Görüş Bildir
Haberler
İstanbul Havalimanı'nda Pankartla Yolcu Karşılama Dönemi Bitti: Yeni Hizmet Ücrete Tabi

İstanbul Havalimanı'nda Pankartla Yolcu Karşılama Dönemi Bitti: Yeni Hizmet Ücrete Tabi

İstanbul Havalimanı'nında alınan kararla yolcuları pankartla karşılama dönemi sona erdi. Vatandaşlar gelen yolcuyu oluşturulan bekleme salonunda oturarak karşılayacak. Beklenilen kişi havalimanı personeline bildirilecek ve ekranda isim yanacak. Bu hizmet ücrete tabi olacak. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul Havalimanı Güvenlik Komisyonu tarafından alınan karar gereği hayata geçirilen yeni uygulama hakkında İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı, basın mensuplarına bilgi verdi. İsmail Şanlı, yolcuların terminalden çıktıklarında kapıda kargaşa ile karşılaşmamaları adına daha kolay yararlanabilecekleri 'meeting lounge'(toplanma salonu) bölümlerini hizmete soktuklarını söyledi.

"31 Mart'a kadar ücretsiz"

"31 Mart'a kadar ücretsiz"

Uygulamanın hazırlanmasının yaklaşık 3 ay sürdüğünü, deneme süresi ile yolcuların alışması kapsamında bazı hazırlıklar yapıldığını belirten İsmail Şanlı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile de gerekli görüşmelerin yapıldığını ifade etti. Şanlı, şunları söyledi:

'Güvenlik Komisyonunda alınan karar gereğince, 31 Aralık'tan itibaren, artık elinde pankart kaldırarak, misafir bekleme uygulamasını sonlandırmış olacağız. Yolcu karşılayıcılar,  31 Mart'a kadar (meeting lounge için) bir ücret ödemeyecek. Ondan sonrasında da ticaret amaçlı değil ama buradaki hizmetlerin karşılanması için bir katılım payı ödenmiş olacak. Onun dışında gelen kişi, kimi karşılayacağını biliyorsa, yani bir vatandaşımız annesi, babasını, arkadaşını, yakınını karşılayacaksa onlar da ilerideki buluşma noktalarında ya da burada kenarda bekleyerek, karşılayabilirler veya buradaki hizmetlerden yararlanabilirler. Bir kural varsa buna uyma ve uymama noktasında belli yaptırımlarımız olacak. Havalimanı içinde pankartla bir yolcu karşılamayı hanutçuluk olarak adledeceğiz. Bununla ilgili yapacağımız eylemleri ilgili kanunlar kapsamında tedrici olarak arttırmış bulunacağız.'

"5 bin 600 kişiye hanutçuluktan idari yaptırım uygulandı"

"5 bin 600 kişiye hanutçuluktan idari yaptırım uygulandı"
İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürü Deniz Engin de hanutçuluğa karşı etkin bir şekilde mücadele yaptıklarını belirterek, 'Bugüne kadar 5 bin 600 kişiye hanutçuluktan idari yaptırım uyguladık. Ayrıca 3 iş yerine kapama cezası getirdik. Yabancı uyruklu 82 kişiye de hanutçuluktan işlem yaparak İl Göç İdaresi'ne teslim ettik' ifadelerini kullandı.

İsim ekranda görülecek

İsim ekranda görülecek

İGA Havalimanı'ndan verilen bilgiye göre, uygulama ile havalimanı gelen yolcu kapısını önünde görüntü kirliliğini ortadan kaldırılması amaçlandı. Yolcularını karşılamak isteyen profesyoneller ile acenteler, 'Meeting Lounge' alanına gelerek, karşılamak istedikleri kişilerin adını görevlilere bildirecek. Belirtilen isim ekranda belirecek. Uygulama 31 Mart'a kadar ücretsiz olacak. Bu tarihten sonra da operasyonel maliyetleri karşılamak amacıyla belli bir fiyat politikasının uygulanacağı kaydedildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
141
92
30
20
5
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
colombian

devlet: olum para lazım hazine boşaldı mk bişiy yapın ceza vergi mergi extra bişiy bulun lan

gorkigreendevil

böle bi şerefsizlik yavşaklık olamaz..doyuramadık adamları bi türlü

Sefa Döner

Seviyorum böyle yaratıcı yeni paralı uygulamalari ve vergileri. Her gün şaşırtmaya devam ediyorlar. Tatil vergisi vs...