Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İyi İnsanlar Hala Var! Kendi Yaptığı Karavanla Köy Okullarındaki Çocuklara Fotoğrafçılığı Sevdiren ''Yolcu''

6.2bPAYLAŞIM

Bugün günlerden ''İyi insanlar, iyi ki varlar!'' deme günü! İyilik yapma peşinde kendi kendine büyük projelere adım atan gezgin fotoğrafçı Gökhan Yolcu ile tanışın! 

''Hayat Yolculuğunda Fotoğrafını Sen Çekebilirsin!'' adlı projesiyle Anadolu'nun en ulaşılamaz denilen köylerine karavanıyla sanat taşıyor! İşte hikayesi...

Sınıf arkadaşının fotoğraf laboratuvarında başlayan ve kısa zamanda bir hobiye dönüşen fotoğrafçılık tutkusu, uzun soluklu olunca gerçek bir meslek haline gelir.

Tam 28 yıl sahne fotoğrafçılığı yapan Gökhan Yolcu, aslında moda fotoğrafçılığından tutun da reklam fotoğrafçılığına kadar aslında bu mesleğin her dalında çalıştı.

Sadece kendisini yetiştirmekle kalmayıp, AFSAD’da verdiği sahne fotoğrafçılığı dersleri ve çeşitli yerlerde düzenlediği atölyelerle de bugüne kadar yaklaşık 3000 öğrenciye ders verdi.

Sahnede ilk çektiği fotoğraf.

Fotoğrafçılıkla, motor tutkusunu birleştiren ve soyadının hayatına yüklediği anlama inanan Yolcu, motoruyla tüm Türkiye’yi gezerek, fotoğraf çekti.

Yol hikayelerinin tamamını ve bu macera boyunca yakaladığı enteresan fotoğrafları da yolcuyolundagerek.com adlı blog sayfasını ziyaret ederek görebilirsiniz.

Yolun hiç bitmediğine inanan Gökhan Yolcu, şimdilerde ise kendi yaptığı karavanda yaşıyor.

Fotoğrafçılık yolunda gittiği yön ise artık bambaşka. Fotoğrafçı, yazar Özcan Yurdalan'dan aldığı dersler sonrasında başladığı çocuklarla fotoğraf projesi ile köy okullarındaki çocuklara, hiçbir kar amacı gütmeden fotoğraf eğitimi vermek.

Anadolu'nun çeşitli yerlerinde Kaymakamlıklarımız ve dolayısıyla Milli Eğitim Müdürlükleri'yle, '‘Hayat Yolculuğunun Fotoğrafını Sen Çekebilirsin’' adlı proje, ilk olarak Kars'ın Selim, Sarıkamış, Bingöl'ün Karlıova ilçelerindeki bazı köy ilkokulların 3. ve 4. sınıf ögrencileriyle başlıyor.

Okullarda uygulanacak bu eğitim projesinin amacı, çocuklara camera-obscura ve kara kadraj teknikleriyle görme biçimlerini öğretmek; doğaya, köylerinde olup bitenlere, evlerine, aile ve arkadaşlarına bir fotoğraf çerçevesinden bakmanın farkını anlamalarını sağlarken, yaratıcı ve kolektif bir çalışma yapmanın, sonunda bir eser ortaya çıkarıp sergilemenin de hazzını yaşatmaktır. Ülkemizin sınırlı olanaklara sahip bölgelerindeki çocuklarla çalışmamızın nedeni; fotoğraf aracılığıyla öğrencilerin duygu ve düşüncelerini ifade edebilmelerini sağlamak.  Zor ve sınırlı koşullarda yaşayan köy çocuklarının, fotoğraf makineleri aracılığıyla çevrelerini, arkadaşlarını, doğayı daha yakından tanımaları ve yaşamlarının tüm ayrıntılarına daha bir alıcı gözle bakabilmeleri amaçlanıyor. Böylece önlerindeki uzun yıllar için daha yaratıcı bir yol olarak fotoğraf sanatını tanıyacaklar. Fotoğrafla kendilerini, düşüncelerini ifade edebilecekler, özgüvenlerini geliştirip, yaratıcılıklarının önünü açabileceklerdir. Böylece, önlerindeki uzun yaşam sürecinde yaşamın hemen her alanında doğru tercihler yapabilmelerine de küçük bir katkı verilmiş olacaktır.

Çocuklar fotoğraf çekmenin eğlendirici tarafıyla ilgilenirken, proje süresince hem eğitsel hem eğlendirici olarak düzenlenen bir eğitim programı uygulanacak.

Müfredat programı 10 gün süreyle belli bir disiplinle, kitap sevgisi, okuma alışkanlığı yanında, paylaşım amaçlı, ayrımcılığa yer vermeyen ve ortaklaşa üretimi özendiren bir yapıda oluşturulmuştur. Önce çocuklarla kurulacak dostça ilişkiyle güvenleri kazanılacak, aynı zamanda öz güvenlerinin kazanılması amaçlanacaktır. Karton, pastel boya, büyüteç ve benzeri kırtasiye malzemeleri yanında birer kompakt fotoğraf makinesiyle çalışma yürütülecektir. Kartonlarla oluşturulacak çalışmalar günler içinde dürbün, kadraj, hikaye canlandırma gibi oyunsu aşamalarla fotoğrafa, fotoğrafla bir hikaye anlatmaya doğru yol alacaktır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.’’ sözünü hatırlatan Yolcu, projesinin amacını şöyle anlatıyor:

Bütün bu çalışmaların ana amacı öğrencilerin saf, temiz dünyalarını çekecekleri fotoğraflarla tespit etmeleri ve bizlere ulaştırmaları. 

Fotoğraf eski öğrencilerinden Didem Herdili tarafından çekilmiştir.

''Böylece onlara, onların o güzelim dünyalarına yeni bir yaşam sevinci katacağımız kadar, onların çektiklerini de bizlere, toplumun diğer kesimlerine ulaştırmış olacağız.''

Her çalışma sonunda ortaya çıkan fotoğraflar kendi okullarında, tamamen kendilerinin hazırladığı bir sergiyle davetlilere yani ailelerine, öğretmenlerine, öğrencilere, komşularına sunulacaktır. Proje köy okullarındaki çocuklara güzel bir pencere açacağı gibi, o çocukların yaşadıkları saf ve temiz dünyayı kendi fotoğraf kareleriyle bizlere tanıtmalarını da sağlayacaktır. Amacımız bu sergilerinin, büyük şehirlerimizde de tekrarlanması ve ayrıca Foto-Kitap gibi yayınlarla kalıcı olmasını sağlamaktır.

Biz de Gökhan Yolcu'yu yürekten kutluyor ve sizleri; üyesi bulunduğu ENFOD (Engelsiz Fotoğraf Derneği) bünyesinde, zihinsel engelli çocuklarla yaptığı çalışmalardan biri olan Malatya Arapgir'de çocukların çektiği fotoğraflarla sizi başbaşa bırakıyoruz...

Elif Karakaya

Didem Herdili

Işık İnanç

Yunus Daşik

Hüseyin Kıcı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir