İlişkinin Bu 6 Zorlu Evresini Atlatan Çiftler Sonsuza Dek Mutlu Oluyor!

-

Mutlu bir birliktelik gökten düşmez, elde etmek için çabalamak gerekir. Bu 6 evreyi atlattıysanız epey bir çabalamışsınız demektir.👇

1. Birbirini eleştirmek

Herkes eleştiriyi kaldıramaz. Ve eğer yapılan eleştiri bodozlama gelip, saldırı hissi yaratıyorsa bu durum özellikle sevgililer arasında büyük problemlere neden olabilir. 

Dr. John Gottman partnerimizi eleştirirken onların hatalı olduğunu söylemeye çalıştığımızdan bahsediyor: "Sen hep" ya da "Sen hiç" şeklinde başlayan cümleler oldukça yaygın ve karşı taraf savunmaya geçtiği için böyle başlayan tartışmalar iyi sonuçlanmıyor. Çözümü ise rahatsızlığınızı karşınızdaki kişinin karakterine saldırmadan direkt bir şekilde belli etmek.

2. Aranıza örülen duvarlar

Çoğumuz partnerimizin bir problemi konuşarak çözmek yerine aramıza duvar ördüğü durumlarla karşı karşıya kalmışızdır. Sanki hiç umrunda değilmiş gibi sizi görmezden geldiğini düşündüğümüz zamanlar mesela.

Dr. John Gottman erkeklerin %80'inin böyle olduğunu söylüyor. Sizi umursamıyor gibi görünüyor ama aslında durum tam tersi. Böyle anlarda sevgilinizin duygusal olarak bunaldığını gösteren işaretleri fark etmeyi ve üstüne gitmemeyi öğrenmek çok önemli. Eğer karşılaştığınız sıkıntının konuşarak çözülmesi gerekiyorsa sakinleştikten sonra doğru zamanı yakalamak her zaman daha iyi.

3. Başkasına ilgi duyma

Sindirmesi zor olabilir ama ilişkisi olan kadınların %70'i hoşlandıkları biri olduğunu söylüyor. Birini çekici bulmak oldukça normal bir his ve partnerinizin sizi aldatacağı anlamına gelmez. 

Partnerinizden başkasına ilgi duyuyorsanız yapmanız gereken şey bu hisleriniz doğrultusunda aksiyon almamak ve tam farkındalıkla hareket etmek. Sırf kafanız karışık diye sevgilinizden uzaklaşmanız doğru bir davranış olmaz. Hayatınız boyunca kafanızı karıştıracak pek çok şey ile karşılaşacaksınız ve güven bir ilişkideki belki de en değerli şeydir.

4. Aşağılama

Aşağılama, ahlaki üstünlüğün beraberinde gelen bir davranıştır. Kinaye, göz devirme ve kötü niyetli şakalar bir ilişki için her zaman yıkıcı niteliktedir.

Verdiğiniz değeri ve duyduğunuz minneti doğru şekilde ifade etmeyi öğrenmek faydalı olacaktır çünkü ne kadar pozitif hissederseniz kırıcı davranışlardan o kadar uzaklaşırsınız. Alışkanlıklarınızı değiştirmek çok zor olsa da inanın bize gösterdiğiniz çabaya değecek. Sevgilinizin rahatsızlık hissettirmenize değil sevgi göstermenize ihtiyacı var.

5. Patlama anı

Çocuklar, finansal konular, sorunlu aile bireyleri... Hepsi bir araya geldiğinde sizi deliye döndürebilir ve aslında zaten patlama noktasına bu şekilde ulaşırsınız. Bu durum ilişkinin herhangi bir evresinde yaşanabilir.

Zorlukların da hayatın bir parçası olduğunu ve hepsinin geçici olduğunu unutmayın. Eğer bu zorluklara birlikte göğüs gerip atlatmayı başarırsanız iletişiminiz kuvvetlenir ve birbirinize daha derinden bağlanırsınız. Sonuçta ilişkiler yalnızca mutluluk ve neşe paylaşmaktan ibaret değildir...

6. Affetme

Bu evre artık karşılaştığınız problemleri daha sakin ve barışçıl bir şekilde çözmeniz gerektiğini anladığınız evredir. Bazıları arkadaşlarıyla konuşur, bazıları ise kitaplara gömülür. Ama artık bütün inatçılığına rağmen sevgilinizi affetme vaktidir. İyiyle birlikte kötüyü de kabul etmek sizi yeni bir seviyeye taşır. Tartışmalarınız seyrekleşir ve artık eskisi kadar duygusal olmadığınızı fark edersiniz.

7. Her şeye rağmen birlikte...

Üstesinden geldiğiniz bütün süreçler, onca özveri ve acı sonrasında kazandığınız şey gerçekten paha biçilemez. Bundan sonra artık sorunlardan kaçmak yerine onlarla nasıl başa çıkacağınızı ve ortak bir noktada nasıl buluşacağınızı öğrenmiş olacaksınız. 

Artık bir geçmişi paylaşıyorsunuz ve birlikteliğin, özellikle de evliliğin kolay bir şey olmadığını bilerek kendinizle gurur duyuyorsunuz. Her şeye rağmen birliktesiniz!

Sizce ilişkinin en tehlikeli evresi hangisi? Mutlu bir birliktelik için paylaşmak istediğiniz tüyoları yorumlara bekleriz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tulay-ustun-tetik

27.yılda 5. evreyi yeni geçtik:)))

arsenic

Anlayis galiba.. yani biraz klişe gibi geliyor ama doğru. Sen onun en çekilmez, en nebiliyim paspal, en kıskanç, en vurdumduymaz, en, en ne kadar en zor anlarına anlayış gösterirsen, o da sana aynısını yapar. Önemli olan kendinde bunu başarabilmek zaten, çünkü hepimiz bencil yaratıklarız.

cimcimeee

bence insanların bir birini eleştirmesi (fazla kırıcı olmadan) güzel birşey insan kendinde eksik yönleri fark etmesini sağlıyor. ama başkasından hoşlanma durumunu doğru bulmuyorum eğer başkasından hoşlanıyorsa bana karşı ilgisi azalmış demek oluyor BENCE...

mrt-ozn

Kadın susmamalı her zaman dile getirmeli başkasından hoşlanıyorsa zaten onun karekteri bozuk anlamına gelmiyor mu?Evlilik zamanla başkalarının ilgi alanına göre değil tek çatı altında sen ve ben olmak değil mi?Cimcime Hanım...

ahmet-tunc10

mert, orada başkasından hoşlanıyor kısmını yanlış anlamışsınız. orada başkasından hoşlannmaktan kastı "çekici bulmak , fiziksel olarak etkilenmek " sadece. orada hoşlanmak kelimesini kullanmak yerine fiziksel olarak etkilenmek deseydi daha doğru olurdu. Şimdi sen bir erkekle çıkıyorsun diyelim, o erkeğe karşı birşeyler hissediyorsun, ona sadıksın eyvallah,ama dışarda kafede veya avm'de veya dışarıda bir erkek gördün ve o erkekten fiziksel olarak etkilenebilirsin elinde olmayarak, bakın burada başka erkeğe karşı birşeyler hissetmeni kastetmiyorum, fiziksel olarak etkilenmeni kastediyorum. bu olabilir, normal, doğal. hepimizin hormonları var ve sen sonuç olarak bir kızsın, sevgilinle çıkıyorsun ona sadıksın ve ona karşı birşeyler hissediyorsun eyvallah, ama bu sevgilin dışında hiçbir erkeği çok çekici bulmayacağın anlamına gelmiyor biyolojik olarak düşündüğümüzde.

ahmet-tunc10

bak sevgilin dışında başka bir erkekten elinde olmadan "fiziksel olarak " etkilendin veya çok etkilendin diyelim, u bu durumda git sürekli o diğer erkeği düşün demiyorum ki, elinde olmayarak başka bir erkekten fiziksek olarak etkilenebilirsin, bu durumda o fiziksel olarak etkilendiğin erkeği düşünmezsin ve aklına dahi getirmezsin karakterli bir insan olarak , sevgilisine olan sadakatinden dolayı. yanlış anlaşılmak istemiyorum , burada fiziksel olarak etkilenmekten bahsediyoruz ve sen sevgiline karşı gerçekten büyük bir duygu hissediyorsan zaten bahsettiğim diğer erkek aklına bile gelmez, getirmessin, gelmez de

cimcimeee

evet aslında doğru evlilik bir çatı altında 2 farklı insanın tek kişi gibi yaşaması demek oluyor. Sanırım hoşlanma kısmını yanlış anlamış bulunmaktayım.Çünkü eğer bir insanla birlikteysen ve eğer bir başkasından hoşlanıyorsan bu aslında beraber olduğun kişiden fazla etkilenmiyorsun hoşlanmıyorsun anlamına geliyor. Belki de sizin dediğiniz gibi fiziksel etkilenmeden bahsediliyor orda :))

mrt-ozn

evet efendim lakin gerçekten anlatmak istediğim şimdi ki gibi modern değil de ahlaki açıdan değerlendirdim olayı.aile kimine göre zorundalık görülebilir veya istemeyince değiştirebilinir.ben daha kutsal bakıyorum özellikle aile yuva terimi benim için çok kutsal.

cimcimeee

bu sadece sizin düşünceniz değil gerçekten de öyle ama bunun farkında olmayıp bir anlık hevesle evlenip hevesi geçince de anlaşamadık boşanıyoruz deyip bir çırpıda boşananlar var maalesef böyle böyle evlilik gibi kutsal bir olayı çocuk oyıncağı haline getirdiler ne diyebiliriz ki :((

mrt-ozn

Aslında iki taraf içinde altın kural var iki tarafında Allahın emanetidir diye düşünse ilişki ölene kadar devam eder.Saygı,sevgi,sadakat.

coldhearted

İlişkinin en tehlikeli evresi bence iletişim kopukluğu ve çiftlerin konuşmaktan çok susmayı tercih etmesi. Bunun yanında promosyon olarak gelen şüpheci ruh hali, güvensizlik ve finalde "yürümüyor" düşüncesi.

Görüş Bildir