İlişkinizde Manipüle Edildiğinizi Gösteren 8 İşaret ve Kendinizi Bunlardan Koruma Yolları

253PAYLAŞIM

İlişkide psikolojik manipülasyon, başkası üzerinde güç ve kontrol göstergesidir.

1. Kendi kişisel istatistikleri ve doğruları ile sizin üzerinize gelirler.

Buna "entelektüel zorbalık" denir. Daha basit anlatacak olursak, partneriniz size becerilerini ve bilgisini göstermek için sizi bir sürü alakasız bilgiye boğar. Bu durumda kendinizi korumayı bilmezseniz, aptal gibi hissedebilirsiniz. 

Kaçınma yolları:

 • Öncelikle partnerinizin de sizin de iyi olduğunuz alanlar olduğunu anlayın ve kendinize bunu hatırlatın. 

 • Ortak konulardan konuşmayı önerin. 

 • Birinin, size aptal olduğunuzu söylemesine izin vermeyin. Saygı göstermesi gerektiğini kibar ve sakin bir yolla rica edin.

2. Sizinle mutlu olduklarını bilmenizi sağlarlar fakat aslında bu, gerçekten istediklerini bir kenara bıraktıkları anlamına gelir.

"Evet, arkadaşlarınla tanıştığım için senin adına mutluyum ama biraz sıkıldım." Bu gibi cümleler aslında size kendinizi suçlu hissettirmenin bir yoludur. 

Manipüle eden kişiler genellikle ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını fakat sizin bunu görmediğinizi, takdir etmediğinizi göstermeye çalışırlar. 

Kaçınma yolları:

 • Suçlu hissetmeye değil, o kişiye odaklanın. "Bana mı soruyorsun/söylüyorsun?" veya "... yapmamı gerçekten bekliyor musun?" gibi sorular sorabilirsiniz. 

 • Mutlu olmaya hakkınız olduğunu hatırlayın.

3. Karar vermek için size zaman tanımazlar.

Seçme hakkınız varmış gibi görünür ama aslında yoktur. Yapılacak şey acildir, aksi takdirde partneriniz üzülecektir. Bu sıklıkla tekrarlanabilir. 

Kaçınma yolları: 

 • Kişisel sınırlarınız olduğunu unutmayın. 

 • "Benden istediğin sence adil mi?" diye sorun. 

 • Bir şeyi hemen yapamadığınızda uzun uzun açıklamalar yapmanıza gerek yok. Kendisini sevdiğinizi ama o an yapılacak daha önemli işleriniz olduğunu söyleyin.

4. Olumsuz espriler de manipülasyonun bir çeşididir.

Sizi aşağılamak için kötü şakalar yapanlar da olabilir. Günlük hayatta sevdiğiniz kişi tarafından gördüğünüz bu muamele sizi saatli bombaya çevirebilir. 

Kaçınma yolları:

 • Ağlayarak ona istediğini vermeyin. 

 • Görmezden gelmeye çalışın. 

 • Sinirli bir sesle değil, rahat ve umursamaz bir ses tonuyla cevap verin.

5. Onların istediğini istediğinize inandırırlar.

Bu durumda orta yolu bulmanın imkanı yok. Çünkü yapabileceğiniz tek şey partnerinizi gücendirmemeye çalışmak olabilir. Onların istekleri için kendi isteklerinizi feda etmemelisiniz. 

Kaçınma yolları:

 • Her şeyden önce karşınızdaki kişinin sizin isteklerini bilip bilmediğini anlamaya çalışın. Belki de başka bir şey istiyorsunuzdur. 

 • Partnerinize başka bir seçenek veya başka planlarınız olduğunu söylemekten korkmayın. Unutmayın, kimseyi gücendirmeyecek bir yol bulunabilir.

6. Ortada bir problem yokken sessizliğe bürünmek de manipülasyonun bir çeşididir.

Sessizlik, pasif manipülasyonun bir çeşidi olabilir. Partneriniz mesajlarınıza ve aramalarınıza dönüş yapmıyor ise konuşmak istemiyorlar demektir. 

Kaçınma yolları:

 • Utanma ile sessizliği birbirine karıştırmayın.

 • Partnerinizin hislerini öğrenmeye çabalayın ve kendi hislerinizi paylaşın. "Belki de konuşmaktan ve kötü hissetmekten korkuyorsun ama ben de aynısını hissediyorum. Eğer konuşursak ve sorunumuzu çözersek daha iyi olacak." diyebilirsiniz.

7. Partneriniz sizi mecbur bırakıyor.

halfsamosa.in

Baskı da bir güç göstergesidir. Küçük şeylerle başlayabilir ve zamanla siz engel olmadıkça büyüyebilir. Mesela partneriniz ne giyeceğinizi söyleyebilir. Bunlar önceleri küçük öneriler ve yorumlarla başlarlar ama sonrasında direkt olarak müdahaleye dönüşürler.

Kaçınma yolları:

 • Bunu fark ettiğiniz anda önlemelisiniz. 

 • Sağlıklı sınırlar çizmek için bir psikologa danışabilirsiniz. 

 • Agresif geri dönütler vermemek bu durumda daha iyidir.

8. Haksız yere gösterilen pasif agresif davranışlar da manipülasyona örnektir.

Partnerinizle ani kavgalara tutuşuyor olabilirsiniz. Yapıcı konuşmalar yerine "Evet, haklısın, sen zaten her zaman haklı ve mükemmelsin." şeklinde konuşmalar pasif agresif davranışları gösterir ve nasıl cevap vereceğinizi bilemez hale gelirsiniz. 

Pasif agresif kişiler başkalarının yetersiz hissetmelerine neden olurlar. 

Kaçınma yolları: 

 • Karşınızdaki kişiden isteklerini direkt söylemesini rica edin. 

 • İğneleyici cevaplar vermeyin. 

 • Dürüst, anlaşılır ve net olun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
reflex

Kısacası,beni tanıyanlar bilir,yapım,ruhum,giyimim topluma göre marjinal kaçar.hayatıma giren hiç bir insan,kıyafetime karışamaz.tek kelime eden,anında biter benim için.sen şu'sun,bu'sun gibi muhabbetleri de sevmem.daha kendini tanımaktan aciz birinin,bana olmadığım kalıplarla gelmesi,gözüm de onu bitirir.kendime yapılmasını istemediğim bir şeyi,başkasına da yapmam.kapasitesi yeterliyse,herkesle sorun konuşularak çözülebilir.bazı insanlar,çözümsüzlük için depar atar,tek kelime bile konuşmaya değmez.cahil ile kavga kaçınılmazdır,kavga sevmem. pohpohlayan değil,realist olanın gerçek dost olduğuna inanırım.evet,ya da hayır'dır.gri ile uzatmanın manası yok.hayat kısa.karakterimden ödün vermem,ödün isteyenin de ödünü patlatırım.:p övülmeyi de sevmem.biri beni övsün diye yaratılmadım.hak eden,tebrik edilmelidir.ön yargı saçma,kimse kimseye benzemek zorunda değil.:)

ssensei

Haklısın da,, sakin... :p

reflex

Vaaaay,sinirli olmadığım halde beni manipüle ediyor.haklısınla da süslemiş:P işte,şimdi çok kızdım.:) :p

ssensei

Tüh fark etti kötü emellerimi anında :) :p yok yahu uzun uzun olunca dedim sinirlendi herhalde, düşünmek de suç arkadaş :d :p

reflex

Yahu fikrimle kavga edecek halim yok.düşüncelerimi paylaştım sadece.açıklamakta suç arkadaş.:) kızgın olduğum konular var tabi.kadın cinayetleri.hayvan katliamları.ekonomik sıkıntılarla boğuşan,canına kıyan insanlar.buna sessiz kalan,hükümet.ben gerisinde sadece,bir teferruatım.tısssss :p

ssensei

Onlara kız tabi, içinden de dışından da, hükümet kendi menfaati çıkarı olmadığı sürece hiçbir şeye ses çıkarmaz, karambole gidiyor herkes kör topal :) insanımızda daha kaliteli, adaletli, özgür yaşama arzusu yok demek ki hala aynı tiksinç bıyıkları görmek zorunda bırakıyorlar beni, seni. Ne diyelim, tıs diyelim pıs diyelim fıs diyelim :)

reflex

Evet,ekonomi kötü,belki ülke zor toparlanacak ama,en azından gitseler de kafamızı dinlesek.:) özgür hissetmiyorum,ne kadar katlanabilirim bilmiyorum.meydanı da,o mide bulandırıcı bıyıklara bırakmamak lazım.inceldiği yerden kopacak da,"bıyıklar mı,bizler mi,ülke mi?!"bakalım hayırlısı artık.:)

dark-tower

ben kendimi ilişkiye girmeyerek koruyorum galiba bu manipülelerden.

ssensei

Tanıdık maddeler, yaptıklarım da var maruz kaldıklarım da, insanız yapıyoruz bazen yalan değil, daha dikkat etmek lazım, güzel içerik :)

hipergrafi

#6 Biz kadınlar çok yaparız bunu => (Kadın giyinmiş saçları fönlü ve makyajlıdır. Yanında soda içen kocasını öfkeyle süzmektedir.) Erkek:"Bi sorunmu var?" Kadın:"😠Neden?" Erkek:" Biraz sinirli görünüyorsun da. Gark!" Kadın:"😣Sence bir sorun yokmu?" Erkek:"😳lmamalı ama... "Kadın:"Sen sorun yok diyorsan yoktur😡" Erkek:"Hmmm😁" (maç özetine döner) Kadın:"Üffff!!!😤" Erkek:"Ya kızım bi pazarımız var ya! ne öküzlük yaptıysam söyle özür dileyeyim kurtulayım işte aman ya ooff!" Kadın:"😡😠👹Tamam hayatım!!! Yemeği de ben yapayım, sofrayı da ben kaldırayım, kirlilerini de sağdan soldan ben toplayayım, ne sorun var onu da ben söyleyeyim, doğum günümü de ben kendi kendime kutlayayım. Sen yapıştır kıçını o kanepeye maç yorumu izle,başka da hiç bir şey yapma tamammı!!!😥😥😥" (der ve yüksek topuklarını yere vura vura odadan çıkar) Erkek:"Hass...!!!😱 Burcu hayatım dur bekle beni vallahi unutmadım dışarı da yemek ayarlamıştım" Kadın:"Gelme sakın yalnız kalmak istiyorum!!😭😭😭"

Görüş Bildir