Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Japon Doktorlar 16 Yaşındaki Kızın Yumurtalığından Beyin, Saç Parçaları ve Kemik Çıkardı!

 > 
1.5bPAYLAŞIM

Bir kızın yumurtalıklarından beyin çıkarmak mı?

Evet, ilk duyduğunuzda oldukça ilginç ve gerçekdışı geliyor kulağa ama olay doğru.

Japonya’da doktorlar, 16 yaşındaki bir kızı yumurtalıklarındaki tümör nedeniyle ameliyata aldılar.

Ameliyat esnasında kızın yumurtalığındaki tümörün içinde gelişen diğer organları görünce de büyük bir şaşkınlık yaşadılar.

Kızın yumurtalığında tümörün dışında, küçük fakat gelişmekte olan bir beyin, ufak bir saç kütlesi ve minik kemik parçaları olduğunu gördüler.

Tümör içinde gelişen beyin, serebellumu andıran yaklaşık 3 santimetre (1 inç) genişliğinde, oldukça örgütlü sinir dokusu içeren küçük bir kitle içeriyordu. 

Serebellum kısaca, beyin bölgesinin motor kontrolünü ve dengesini koordine eden kısım olarak tarif edilebilir.

Peki, böyle bir şey nasıl olabilir ve olayın bilimsel çözümlemesi nedir?

Öncelikle tümörün teknik terimi olan ‘Teratoma’ Yunanca’da canavar anlamına gelen teratos kelimesinden gelir.

Diğer vücut dokusu türlerini içeren yumurtalık tümörleri de teratom olarak bilinir ve oldukça yaygındır.

Genellikle kıl, kas veya yağdan başka hiçbir şey yoktur, ancak bazı durumlarda homunculi olarak adlandırılan gerçek vücut parçalarına benzeyen minyatür yapılar içerdiği de tespit edilmiştir.

Tıpkı bu yaşanan olayda olduğu gibi nadir de olsa bu teratomların içerisinde beyin hücreleri de gelişir ama gerçekten çok nadir olarak.

Bu olayı ilginç kılan ise, böylesine eksiksiz ve iyi organize edilmiş bir sinir dokusu parçasına denk gelmek oldu çünkü bu kadar kompleks bir yapıyla ilk kez karşılaşılıyor.

Tamamen gelişmiş olan beyin kökü, hayat veren işlevlerden sorumluyken; beyincik, günlük hareketlerimizi kontrol etmede kilit bir role sahip.

Akıllara gelen soruyu az çok tahmin edebiliyorum aslında: “Madem orada büyüyen şey sinirsel iletimi başarabilmiş bir beyin, düşünebilme ve hissedebilme yetilerine sahip mi?”

Cevap elbette hayır.

Gelişmekte olan beyin henüz o seviyede değil ve bu küçük hücre damlacıkları, düşünen ve hisseden bir şey olmaktan hayli uzaklar.

Japon cerrahlar tarafından tamamen gelişmiş böylesi bir teratomanın bulunması, yakın tarihte ilk kez yaşanmıyor.

2002 yılında, 25 yaşındaki bir Japon kadından, gelişen organlar, kafa, vücut, el ve ayaklar ve hatta bir penisin temelleriyle birlikte bir tümör çıkarılmıştı.

16 yaşındaki kızımıza dönecek olursak eğer, ameliyatı başarılı geçti.

Tümörle birlikte diğer parçalar da tamamen temizlendi ve sağlığı günden güne iyiye gidiyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir