İşten Çıkarma Yasağının Sona Ermesiyle Yaşanan Büyük İşten Çıkarılma Dalgası Sosyal Medyaya da Yansıdı

1bPAYLAŞIM

1 Temmuz itibarıyla kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasalarının süresi doldu. Beklendiği gibi bu da en büyük firmalardan en ufak işletmelere kadar büyük bir işsizlik dalgası olarak sirayet etti. O kadar fazla kişi kendi hesaplarından işten çıkarıldıklarını duyurdu ki yasağın kalkmasının daha ilk gününde bu acı durum gündem oldu.

1 Temmuz 2021 ülkedeki emekçiler ve işsizler için adeta bir kara perşembe oldu. İlk başta elektriğe %15 zam haberi aldık. Ardından LPG'ye 60 kuruş bir bindirim yapıldı.

Doğal gaz için de hane tüketimi için %12 sanayi tüketimi içinse %20'lik bir zam geldi.

Bir başka kara haber ise emekçiye geldi. 1 Temmuz itibarıyla pandemi dönemi yürürlüğe giren işten çıkarma yasağı bitmiş oldu. Bu da büyük bir işsizlik dalgası yarattı.

Yasağın kalkmasıyla birlikte pek çok kişinin işten çıkarıldığını öğrendik.

Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağının sona ermesi beklenen bir durumdu.

Büyük küçük pek çok işletme de toplu işten çıkarma yoluna gitti.

👇

👇

👇

👇

👇

👇

THY de dahil olmak üzere pek çok büyük firma da toplu işten çıkarmalara başladı.

Yüksek kur, yüksek enflasyon buna bağlı zamlarla birlikte bir de büyük bir işsizlik dalgası daha görülmesi, on binlerce çalışanın evine ekmek götüremeyecek olması öngörülüyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arif-ali

Corona, mevcut hükümete baya bir destek oldu. Batmış olan gemiyi nasıl göstereceklerini düşünürken Corona girdi devreye ve şey dediler "tam uçuyorduk bu corona geldi, yoksa uçuyorduk yani, valla bak, şahitlerimiz de var aslında" Şimdi bunu bahane ederek kafadan 2 sene kazandılar. E tabi bu arada daha da batıracaklar..

deniz-barutcu

Şeyh uçmaz, mürid uçurur derler... çakılıyoruz,müridler hala uçuruyor...

arif-ali

Sistematik eğitim planlarının sonucu bu günler..belki de 50 yıllık eğitim sisteminin sonucu...

marine-fucker

V E R M E S E Y D İ N İ Z

birinci-tekil-birey

Büyük ihtimalle insanları "istifa" olarak gösterip işten çıkarıyorlar. Tazminattan sıyırmk adına. Eskiden 20 yıl önce filan SSK müfettişleri bu durumda firmanın amına koyardı. Şimdi gelinen noktada, arabulucu mu uzlaşmacı mı ne gidilecek, anlaşamama tutanağı alınacak minimum 2 yıl süren kıllatılmış dava sonunda istifa edilmediği işten çıkarma olduğu anlaşılacak, tazminat kararı şu bu çıkacak. Bu arada firma kepengi indirirse o karar çerçeveletilip asılacak ya da münasip bir yere şey yapılacak. Maalesef siktiğimin ülkesinde işçi hakkının getirildiği nokta budur. Daha acısı da işçinin "oy vereceg başga gimse yog" deyip bu hakları kuş edenleri ayıla bayıla seçmesidir.

musikisinas-vito

İşten tazminatı verilmeden çıkarıldıktan sonra dava harç parasını denkleştiremediği için intihar eden işçiyi öğrendiğim günden beri lanet ediyorum bu düzene. Öyle yeni bir olay da değildi, en az bir 7-8 yılı var bu olayın.

birinci-tekil-birey

Zaten son 10 yıl içerisinde emek böylesine değersizleştirildi. Ciddi ciddi kast sistemi iliklerimize işletildi.

kemal-demir17

İstifa edince neden çalışılan yılların karşılığı alınamıyor hep merak etmişimdir, kovulsan bile bu sefer haklı-haksız fesih saçmalığı var bu ülkede. Anlatmak istediğim tazminat, aynı maaş gibi korunması gereken bir haktır ve işveren tarafından "her ne sebeple" olursa olsun, emek vermiş çalışana ödenmelidir.

birinci-tekil-birey

Emek, eskiden değerliydi. Artık değersizleştirildi. Bu özellikle yapıldı. Basit düşündüğümüzde, bu kanunları çıkaran TBMM. TBMM çatısı altında hiç işçi yok. Hiç köylü yok. Hep zengin patron, ensesi kalın geçmişi karanlık tipler var (Dikkat ediniz parti gözetmiyorum ististnasız tüm partiler) . Haliyle kanunları kendilerine göre düzenlediler. 2002 öncesi çok dokunamıyorlardı böyle hak ve alacaklara. Ancak yıllar içinde tırpanladılar.

musikisinas-vito

Koalisyon dönemlerinden bu millet korkuyor ama koalisyon dönemlerinde sendikalar sesini çıkarıyor, işçi hakkını sokaklarda eylem yaparak arayabiliyordu. 20 yıllık tek parti iktidarı sendikalaşmayı, kooperatifleri, işçiyi öldürdü resmen. Kim ne derse desin; koalisyon olsaydı bugünkü koşullardan daha kötü şartlarda olmazdı vatandaş bence.

logicaldoor

Şu yorumların altına bir de "imzala" seçeneği koysalar ya...

logicaldoor

Ona da çare buldu iktidar. Kıdem tazminatını işveren değil onlar saklayacak. Böylece ne şekilde işten çıkarsan çık, çalışırken senin için ayrılan parayla köprü, otoyol, baraj vs. yapılmadıysa tazminatının büyük kısmını alabileceksin (!)...

mhmtkrcnn

Onun numun evlatları sizi

musikisinas-vito

Ekonomik krizin suçunu Korona'ya atıyorlardı. Oysa istatistiklere Korona henüz yansımamıştı bile. İşte asıl şimdi yansıyacak. Bakalım ve görelim akla karayı.

Görüş Bildir