İtalyan Mahkemesi Son Kararını Verdi: Evde Esrar Yetiştirmek Suç Değil

 > 
45PAYLAŞIM

İtalya’da en yüksek mahkeme, evde kişisel kullanım için esrar yetiştirmenin yasadışı olmadığına hükmetti. Mahkeme, esrarın kişisel kullanım için küçük miktarlarda yetiştirilmesinin narkotik uyuşturucu imalatı suçuna dahil olmadığı kararını aldı. 

DW Türkçe'nin aktardığı habere göre, İtalya'daki mahkemelerin mevcut yasayı birbiriyle çelişen şekilde yorumlaması üzerine aldığı kararda Yargıtay, esrarın kişisel kullanım için küçük miktarlarda yetiştirilmesinin narkotik uyuşturucu imalatı suçuna dahil olmadığı sonucuna vardı.

"Mahkeme yolu açtı, şimdi iş bize düştü"

İtalya'da hükümeti oluşturan partilerden popülist Beş Yıldız Hareketi esrar kullanımına karşı daha liberal bir tutum izliyor. Merkez sol çizgideki Demokratik Parti ve merkezci Italia Viva ise konuya daha temkinli yaklaşıyor. Beş Yıldız Hareketi'nden Senatör Matteo Mantero Yargıtay'ın kararıyla ilgili olarak "Mahkeme yolu açtı, şimdi iş bize düştü" diye konuştu.

"Yetiştirmeyi ya da satın almayı unutun"

Ağustos ayına kadar içişleri bakanlığı koltuğunda oturan sağcı Lig Partisi lideri Matteo Salvini ise "Uyuşturucu zarar verir, onları yetiştirmeyi ya da dükkanlardan satın almayı unutun" diyerek mahkeme kararına tepki gösterdi. Lig Partisi ile ittifak halindeki Forza Italia'dan Senatör Maurizio Gasparri de merkez sağ hükümetin oluşması halinde çıkartacağı ilk yasanın "mahkemenin saçma hükmünü iptal edeceğini" söyledi.

15 ile 34 yaş arası 6 milyondan fazla kullanıcı bulunuyor

İtalyan Corriere della Serra gazetesine göre İtalya'da 15 ile 34 yaş aralığı arasında yaklaşık 6 milyon 200 bin esrar kullanıcısı bulunuyor. Kullanıcılar arasında erkeklerin kadınlara göre daha fazla olduğu kaydediliyor. Almanya gibi Avrupa’nın birçok ülkesinde ise evde esrar yetiştirmek yasal değil.

Geçtiğimiz günlerde İtalya parlamentosu hafif esrarın üretimine ve satışına izin vermişti👇

İtalya Parlamentosu Kabul Etti: Ülkede Esrar Satışı ve Üretimi Artık Yasal - onedio.com
İtalya Parlamentosu Kabul Etti: Ülkede Esrar Satışı ve Üretimi Artık Yasal - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir