Görüş Bildir
Haberler
İTO: 'Üç Beş Maskeyi Dağıtamaz Duruma Düşmek Hicap Verici'

İTO: 'Üç Beş Maskeyi Dağıtamaz Duruma Düşmek Hicap Verici'

İstanbul Tabipler Odası aradan geçen iki haftaya rağmen maskelerin düzenli ve yeterli şekilde dağıtılamadığını belirterek 'Üç, beş maskeyi bile dağıtamaz duruma düşmek hicap vericidir' dedi. İTO maske dağıtımına ilişkin önerilerini de sıraladı. Öneriler arasında yerel yönetimlerle işbirliği yapılması da var.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

PTT üzerinden dağıtımına başlanılan ancak yetersiz geleceği anlaşılınca eczanelerin devreye sokulduğu maske dağıtımında yaşanan mağduriyetler sürüyor. Çok sayıda yurttaş e-Devlet üzerinden yaptığı başvuruya karşın maske temin edemezken, birçoğunun da eczaneden maske alabilmesi için cep telefonuna iletilmesi gereken kod henüz gelmedi. Sosyal alanlarda maske zorunlu kılınmışken yaşanan bu durum vatandaşları zor durumda bırakıyor.

İstanbul Tabipler Odası yazılı açıklama yaparak bu probleme dikkat çekti.İTO'nun açıklamasında şöyle denildi:

"Hastanelerde maske üretilmesi stokların azaldığını göstermekte"

"Hastanelerde maske üretilmesi stokların azaldığını göstermekte"

Koronavirüs pandemisi ülkemizde bütün hızıyla devam ediyor.Sağlık çalışanlarının yanı sıra yurttaşlar da korunmak için maske kullanıyor; maske “satışı” ise herhangi bir yasal dayanağı olmadığı halde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından “fiili olarak” yasaklandı. Önce PTT, daha sonra eczanelerden ücretsiz maske dağıtılacağı duyuruldu, ancak aradan geçen iki haftaya rağmen düzenli ve yeterli dağıtım yapılamıyor, eczanelerden maske alabilen yurttaşlar ise maskelerin kalitesizliğinden şikayet ediyor. Üç, beş maskeyi bile dağıtamaz duruma düşmek hicap vericidir. 

Son olarak DA Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı “Tıbbi Maske İç İmkanlarla Üretim Kılavuzu”na göre Kamu hastanelerinin kendi ihtiyaçları için maske üretmeye başlatılacak olmaları stokların azaldığına göstermekte ve bu azalmanın yurtdışına yapılan yardımlar ve ihracattan kaynaklandığını düşündürtmektedir. 

Devasa bir tekstil sektörüne sahip olan Türkiye’nin olanakları, sağlık çalışanlarının ve bütün vatandaşlarının maske ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilmek için yeterli; doğru bir yönetimle “maske sorunu”nun rahatça çözümü mümkündür.

"Yetersiz kalınan yerde belediyeler devreye sokulabilir"

"Yetersiz kalınan yerde belediyeler devreye sokulabilir"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İstanbul Tabip Odası çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

  • Bugünlerde yoğun olarak koronavirüs pandemisiyle  mücadele yürüten hastanelerimizin maske üretimi ile uğraşması doğru değildir. 

  • Dünyanın başka ülkelerine kişisel koruyucu ekipman ve ilaç yardımı yapmak kuşkusuz halklar arası dayanışma açısından anlamlı, öte yandan da “siyaseten prestijli” bir iştir; ancak bunun için öncelikle sağlık çalışanlarımızın ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir.

  • Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde değişikliği yapılmalı, yurttaşlar ve sağlık çalışanlar için kişisel koruyucu ekipman ve hijyen malzeme paketi pandemi sona erene kadar kurumca bedeli karşılanacak tıbbi malzemeler listesine alınabilir.

  • Maskelerin kullanım süreleri vatandaşların yaşlarına ve hastalıklarına göre belirlenmeli, yurttaşlar T.C Kimlik Numaraları ile eczanelerden SGK medulla girişi yapılarak maskelerin de içinde yer aldığı paketlerini alabilirler. (Bu şekilde maske dağıtımı takip edilebilir.)

  • Eczanelerin yeterli olmadığı koşullarda başta belediyeler olmak üzere diğer kamu kurumları devreye sokulabilir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
107
26
16
3
2
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ziya Akbaş

Ne yani, sen şimdi ingiltere'ye, ispanya'ya hatta ebesinin hörekesi ülkesine gönderdiğimiz sağlık malzemelerine aslında bizim ülkemizin ihtiyacı olduğunu mu ... Devamını Gör

Mr Logical

"doğru bir yönetimle “maske sorunu”nun rahatça çözümü mümkündür." Doğru yönetimle herşeyi çözmek mümkündür...

Hande Yörük

Acaba kendisine maske gelen var mı? O kadar zaman oldu. Ne gelen var ne giden. Acep ne olmuş ola?🤔