İrlanda Ayakta! Tecavüze 'Dantelli İç Çamaşırı Giyiyordu' Savunması ve Beraat

 > 
6.6bPAYLAŞIM

İrlanda'da 17 yaşındaki bir kız çocuğu tecavüze uğradı. Tecavüz zanlısı 27 yaşındaki şahsın avukatının mahkemede yaptığı 'dantelli bir tanga giyiyordu' savunması ve ardından gelen beraat kararı tepkilere neden oldu. 

İrlandalı Milletvekili Ruth Coppinger de kararı parlamentoda dantelli bir tanga göstererek 'rutin kurban suçlama' kültürünü protesto etti.

BBC Türkçe'nin aktardığı bilgiye göre, kolundan dantelli bir tanga çıkartan Coppinger "Burada bir tanga göstermek mahcup edici olabilir. Sizce bir tecavüz kurbanı ya da bir kadın iç çamaşırının mahkemede yersizce gösterildiğinde ne hissediyor?" dedi.

Mahkemede ne oldu?

Zanlının tecavüz suçundan beraat ettiği vaka, ilk olarak 6 Kasım'da Irish Examiner gazetesi tarafından duyuruldu.

Zanlı davada kendisi ve genç kız arasında Cork kentindeki bir patikada gerçekleşen cinsel ilişkinin rızaya dayalı olduğunu savundu.

Ancak zanlının avukatı Elizabeth O'Conell'ın kapanış savunması büyük tepki çekti ve internette protesto gösterileri organize edilmeye başlandı.

Examiner'ın haberine göre, O'Conell savunmada "Kanıtlar kızın zanlıdan hoşlandığını ve biriyle buluşmaya ve biriyle birlikte olmaya açık olduğu ihtimalini dışlıyor mu? Nasıl giyindiğine bakmalısınız. Dantelli bir tanga giyiyordu." dedi.

Protestolar nasıl ortaya çıktı?

Haberin yayımlanmasından bir gün sonra Dublin Tecavüz Krizi Merkezi'nin Başkanı avukatın sözlerini eleştirdi. Kriz Merkezi Başkanı mahkemenin aldığı kararı sorgulamasa da, bu tür açıklamaların sıklıkla yapıldığı hukuk sisteminde reform çağrısı yaptı.

Medyanın vakaya ilgisinin artmasıyla birlikte de İrlandalı sosyal medya kullanıcıları mesajlarında mahkemede sarf edilen sözlere öfkelerini dile getirdi.

İrlandalı kadınlar #ThisIsNotConsent (Bu rıza değil) etiketiyle , bu tür tekniklerin mahkemede kullanılmasını protesto etmek için iç çamaşırlarını paylaştılar.

Birçoğu da tecavüz davalarında nelerin kanıt olarak sunulabileceği ve jürinin bunları nasıl algılayabileceğine yönelik daha sıkı kurallar bulunan ülkelere işaret etti.

Milletvekili Coppinger de hem yargıçlar hem de jüri üyeleri için bu konuda zorunlu eğitimler getirilmesini istedi.

Geçen yıl da Kuzey İrlanda'da iki ünlü rugby oyuncusu tecavüz suçlamasından beraat etmiş ve bu vaka da Hem İrlanda Cumhuriyeti hem de Kuzey İrlanda'da tepki çekmişti,

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir