İyilik 'Dolap'tan Çıktı: Van'da Lise Öğrencileri Onardıkları Kıyafetleri İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıyor

 > 
97PAYLAŞIM

Van'da liseli kız öğrenciler, "İyiliği Dolaptan Çıkar Projesi" kapsamında topladıkları kullanılmayan kıyafetleri, moda tasarımı dersinde onardıktan sonra ihtiyaç sahibi Suriyeli ailelere ulaştırıyor.

Haydi gelin bu güzel kalpli arkadaşlarımızın gönül verdiği projeye yakından bakalım...

Vestel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören 13 kız öğrenci, okul idarecilerinin de desteği ile "İyiliği Dolaptan Çıkar" projesi başlattı.

Proje ile öğrenciler, topladıkları kullanılmayan kıyafetleri moda tasarımı dersinde onarımdan geçirdikten sonra çoğunluğu Suriyeli ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyor.

Okul müdürü Elif Yörük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okullarında çeşitli sosyal projeler gerçekleştirerek ihtiyaç sahibi ailelere yardım etmeyi amaçladıklarını anlattı.

"Yüreklere dokunmak istedik"

Bu projeyle insanların "Yüreklerine dokunmak" istediklerini belirten Yörük, şöyle konuştu:

"Öncelikle okulumuzdaki öğrenciler ve onların yakınlarının kullanmadığı kıyafetleri topladık. Kentin çeşitli noktalarına projeyi anlatan afişler astık. Kısa sürede çok sayıda kıyafet topladık. Bu kıyafetler öğrenciler tarafından moda tasarım atölyesinde derste onarımdan geçirildi. Düğmesi olmayanlara düğme takıldı, söküğü olanlar dikildi. Ütülenip paketlenerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı."

Yörük, öğrenciler ile Suriyeli aileleri ziyaret ederek ihtiyaçlarına göre kıyafetler verdiklerini ve acılarını bir nebze de olsa dindirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Okulun öğretmenlerinden Nazlı Arslan da kentte şimdiye kadar ihtiyaç sahibi 600 kişiye kıyafet yardımı yaptıklarını söyledi.

"Tüketim çılgınlığına dikkat çekmek istedik"

Projeyi aynı zamanda "Tüketim çılgınlığı"na dikkati çekmek için de hazırladıklarını vurgulayan Arslan, "Bir ürünün dolapta boşu boşuna kalması yerine başkasının giymesini sağlayarak yüreklere dokunmak istedik. Bu kapsamda proje ile öğrencilerimizin bilinçli tüketici olması ve yardımlaşma duygularını artırmayı hedefledik. Tüketimin ne kadar fazla arttığı konusunda öğrencilerimiz aracılığıyla farkındalık oluşturmaya çalıştık." diye konuştu.

Öğrencilerden kıyafet yardımı alan Suriyeli bir aile, projeyi gerçekleştiren öğrenciler ile okul idaresine teşekkür etti.

Biz de bu güzel kalpli ve yetenekli öğrencileri yürekten alkışlıyoruz 👏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir