Japonya 30 Yıldır Süren Anlaşmayı Bozarak Tekrar Ticari Balina Avını Başlatacaklarını Açıkladı

13PAYLAŞIM

Japonya, 30 yılı aşkın süredir yasak olan ticari balina avını 2019 yılında tekrar başlatmayı planlıyor. Detayları Lad Bible'dan sizler için derledik.

Kaynak: http://www.ladbible.com/news/animals-jap...

Ülke yönetimi, balinaların korunmasına yardımcı olmak için kurulan yönetim organı Uluslararası Balina Komisyonu'ndan çekileceğini açıkladı. Balina yemenin ülke kültürünün bir parçası olduğunu vurguladı.

Japonya resmi olarak 1951 yılından bu yana Uluslararası Balina Komisyonu'nun bir parçası. 1986 yılında ise bazı balina türlerinin sayısı oldukça düştüğü ve yok olma tehlikesi altında oldukları için balina avını yasakladı.

Japonya son 3 yılda tekrardan balina avına başlamıştı. Fakat bu komisyonun yasağı sırasında bir istisna olarak ortaya çıkan bilimsel program çerçevesindeydi.

Dün yapılan duyuru çevrecileri korkuttu. Duyuruda komisyon tarafından korunan "minke balinaları" gibi bazı balinaların Japonya tarafından serbestçe avlanma riski altında olduğu açıklandı.

Japonya'nın bilimsel araştırmalar için balina avlayıp aynı zamanda onların etinden de yararlanması son derece tartışmalı bir uygulama.

Raporlara göre her yıl Japon balina avcıları tarafından 200 ile 1.200 arasında balina avlanıyor. Balinaların neslinin tükenip tükenmediğini görmek için stok seviyeleri araştırılıyor. Fakat bazı insanlar bunları ticari balina avcılığının önünü açmak için yaptıklarını iddia ediyorlar.

Japonya, Uluslararası Balina Komisyonu'nu gerçek amacından sapmakla suçluyor.

Japonya, komisyonun sadece balinaların sayısının korunmakla kalmayıp sürdürülebilir ticari balina avını tekrardan desteklemelerini istiyor.

Hükümet sözcüsü Yoshihide Suga, ticari balina avcılığının Japon kara suları ve ekonomik bölgelerle sınırlı olacağını söyledi. Bu, artık güney kutbunda avlanamayacakları anlamına geliyor.

Japonya'ya nispeten yakın bir ülke olan Avusralya'daki politikacılar, Japonların komisyondan çıkma isteğini kınadılar.

Avustralya'nın Dış İşleri Bakanı Marise Payne ve Çevre Bakanı Melissa Price, Japonya'nın kararından ötürü son derece hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi. Yaptıkları ortak açıklamada: ''Avustralya, her zaman büyük bir kararlılıkla ticari ve sözde bilimsel balina avcılığının karşısında olacaktır.'' dediler.

Avustralya'daki Humane Society International kampanyalar başkanı Nicola Beynon, herhangi bir resmi açıklama yapılmadan önce, Japonya'nın tamamen uluslararası hukuk sınırlarının dışında hareket edeceğini söyledi ve ekledi: ''Uluslararası kuralları hiçe saymak, rahatsız edici bir şekilde korsan balina ulusunun izleyeceği bir yoldur.''

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nil-new

aç köpekler kuruttunuz okyanusları genede doymadınız zıkkım yiyin

cent

Uluslararası Balina Komisyonu evet ikiüzlülükle meşqul. Guya İzlanda tıbbi amaçlarla balina avı yapdığından ona izn var. Japonyaya geldikde ise adamlar tonla para kazanıyorlar. Dünyanın en güzel yiyeceklerine sahip ola bilirler ama bir balina eti de eksik kalsın.

dogan-buruk

kültürünüzün a.q

ashirogi-muto

Ulan kültür diye her şeye göz mü yumacağız? Geçmişte yapılan her şeyi doğru kabul edip sürdürmek ve buna kültür, gelenek gibi kılıflar uydurmak aptallığın daniskasıdır. Bu kararın savunulacak hiçbir yanı yok. Dünya çapında bir boykot ve ambargo kararı alınmalı. Animeyi bırakayım diyeceğim ama onu da Adblock kullanarak korsan sitelerden izliyorum zaten.

Görüş Bildir