyle büyütsünler.

İşte bu cinsiyetçi tavır, sosyal medyada da kendisini gösteriyor...

Öykü Baştaş'ın karşılaştığı bu tavır:

Şeyma Subaşı'na bir 'kadından' gelen bu yorum...

Bir hemcinsini hedef göstererek eleştiren bu 'kadın'...

Ne yazık ki nefret kusan, kendi mutsuzluğunu başkalarını karalayarak kapatmaya çalışan birçok insan var...

Bu liste böyle uzar, gideeer.

Anlayacağınız, bir kadın olarak hemcinslerimize karşı -farkında olarak ya da olmayarak yaptığımız- cinsiyetçi söylemlerimize ve davranışlarımıza bir son vermeliyiz. Ancak böyle, kadın kadına birlik olup, özgürleşebiliriz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muhalif-kursad-zafer

Kadına karşı kadını savunduğu içeriğine koca sermâyesiyle yaşamını döndüren Şeyma Subaşı'yı örnek vermek.. Bu kadın bu siteye sponsor bence; bu kadar ölçüsüz şekilde övülmesinin ve her konuda adını geçirilmesinin başka izahı yok..

bugra-ertunga

En büyük cinsiyetçi sensin onedio. Aynı içeriğin erkek odaklı versiyonunu da bekliyoruz. Hani erkek ve kadın eşittir ya, o yüzden diyorum. Sakın yüce ve kutsal kadın ırkını (!) aşağılık erkeklerle bir tuttuğumu sanmayın (!)

dedimyasana

kadını yasaklayın da kurtulun hadi abi hadi yaa

duygu_2345

Bir kadın olarak söylüyorum, bu tarz kadınların bu tarz yorumlara tepki göstermesini hiç anlamıyorum. Binlerce takipçisi olan, her gün yeni bi şey post eden birisi toplumdan onay almayı bekleyen birisidir. Ben canım ne isterse onu yaparım düşüncesinin özgürlükle bi alakası yok.. Bunun cinsiyetle de bi alakası yok aslında, makul yollardan para kazanan, yada ne biliyim giydiğini kendine yakıştırabilen insanlar mesela neden bu tarz yorumlara maruz kalmıyor. Herkes sosyal medyada kendi kitlesine hitap ediyor ve genellikle kendine uygun yorumlar alıyo. Hiç kimse itiraz etmesin. Feminizmi çarpıtıp durmayalım artık.

whypush

geçiniz bu tatavaları, bahsettiğiniz erkeğe hizmet etmeli, gölgesinden ayrılmamalı mavrası uzun zaman önce bitti hala ekmeğini yemeye çalışmayın. bir de kadın sahiplenilmek istemiyor %90 için yalan. Babası hekim, anası mimar olup en kaymaklı semtlerde yaşayıp, yurt dışında eğitip alıp benden bile daha özgür yaşan bir kız arkadaşım vardı sevgili değil normal arkadaş. Erkeğin sahiplenici olması gerektiğini söylüyordu mesela. mesela mini etek giymeni istemezse ne olur deyince, gerçekten seviyor ve gelecek planlarım içinde varsa o istemiyorsa giymem diyordu. tabii aynı fedakarlığı erkekten beklerim diyordu. feminizm mi kaldı ayol :)

Görüş Bildir