İşçiye Patron Kumpası: Genel Müdürlük Vaadiyle 500 Bin TL Borçlandırıldı

 > 
63PAYLAŞIM

Tekstil işçisi Hanife Aksu, çalıştığı yerde patronunun genel müdürlük teklifini kabul etti ve bir dizi belgeye imza attı. Aksu, aradan geçen ayların ardından paravan bir şirket aracılığıyla 500 bin TL borçlandırıldığını öğrendi...

Hanife Aksu, çalıştığı işyerinin sahibi genel müdürlük teklif edince kabul etti.

DHA'nın haberine göre, 42 yaşındaki tekstil işçisi Hanife Aksu, işyeri sahibinin bir şirketi için yaptığı genel müdürlük teklifini kabul etti.

Aksu, muhabirlere yaptığı açıklamada, "Sultangazi'de bir işyerinde çalışıyordum. İşyeri sahibi Murat beyin yanında 1 sene çalıştım. Daha sonra başka bir iş yapmaya çalıştım. Oradan ayrıldım. İş bulamadım, tutturamadım. Sonra Murat Bey bana, şirketin genel müdürlüğü teklifi ile geldi. Ben de işsiz olduğum için, sonuçta 'bu da bir genel müdürlük. Sekreterliğin bir üstü' dedik. O yüzden kabul ettim. 2015 Aralık ayında bir şirkete genel müdür olarak tayin edildim. Bunun için bir imza atmam gerekiyordu. İmzamı attım." dedi.

3 yıl sonra, adına kurulan paravan şirketle borçlandırıldığını öğrendi.

2015 yılında kurulan şirkette, bir gün bile genel müdür olarak çalışmayan Aksu, aradan geçen 3 yılın ardından paravan bir şirket aracılığı ile borçlandırıldığını öğrendi.

Aksu, başından geçenleri şöyle anlattı:

"Daha sonra bu şirket 3 ay ortada yoktu. Sorup, soruşturduğumda, araştırdığımda 'tadilat olacak', 'cenazemiz var' vs. diyerek beni 1 sene oyaladılar. En sonunda 'şu an şirketi işletmiyoruz' dediler. Bu yüzden de hiçbir şekilde şirketi göremedim, yanından bile geçemedim. Genel müdürlük hayali bana pahalıya patladı"

'Cezayı ödeyebilmek için borç aldım, evimden eşya sattım'

"Aramam varmış, bir gece nezarethanede kaldım. Ertesi gün mahkemeye çıktığımda para cezasını ödedim. Parayı ödeyebilmek için önce birinden borç aldım. Ve o borcu ödeyebilmek içinde evimdeki eşyaları sattım. Bu borcu yatırırken ben adliyede şunu öğrendim. Benim üzerime paravan bir şirket kurulmuş. Bunu o zaman öğrendim"

Karşı davalar açan Aksu, mağduriyetinin giderilmesini istiyor.

Bir tekstil atölyesinde ortacı olarak çalışmayı sürdüren Hanife Aksu, yaşadığı mağduriyeti yargıya taşıdığını ifade etti:

"Şirkete genel müdür olma teklifinde bulunan aracı şahıstan da şikayetçi oldum. 

Vergi Dairesi tarafından şahsıma gelen yaklaşık 500 bin lira para cezası var. Üzerime açılan paravan şirketin borçlarını da ödemeye başladım. Ben şu anda bunları ödemek mecburiyetinde bırakılıyorum. Şu anda Gaziosmanpaşa ilçesinde bir tekstil atölyesinde ortacı olarak çalışıyorum. Belirli bir haftalığım var. Geçinmeye çalışıyorum. Kirada oturuyorum ve bu dertlerle uğraşıyorum. Şimdiye kadar bir genel müdür olamadık ama çok şükür bir ortacı olarak çalışıyorum. Bugün tozun, toprağın içerisinde çalışıyorum. Sırf bu borçları ödeyebilmek için. Bunu yapanların cezalandırılmasını ve en kısa zamanda mağduriyetimin giderilmesini istiyorum."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir