Çek Futbolcu Josef Sural'ın Vefatı Ardından Alanya Müftülüğü'nden Tepki Çeken Paylaşım: 'Duaların Faydası Yok'

 > 
193PAYLAŞIM

Alanya Müftülüğü, geçtiğimiz günlerde trafik kazasında hayatını kaybeden Alanyasporlu futbolcu Josef Sural'ın ardından Facebook sayfasından tepki çeken bir paylaşımda bulundu.

Müftülük, "Bir kimse hayattayken iman etmeyip küfür üzere öldükten sonra başkalarının onun için yapacağı dualar geçersiz olur ve ona herhangi bir faydası dokunmaz" ifadelerini kullanırken, gelen tepkilerden sonra paylaşım kaldırıldı.

Geçtiğimiz gün, Alanyaspor takım otobüsünün yaptığı kazanın ardından hayatını kaybeden futbolcu Josef Sural için, Alanya Müftülüğü'nden tepki çeken bir paylaşım geldi.

Müftülüğün Facebook paylaşımı şu şekildeydi 👇

"Gayrimüslimlere rahmet okumak ve istiğfar etmek, onların yaşarken inkâr ettikleri yüce allah’tan onlar adına af dilemek anlamına gelir. İslam inancına göre herkes yüce allah’a ve dinine inanmakla mükellef olduğu için kişinin kendi ameli esas kabul edilmiştir. Bir kimse hayattayken iman etmeyip küfür üzere öldükten sonra başkalarının onun için yapacağı dualar geçersiz olur ve ona herhangi bir faydası dokunmaz.
Nitekim birçok âyet-i kerimede inkâr üzere ölen kâfirlerin onlara af dilense bile affedilmeyecekleri belirtilmiş (nisâ, 4/18, 48; tevbe, 9/80) ve onlara istiğfar edilmesi yasaklanmıştır. Diğer taraftan “resûlullah (s.a.s.), amcası ebû tâlib ölüm döşeğinde iken ona ‘la ilahe illallah’ kelimesini telkin etmiş, iman etmemesi üzerine, ‘allah’a yemin ederim ki, senin için af ve mağfiret dilemek bana yasaklanmadığı müddetçe, senin için muhakkak allah’tan mağfiret dileyeceğim.” (buhârî, cenaiz, 79) buyurmuştur. Bu olay üzerine “cehennem ehli oldukları açıkça kendilerine belli olduktan sonra, —yakınları da olsalar— allah’a ortak koşanlar için af dilemek, ne peygambere ne de müminlere yaraşır.” (tevbe, 9/113) âyeti inmiştir.
Başka bir rivayette ise hz. peygamberin (s.a.s.), münafıkların başı sayılan abdullah b. übey b. selûl’ün cenaze namazını kıldığı, akabinde ona rahmet dileyeceğini ifade ettikten sonra “asla onlardan ölen birinin namazını kılma ve kabrinin başında durma. Çünkü onlar allah’ı ve resûlünü inkâr ettiler ve fasık olarak öldüler.” (tevbe, 9/84) mealindeki âyetin nazil olduğu belirtilmektedir (buhari cenaiz, 83).
İlgili âyetlerden hareketle müslüman bir kimsenin, gayrimüslim olarak ölen bir kimseye istiğfar etmemesi ve rahmet dilememesi gerektiği, böyle bir cenazeyle karşılaştığında da nazik cümlelerle taziye dileğinde bulunması ve kalanlara sabrı tavsiye edip teselli vermesinin uygun olacağı anlaşılmaktadır."

Gelen tepkilerin ardından paylaşımı silen Alanya Müftülüğü, yeni bir paylaşım yaptı: 'Sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz'

2,5 ay önce baba olan Çek futbolcunun ölümü sevenlerini yasa boğmuştu...

Alanyasporlu Futbolcuları Taşıyan Minibüs Devrildi: Josef Sural Hayatını Kaybetti - onedio.com
Alanyasporlu Futbolcuları Taşıyan Minibüs Devrildi: Josef Sural Hayatını Kaybetti - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir