İnterneti Kasıp Kavuran Videodaki Kopernik'in Torunları, Güneş ve Dünya Hareketleri Konusunda Haklı Mıydı?

97PAYLAŞIM

Sizinle, internette bizi hem güldüren hem düşündüren o gençlerin cevabını aradığı soruyu inceliyoruz: Güneş kendi etrafında döner mi?

Hepimiz internette o videoyu gördük ve eğlendik. Ama kaçımız gezegenlerin nasıl hareket ettiğini biliyor?

Kendi aralarında astronomi münakaşaları gerçekleştiren bu ileri görüşlü gençlerle ekran başında dalga geçmek kolay. Ancak işin tam anlamıyla doğrusunu bilmek de zor. Gelin, konuya dair tüm detayları biliyorsanız bilgilerinizi tazeleyelim, bilmiyorsanız da kimseye çaktırmayın, biz yardımınıza yetiştik.

Güneş sistemine yabancı değiliz. Her saniye Güneş'in çevremizdeki etkisine tanık oluyoruz. İşin inceliklerine gelecek olursak...

Canımız ısı ve ışık kaynağımız Güneş'in etrafında her 365 günde bir tur tamamlayan bir gezegende, yuvamızda, Dünya'da yaşıyoruz. Bize 147 milyon kilometre uzakta olan bu yıldız etrafında hareketimiz sonucunda mevsimleri yaşıyoruz.

Bu uzak dostumuz hakkında birkaç şey daha öğrenelim.

Güneş, Samanyolu Galaksisi'nde yer alan bir yıldız. Bize uzak olsa da galaksimizde bize en yakın olan yıldız da o. Bu koca dostumuz, Dünya'nın ışık ve ısı kaynağı aynı zamanda.

Devasa bir alev topu olsa da, onsuz yapamayız. <3

Peki yuvamız hakkında neler biliyoruz?

Dünya'mız, Güneş sistemindeki sekiz gezegenden biri, aynı zamanda Güneş'e en yakın üçüncü gezegen. En yakın gezegen olmayı Merkür'e kaptırmışız. Üstten basık, yanlardan geniş tombiş yuvamızı, insan yaşamına uygun olduğu bilinen (şimdilik) tek gezegen olduğu için yine de seviyoruz.

Hazır gelmişken Dünya'nın Güneş'in etrafında neden döndüğüne de değinelim.

Güneş'in devasa kütlesinden dolayı Dünya ve diğer gezegenler Güneş'in etrafında döner. Yani, Güneş'in yörüngesindeyiz, derken aslında gezegenlerin hepsi diğer gezegenlerin kütle çekim yörüngelerindedir. Ama Güneş'in kütlesi gezegenlere kıyasla çok fazla olduğundan, kütleçekimsel bu hareket de Güneş'in etrafında gerçekleşir.

Sadede gelelim, gençler haklı biraz...

Gerçekten de, Dünya kendi etrafında döner, ama Güneş Dünya'nın etrafında değil, kendi etrafında döner. Hatta bu dönüşü batıdan doğuya doğru gerçekleşir ve ekvatorda 25, kutuplarda 34 günde tamamlanır. Videoya sonradan balıklama atlayan kardeşimiz haklı yani.

Bu yaz-kış meselesi neydi?

Bardak ve telefonla can çekişerek anlatılmaya çalışan konuyu da açıklığa kavuşturalım. Mevsimlere neden olan şey Dünya'nın eksen eğikliği aslında.  Eksen eğikliği ve Güneş etrafındaki yıllık hareket bir araya gelince mevsimler meydana geliyor.

Kopernik'in izinden giden bu gençlere teşekkür ediyoruz.

Nice esprilere konu olan bu videoda doğruları da yanlışları da gördük ama nihayetinde gerçeği beraber öğrendik. Yurdun her yerinden bilim sevdası ile yanıp tutuşan gençleri görmekten de büyük keyif duyuyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
marine-offizier

dönme ve dönüs, her zerre de ve her kürre de mevcuttur.. tavaf da semah da buna dahildir..

kuduz-doktor-hektor

Güneş sadece kendi etrafında değil Samanyolu galaksisi'nin etrafında da döner.

Görüş Bildir