Görüş Bildir
Haberler
İstanbul'a Gelecek 6 Vapur Siparişi Tepkiler Üzerine İptal

İstanbul'a Gelecek 6 Vapur Siparişi Tepkiler Üzerine İptal

FreiGeist
07.10.2015 - 14:53 Son Güncelleme: 07.10.2015 - 16:50

Şehir Hatları’nın 28 Mayıs 2015 tarihinde hizmete giren ve İstanbul siluetine uymadığı gerekçesiyle tepki çeken yeni 'double ended' tipi yolcu gemileri vatandaşlar ve denizciler tarafından beğenilmeyince hizmette olan 4 geminin haricinde yapılacak 6 yeni geminin bu seriye benzemeyeceği öğrenildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Lodoslu havalarda iskeleye yanaşmasının sıkıntılı olacağını belirten uzmanlar, dalgalı denizde de çok sallantı yaşandığını, gemilerin hızlı ve manevra kabiliyetinin iyi olduğunu ama vatandaşın ısınamadığını belirtti. Durusu, Göksu, Gümüşsu ve Küçüksu gemileriyle ilgili vatandaşın eleştirilerinden sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da olumsuz baktığı gemilerin aynı tipte 10’a tamamlanması ise durduruldu. Kadir Topbaş’ın geri kalan 6 geminin bunlara benzemeyen ve vatandaşın benimseyebileceği tasarımla yapılmasını istediği de öğrenildi.

2006 YILINDA TASARIM İÇİN VATANDAŞIN GÖRÜŞÜ ALINMIŞTI

2006 yılında yeni vapur tasarımları İstanbul halkına sorulmuştu. 2013’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş 'Bundan sonra bütün projeler halka anlatılacak ve görüşleri alınacak. Bir otobüs durağının yeri bile değişse halka sorulacak. Yol ve güzergah değişikliğiyle ilgili bilgi verilecek' şeklinde açıklama yaparak İstanbulluların seçimine önem verildiği vurgulanmıştı.

FİKİR ALINMADAN YAPILDI KİMSE BEĞENMEDİ,SOSYAL MEDYADA ELEŞTİRİ YAĞMIŞTI

Türk gemi mühendislerinin tasarladığı ve Yalova’da üretimi gerçekleştirilen double ended (çift çıkışlı, iki yönde haraket edebilen) yeni vapurları İstanbullular tarafından sevilmediği gibi, sosyal medyada günlerce eleştiri konusu oldu. Uzmanlar ise Lodoslu havalarda iskelelere yanaşmasında güçlük yaşanacağını ve dalga aldığında çok sallanacağını öne sürdüler.

Hasan ERŞAN/ İSTANBUL,(DHA)

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0