İmamoğlu: 'İstanbul İçin Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edilmeli'

 > 
3.1bPAYLAŞIM

Koronavirüs salgınıyla ilgili olarak "İstanbul belli ki şu anda hastalığın en temel merkezi" diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Türkiye çapında olmasa bile İstanbul için sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli" dedi. Toplu taşıma kullanımının azaldığı bu dönemde belediyelerin gelirlerinin neredeyse sıfıra düştüğünü söyleyen İmamoğlu, belediyelerin bu seferberlik ortamını yüklenecek ve taşıyacak en iyi kurumlar olduğunu vurgulayarak "Sübvansiyona muazzam ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın konuğu olan Ekrem İmamoğlu, "Hükümetimize önerdim. Türkiye çapında olmayabilir ama İstanbul'da olmalı. Çünkü İstanbul belli ki hastalığın en temel merkezi. Nüfusla alakası yok. Belki yüzde 60-70 oranında tehlikeler ve tehditler İstanbul'da büyüyor." ifadelerini kullandı.

E-5 karayolundaki araç trafiğinin kendisini mutlu etmediğini belirten İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Hava biraz iyileşince insanlar yine bir iş için dışarıya çıkıyor. Mobiliteyi inanılmaz azalttık. Buna eyvallah teşekkür de ettik. Sayın valimiz de etti ben de ettim. Ama yüzde 15 bile dışarıya çıktığında İstanbul'da 2.5 milyon insan yapıyor. 2.5 milyon insan demek bahsettiğiniz feryat figan bağıran Avrupa'daki şehirlerin nüfusu kadar. Dolayısıyla salgının büyümesiyle can kaybı oranlarını düşünmek bile istemiyorum. O bakımdan strilizasyonu sağlamak için en katı kural sokağa çıkmamaktır."

"Sübvansiyona muazzam ihtiyacımız var"

İBB dahil Türkiye'deki belediyelerin gelirlerinin neredeyse sıfıra düştüğünü söyleyen İmamoğlu, 

"Bizim yolcu sayımız onda birine düştü, daha da düşmeli ama o tekerlekler dönüyor. Oradan gelen gelirler de yüzde 10'a düştü.85 bin çalışan sadece İBB'de var. Bir o kadar da 39 ilçe belediyesinde var. Yerel yönetimlerin direkt vatandaşa dokunduğu bir sistemde, biz bu süreçlerde bu seferberlik ortamını yüklenecek kurumlarız. Dolayısıyla sübvansiyona muazzam ihtiyacımız var." dedi.

İmamoğlu ödenemeyen faturalar için şunları söyledi:

"Belediyelerimizin hiçbiri elektrik, su, doğalgaz faturalarında kesinti yapmayacağını açıkladı. Hiçbir vatandaşımız bu süreçte suyundan, elektriğinden şüphe etmesinler. Bu dönemde hiç kimsenin kapısına kesinti için kimse gidemez gitmemeli de zaten."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir