IŞİD, 2 Türk Askerini Kaçırdığını İddia Etti; TSK 'İrtibatımız Kesildi' Dedi

 > 
924PAYLAŞIM

IŞİDFırat Kalkanı operasyonu kapsamında El Bab yakınlarında bulunan 2 Türk askerini rehin aldığını iddia etti. TSK ise dün yaptığı açıklamayla 'iki asker ile irtibatın kesildiğini' ve arama faaliyetlerinin devam ettiğini açıkladı. Askerlerin El Bab'dan Rakka'ya doğru götürüldükleri yönünde iddialar bulunuyor.

Al Jazeera Türk ve Sputnik IŞİD'e yakın haber ajansı Amaq'ın sitesinde "IŞİD güçleri El Bab'ın batısındaki Dânâ köyünde iki Türk askerini esir aldı" açıklamasının yapıldığını duyurdu. 

Açıklamanın akşam saat 19:45 civarında yapıldığı belirtildi.

"El Bab'dan Rakka'ya götürüldüler" iddiası

Fotoğraf: Hikmet Durgun / Sputnik

Sputnik'in edindiği bilgilere göre de IŞİD, El Bab'ın batısında yer alan Ed Dânâ köyü yakınlarında Türk askerlerinin olduğu alana ağır silahlarla saldırı düzenledi. 

Saldırı esnasında 2 Türk askerini silahlarıyla birlikte sağ ele geçiren IŞİD, askerleri hakimiyeti altındaki El Bab'a götürdü. Askerler daha sonra El Bab kentinden Rakka'ya doğru götürülürken, Türk askeri bölgede alarma geçti.

Sputnik'in Suriye muhabiri: Askerler, Sefer Taş'ın yanına götürülecek

IŞİD, Eylül 2015'te de Suriye'nin Kilis sınırında Sefer Taş isimli bir Türk askerini kaçırmıştı. 

Taş halen IŞİD'in elinde rehin durumda.

TSK: İki silah arkadaşımızla irtibatımız kesildi

TSK'dan iddiayla ilgili bir son dakika açıklaması geldi. TSK iki askerle irtibatının kesildiğini duyurdu.

Açıklama şu şekilde:

"Devam eden Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında, 29 Kasım 2016 Salı günü saat 15.30 sularında iki silah arkadaşımızla irtibat kesilmiş olup, bölgede arama faaliyetleri devam etmektedir"

Mete Yarar: Araç içindeyken pusuya düşürülüyorlar

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, katıldığı bir televizyon programında olayla ilgili bildiklerini şu sözlerle aktardı: 

"Araçları içindeyken pusuya düşürülüyorlar. Sınıra 35 km uzaklıkta. İlginç bir yer. Köylerin iç içe geçtiği nokta. Her köy birbirine geçmiş durumda. Yukarıdan bırakıldığında köyler uzak gibi gözükse de orada birbirine çok yakın. Çok ciddi çatışmalar vardı bölgede. DEAŞ genelde havanın puslu, İHA'ların kontrolünün olmadığı bölgelerde saldırı gerçekleştiriyor. Askerlerin hangi birimden olduğunu söylemeyeyim. Ciddi bir çatışma çıkıyor. Ele geçirmeleri zor olmuş."

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir