Irak içişleri Bakanı, IŞİD Saldırıları Sonrası İstifa Etti

 > 
118PAYLAŞIM

Irak'ın başkenti Bağdat'ta yaşanan ve IŞİD'in üstlendiği kanlı saldırının ardından İçişleri Bakanı istifasını verdi.

Gabban, Bağdat'ta yaptığı basın toplantısında, Bağdat'ın merkezindeki Karrada semtimde meydana gelen ve 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya değinerek, devletin ülkedeki güvenlik ve istihbarat sisteminin başarısız olduğunu söyledi. Gabban, "Başbakan İbadi'ye istifa mektubumu sundum. Bu kararımı geri çekmem güvenlik sisteminde reformların yapılmasına bağlıdır." dedi

Bağdat ve diğer kentlerdeki güvenlik sisteminin ordu değil İçişleri Baknalığı'na bağlı polis teşkilatına teslim edilmesi gerektiğini dile getiren Iraklı Bakan Gabban, "Ordu güçlerini şehir içerisinde konuşlandırmak ve bu yerlerin güvenliğini İçişleri Bakanlığına teslim etmemek güvenlik sorunlarının ihlallerinin devam edeceği anlamına gelir." dedi.

Gabban, Karrada'daki saldırıyı gerçekleştiren eylemcinin ülkenin doğusundaki Diyala kentinden Bağdat'a geldiğini belirtti.

İşgal sonrasının en büyük ikinci saldırısı

IŞİD, Bağdat'a Bomba Yüklü Araçla Saldırdı: 200'den Fazla Ölü... - onedio.com
IŞİD, Bağdat'a Bomba Yüklü Araçla Saldırdı: 200'den Fazla Ölü... - onedio.com

Irak'ın başkenti Bağdat, 3 Temmuz günü ABD işgali sonrası en büyük ikinci saldırının hedefi oldu. Can kaybı 213'ü bulurken, saldırıyı IŞİD üstlendi.

Ülkedeki en büyük saldırı, 14 Ağustos 2007'de Ninova'da düzenlendi. El Kaide'nin 5 petrol tankeriyle gerçekleştirdiği saldırıda en az 400 kişi öldü.

AFP ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir