İYİ Partili Seymen: 'Meral Akşener'e FETÖ'den Soruşturma Raftan İndirildi'

 > -

İYİ Parti lideri Akşener'e Gülen yapılanmasına yönelik soruşturma yürütüldüğü öne sürüldü. İYİ Partili Seymen, soruşturmanın üç yıl önce açıldığını ve Mayıs'ta gizlilik kararı alındığını söyledi.

DW Türkçe'nin haberine göreAnkara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında 3 yıldır 'FETÖ' soruşturması yürütüldüğü ortaya çıktı. Savcılığın mayıs ayında da soruşturmaya yönelik gizlilik kararı aldırdığı ifade edildi.

Soruşturmaya ilişkin bilgi veren İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve avukat Hasan Seymen, dolaşan sahte bir belge ile Akşener'le ilgili soruşturmanın raftan indirildiğini öğrendiklerini söyledi.

Soruşturmanın amacının tehlikeye düşeceği için gizlilik kararı alınmış

Seymen, konuyla ilgili olarak, Akşener hakkında 2016 yılında FETÖ soruşturması başlatıldığını ancak geçen süreçte herhangi bir somut delil bulunmadığı gibi Akşener’in ifadesine de başvurulmadığına söyledi.

Seymen'in verdiği bilgiye göre 28 Mayıs 2019 tarihinde “Soruşturma içeriğinin şüpheli veya müdafi tarafından öğrenilmesi halinde soruşturmanın amacının tehlikeye düşeceği değerlendirilerek” dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisinin kısıtlanmasına karar verildi. Seymen bu kısıtlama kararının kaldırılması için 28 Haziran 2019 itibariyle başvuru yaptığını açıkladı.

'Akşener, FETÖ'yü araştıralım dedi, niye kulağının üstüne yattın'

Seymen, soruşturmanın İstanbul seçimlerinden sonra tekrar gündeme gelmisini de eleştirdi. Avukat Seymen, "Akşener parti kurdu, mecliste grup kurdu, FETÖ'yü araştıralım dedi, niye kulağının üstüne yattın. Ne zaman ki AKP-MHP'li Cumhur ittifakı İstanbul seçiminde üst üste hezimete uğradı, 31 Mart seçiminde büyükşehirleri kaybetti, FETÖ suçlamasını raftan indiriyorsun" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Yargıyı da eleştiren Seymen, "Yargı kime hizmet ediyor, iktidarın uydusu gibi nasıl çalışıyor halkımız görüyor, görmeye de devam edecek" değerlendirmesini yaptı.

'Varsa Savcılık makamının ihtiyaç duyduğu tüm delilleri bizzat teslim edeceğiz'

Seymen açıklamasında FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması ve Akşener’e atılan FETÖ iftirasının ortaya çıkartılması amacıyla İyi Parti grubu tarafından Meclis’e verilen araştırma önergesinin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

“Bu soruşturmanın hukuk kuralları çerçevesinde sürdürülmesi ve sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılması için elimizden geleni yapacağız. Varsa Savcılık makamının ihtiyaç duyduğu tüm delilleri bizzat teslim edeceğiz. Ayrıca bizleri yargı erkini kullanarak sindirmeye çalışanlara karşı mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Sayın Genel Başkanımızın veremeyeceği hiçbir hesabı yoktur. FETÖ ile yıllarca kol kola olanların bizlere attıkları çamurlar hiçbir şekilde üzerimize yapışmaz. Bunu en iyi bilenler de yıldır sebepsiz yere bekleyen soruşturma dosyasını bugün tekrar raftan indirtenlerdir. Üç yıldır açık olan dosyada toplanamayan hangi delil, 3 yıl sonra kısıtlama kararı verilerek toplanacaktır? Kısıtlama kararının kaldırılarak soruşturmanın şeffaf bir şekilde milletimizin huzurunda yapılmasını istiyoruz. Müvekkilim Meral Akşener Türkiye’nin umududur. Bu umudu kimseye örseletmeyiz. Herkes haddini de hakkını da bilmelidir. Bilmeyenlere bildirmek ise İYİ’lerin görevidir.”

İYİ Parti'nin Meclis'e sunduğu 'FETÖ'nün siyasi ayağı araştırılsın' önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedilmişti👇

Bir Kez Daha: FETÖ'nün Siyasi Ayağının Araştırılması Önergesi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi - onedio.com
Bir Kez Daha: FETÖ'nün Siyasi Ayağının Araştırılması Önergesi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir