Görüş Bildir
Haberler
İrlanda Ayakta! Tecavüze 'Dantelli İç Çamaşırı Giyiyordu' Savunması ve Beraat

etiket İrlanda Ayakta! Tecavüze 'Dantelli İç Çamaşırı Giyiyordu' Savunması ve Beraat

Ulaş
15.11.2018 - 13:24 Son Güncelleme: 16.11.2018 - 13:42

İrlanda'da 17 yaşındaki bir kız çocuğu tecavüze uğradı. Tecavüz zanlısı 27 yaşındaki şahsın avukatının mahkemede yaptığı 'dantelli bir tanga giyiyordu' savunması ve ardından gelen beraat kararı tepkilere neden oldu. 

İrlandalı Milletvekili Ruth Coppinger de kararı parlamentoda dantelli bir tanga göstererek 'rutin kurban suçlama' kültürünü protesto etti.

Mahkemede ne oldu?

Mahkemede ne oldu?

Zanlının tecavüz suçundan beraat ettiği vaka, ilk olarak 6 Kasım'da Irish Examiner gazetesi tarafından duyuruldu.

Zanlı davada kendisi ve genç kız arasında Cork kentindeki bir patikada gerçekleşen cinsel ilişkinin rızaya dayalı olduğunu savundu.

Ancak zanlının avukatı Elizabeth O'Conell'ın kapanış savunması büyük tepki çekti ve internette protesto gösterileri organize edilmeye başlandı.

Ancak zanlının avukatı Elizabeth O'Conell'ın kapanış savunması büyük tepki çekti ve internette protesto gösterileri organize edilmeye başlandı.

Examiner'ın haberine göre, O'Conell savunmada 'Kanıtlar kızın zanlıdan hoşlandığını ve biriyle buluşmaya ve biriyle birlikte olmaya açık olduğu ihtimalini dışlıyor mu? Nasıl giyindiğine bakmalısınız. Dantelli bir tanga giyiyordu.' dedi.

Protestolar nasıl ortaya çıktı?

Protestolar nasıl ortaya çıktı?

Haberin yayımlanmasından bir gün sonra Dublin Tecavüz Krizi Merkezi'nin Başkanı avukatın sözlerini eleştirdi. Kriz Merkezi Başkanı mahkemenin aldığı kararı sorgulamasa da, bu tür açıklamaların sıklıkla yapıldığı hukuk sisteminde reform çağrısı yaptı.

Medyanın vakaya ilgisinin artmasıyla birlikte de İrlandalı sosyal medya kullanıcıları mesajlarında mahkemede sarf edilen sözlere öfkelerini dile getirdi.

İrlandalı kadınlar #ThisIsNotConsent (Bu rıza değil) etiketiyle , bu tür tekniklerin mahkemede kullanılmasını protesto etmek için iç çamaşırlarını paylaştılar.

Milletvekili Coppinger de hem yargıçlar hem de jüri üyeleri için bu konuda zorunlu eğitimler getirilmesini istedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1061
235
148
42
28
25
14
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Böyle abuk subuk şeyler bi bizim ülkemizde olur sanırdım. Başkalarının adalet sistemi de aynıymış..Allah akıl fikir versin adalet sağlayıcılarımıza.

Narki

Bizdeki beraat kararlarını düşündüğümüz de sıradan bir haber olarak okuduğunu hissetmenin acısını yaşıyorum resmen!

peynirekmek

İnsanlar sadece biriyle birliktelik yaşamak istediğinde mi bu tarz bir iç çamaşırı giyer yani? saçmalıktan başka bir şey değil sadece bu tarz bir iç çamaşırı... Devamını Gör