Görüş Bildir
Haberler
İşe Alımlarda Ayrımcılık Yapmakla Suçlanan Facebook, 14,5 Milyon Dolar Ödeyecek

İşe Alımlarda Ayrımcılık Yapmakla Suçlanan Facebook, 14,5 Milyon Dolar Ödeyecek

Batuhan
20.10.2021 - 11:34

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, “çalışanlara ayırımcılık yaptığı” ve “işe alım kurallarını ihlal ettiği” gerekçesiyle ABD'de açılan bir davada 14,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Adalet Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı tarafından söz konusu şikayetlerle ilgili açılan davalarda taraflar anlaşma yoluna gitti.

Adalet Bakanlığı, aralık ayında açtığı davada, sosyal medya şirketini geçici işe alımlardaki tercihlerinde ayırımcılık yapmakla suçlamıştı.

Hükümet yasal ihlal var dedi

Hükümet yasal ihlal var dedi

Şirketin, özellikle geçici işler için “H-1B” vizesi (işverenlerin özel mesleklerde yabancı işçileri geçici olarak istihdam etmesine izin veren vize) olan yabancı işçileri seçme tercihi, açılan davanın en önemli gerekçesi olmuştu.

ABD hükümeti, Facebook'un geçici vize sahiplerine ayrılmış işler için Amerikalı işçileri işe almayı reddetmesinin yasaları ihlal teşkil ettiği görüşünü taşıyor.

Hükümet, iş başvurularında bu vizeye sahip çalışanlara oranla ABD vatandaşlarının önüne daha fazla engel çıkartılarak ayırımcılık yapıldığı ve istihdam kurallarının ihlal edildiği düşüncesinde.

ABD’de özellikle teknoloji şirketlerinin, bu vizeye sahip yabancı çalışanları istihdam etmeyi tercih ettiği biliniyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın