Görüş Bildir
Haberler
İnternetten 'Anne Sütü' Satıyorlar: 'Kaynağı Belli Olmayan Sütler Hepatit, AIDS ve Enfeksiyon Riski Taşıyor'

İnternetten 'Anne Sütü' Satıyorlar: 'Kaynağı Belli Olmayan Sütler Hepatit, AIDS ve Enfeksiyon Riski Taşıyor'

Bebeklerin ilk altı ay boyunca tüm gereksinimlerini sağlayan, mucizevi besin anne sütü, internet ortamında satılmaya başlandı. Yasadışı şekilde anne sütü satan kişilerden bazıları bunu hayır için yaptığını söylerken, bazıları ise 100 miligramını 100 liraya sattıklarını söyledi.

Uzmanlar, internetten satılan anne sütü tehlikesine karşı uyardı ve 'Kaynağı bilinmeden bebeğe verilen bu sütler hepatit, AIDS gibi hastalıklar ve çeşitli enfeksiyonlara yol açabilir' yorumunu yaptı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yeterli süte sahip olmayan ya da hastalığı olan aileler satın alıyor

Yeterli süte sahip olmayan ya da hastalığı olan aileler satın alıyor

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, bebek için mucizevi bir besin olan anne sütü, internet ortamında çeşitli kişiler tarafından satışa sunuluyor. Anne sütü satmak ya da satın almak için, internetteki çeşitli sitelerde ya da bloglarda, yasal olmayan yollarla bir araya gelen kişiler iletişime geçiyor.

Bazı kişiler sütü ücretsiz verirken, bazıları ise 100 miligramına 100 lira istiyor

Bazı kişiler sütü ücretsiz verirken, bazıları ise 100 miligramına 100 lira istiyor

Anne sütü satışı için ilan verilen ya da yorum bırakılan platformlarda, bazı kişilerin bu sütü bebeğe fayda sağlaması için ücretsiz verirken bazıları ise 100 miligramını, 100 liradan satışa sunuyor.

İnternet üzerinden sütanneliğin, son yıllarda hızla arttığını söyleyen Altınbaş Üniversitesi’nden Mikrobiyolog Öğr. Gör. Dr. İpek Ada, 'Emziren anneler yasal olmayan sitelerdeki annelerden süt arayışında bulunuyorlar. Bu iş ticarete dönüşmüş durumda. Bu siteler yasal değil ve ne yazık ki ülkemizde yaklaşık olarak mililitre başına 200 liraya kadar bu sütler satılıyor. Türkiye'de sütannelik gelenekselleşmiş bir yapı. Eskiden de süt annelik vardı fakat bu tanıdık yakın çevreden temin edilirdi. Son yıllarda ülkemizde bunlar sanal ortamda yaygınlaştı' dedi.

Çeşitli internet sitelerinde, anne sütü ticareti bu şekilde gerçekleşiyor. 

'Bu sütte HIV, hepatit gibi bakteriyel ya da viral bulaşıcı hastalıklar olabilir'

'Bu sütte HIV, hepatit gibi bakteriyel ya da viral bulaşıcı hastalıklar olabilir'

Bebeğin, anne sütüne kavuşmasının en doğal ve en mahrem haklarından biri olduğunu ve bu işin para karşılığında bir ticarete dönüştürülmesini hoş karşılamadıklarını söyleyen Ada, 'Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı merkezlerde, süt bağışçısı olmak isteyen anneye yapılan tetkikler ve incelemeler sonucunda uygun görülen bağışçıdan temin edilen sütler, uygun koşullarda saklanarak, güvenle her bebeğin anne sütüne ulaşma imkanı mevcut duruma gelebilir' dedi. 

Ada, internetten üzerinden, tanımadığı bir kişiden süt alanların sağlık açısından aldığı riski ise şu sözlerle ifade etti:

''Süt anneye herhangi bir tahlil yaptırılmıyor. Bu sütte HIV, hepatit gibi bakteriyel ya da viral bulaşıcı hastalıklar olabilir. Anne ilaç kullanıyor olabilir. Emzirme yoluyla bazı hastalıklar anneden bebeğe geçebilir. Anne alkol ya da sigara kullanıyor olabilir. O nedenle çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çocuğa habersiz bir şekilde bu hastalıkların bulaşmasına neden olursunuz''

Anne sütü nasıl saklanmalı?

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
36
33
25
12
4
2
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kebabini 7789

Salak bu millet. Anne sütünün altı ay kullanılması yeter. Olmuyorsa takviye gıda al. Bunu yapan insanlar muhtemelen aşı yaptırmayan kitledir.

Özlem Öz

Tanımadığın birinin sütünü çocuğuna içirmek mi??

H Z Ş

oha oha iki arkadasim cocuklari sut kardes olsun diye emzirdiler onlardan bile nefret ettim tanidigin bildiğin bile olsa kendisinde enfeksiyon oldugunu bilm... Devamını Gör